• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Чираче - майстор
нед апр 28, 2019 7:56 pmD103314 написа:
Та да продължа...промених.....
Как си узаконил промените? На мен ми правят проблем, че съм изместил един от прозорците с 20 см. И съм направил козирка над входа за мазето. По проект няма козирка, което е недомислие на проектанта. При дъжд и сняг всичко ще е в мазето. Било СЪЩЕСТВЕНО отклонение от "проекта". Явно всичко опира до корупция......
D103314 - специалист
нед апр 28, 2019 8:45 pmЧираче написа:
нед апр 28, 2019 7:56 pmD103314 написа:
Та да продължа...промених.....
Как си узаконил промените? На мен ми правят проблем, че съм изместил един от прозорците с 20 см. И съм направил козирка над входа за мазето. По проект няма козирка, което е недомислие на проектанта. При дъжд и сняг всичко ще е в мазето. Било СЪЩЕСТВЕНО отклонение от "проекта". Явно всичко опира до корупция......
Явно не се изразих правилно...с проекта, който ми хареса, отидох архитекта и му казах: искам такава къща, обаче ... променяме входа съобразно парцела, сменяме едната баня с килера, и стария вход ми го затваряш като отделна стая - за термопомпа или котелно, без да има вход към къщата. Може ли да стане - той вика този проект е правен при минимална денивелация на терена, при мен е доста по-голяма, но ще стане малко по-скъпо, защото в най-ниската част къщата е вдигната 40см, а отпред вече съм 150см над терена - по-късно ще покажа. И почна да работи. През това време извиках сонда, и както каза "водния дух с пръчките" излезе голям дебит на 49-тия метър, като пробихме още 14 метра за резервоар с ф110мм. Оттук стана проблем, че сондажа се пада точно по средата на всекидневната /с гредореда/, и всички ми казваха, че не било добре да има такава вода под къщата. И преместих цялата къща 12 метра по диагонал наляво и надолу така, че къщата се измести от горния десен ъгъл на парцела, вляво по средата на дългата страна, на 6 метра от сондажа.
И това всичкото много хубаво, ама тогава всекидневната пък попадаше точно върху барбекюто, което вече беше изградено. Събрах двама приятели, поумувахме, и решихме да преместим барбекюто, както е така изградено, с 6 метра наляво и надолу - не само, че трябваше да слиза надолу, ами и да завие в някакъв момент, за да застане върху стоманобетонов фундамент, който предварително щяхме да излеем...... Барбекюто съм го снимал по-нагоре, цялото дървено, двете страни с ламперия, другите две временно с ОСБ и врата за прибиране на инструментите при строежа..... Купих около 50 броя ъглови планки, и го укрепих отвътре на всеки ъгъл, диагонал, кръст и каквото се сетите още. Отделно по диагонал, на Х отвътре го спънах с две греди, че като отрязахме краката, на които стоеше, взе малко да се клати. Повдигнахме го с две латерни, и отдолу сложихме два П-образни профила, на които двете страни легнаха. Взехме и няколко тръби, по които го "търкаляхме", иначе щеше да се разпадне. В долния край на парцела имаше едно дърво, за него вързахме една тресчотка, и с едни дълги сапани го преместихме полека....безаварийно :-D :rolleyes: :rock:

Прикачен файл

DSC_1051.jpg

Прикачен файл

DSC_1052.jpg

Прикачен файл

DSC_1004.jpg
D103314 - специалист
И така, сондажа се оказа на мястото на къщата, а къщата на мястото на барбекюто.... :-D , но накрая всичко си дойде на мястото. През това време ми похвалиха човек от Павликени, и купих от него 180 броя туи, двегодишни по 40-60см високи. Продаваха се 10лв бройката, но се разбрахме по 7, и един лев засаждането - общо 8 лева бройката. Човека докара двама братя рми, и за два дни ги засадиха по оградата през 50см. На 06.01.2015г направихме първа копка, и два дни по-късно заляхме основите - ивичести по проект. В горната част на основите излязоха едни големи камъни, които извадихме, и съответно още на старта влязох едни около 5 кубика бетон, общо 50 кубика за основите отидоха.

Прикачен файл

DSC_1112.jpg

Прикачен файл

DSC_1100.jpg

Прикачен файл

DSC_0723.jpg

Прикачен файл

DSC_0722.jpg
D103314 - специалист
Заляхме основите, и почнаха кофража ...оказа се, че нещо са сбъркали проекта, и нивото на плочата отпред вместо 70см, се оказа на 150 над терена...айде и там отидоха едни 2-3 кубика бетон повече.

Прикачен файл

DSC_1181.jpg

Прикачен файл

DSC_1175.jpg

Прикачен файл

DSC_1173.jpg
nikolov333 - майстор
Само за коментар да събера и аз мнения за сондажа и къщата, четох някъде из форума, че на времето първо са копали геран и са зидали къщата около него.. Знам, че шоп-а си е копал геран допълнително в мазето.. Та въпроса ми е "Защо е добре или зле къщата да е около герана?".. Интересувам се лично, понеже местото ми е около 850м2/25*32м с високи подпочвени води и денивелация около 1.5-2м, с глинесто-варовикова основа под слоя от чернозем и до колкото виждам комшиите са строили по високите части на парцелите си, но при мен се налага да стъпя с част от основата в ниското ниво, а там кладенците са пълни на 30см под нивото на земния слой..
D103314 - специалист
Изчакахме няколко дни да стегне - бетона по проект беше В25, аз слагах навсякъде В30, с добавка за водоплътност и против замръзване. Времето на заливане го дебнехме да е 5-6 градуса през деня. След 3 часа, спокойно можех да ходя по него - ега..ти и химиите, но влажното време му се отазяваше перфектно, при изсъхване беше синкав на цвят, мазен един такъв.
Попълнихме дупката с малко пръст и две гондоли чакъл, трамбовахме и края на януари заляхме плочата. Тя не беше идеално равна - два часа след изливането, падна сериозен дъжд, и имаше леки локви по нея.

Прикачен файл

DSC_1232.jpg

Прикачен файл

DSC_1225.jpg

Прикачен файл

DSC_1219.jpg
D103314 - специалист
пон апр 29, 2019 12:11 amnikolov333 написа:
Само за коментар да събера и аз мнения за сондажа и къщата, четох някъде из форума, че на времето първо са копали геран и са зидали къщата около него.. Знам, че шоп-а си е копал геран допълнително в мазето.. Та въпроса ми е "Защо е добре или зле къщата да е около герана?".. Интересувам се лично, понеже местото ми е около 850м2/25*32м с високи подпочвени води и денивелация около 1.5-2м, с глинесто-варовикова основа под слоя от чернозем и до колкото виждам комшиите са строили по високите части на парцелите си, но при мен се налага да стъпя с част от основата в ниското ниво, а там кладенците са пълни на 30см под нивото на земния слой..
Това са може би народни поверия, "бабини деветини" му казваме, ама майка и други познати казаха, че се образувала '"лоша енергия" :? , съгласих се с тях, само да не ми намилат после на главата ... :-D Най-вероятно няма нищо вярно в това :roll:
D103314 - специалист
С изливането на плочата приключихме първия етап на строителството - обща сума 19 200лв, от които 800лв за багер, и 640лв за две гондоли с чакъл за обратен насип. Количество бетон - 64 кубика В30.
Втория етап включваше всичко от кота "О" до "2,70", включително и плочата на тавана. Тук допуснах една от грешките - недогледах нещата и позволих да зидат с обърнати тухли четворки, вместо с единички - впоследствие си играх три дни и 20 флакона пяна да ги пълня по цялата къща :? :-D .
Всичко, което се използваше за направа на кофраж за дъгите отпред, после се хвърляше без да може да се използва повторно - използваше се най-вече ОСВ.

Прикачен файл

DSC_1274.jpg

Прикачен файл

DSC_1252.jpg

Прикачен файл

DSC_1272.jpg

Прикачен файл

DSC_1248.jpg

Прикачен файл

DSC_1243.jpg
D103314 - специалист
Полека нещата вървяха, без особени трудности...

Прикачен файл

DSC_1341.jpg

Прикачен файл

DSC_1289.jpg

Прикачен файл

DSC_1299.jpg

Прикачен файл

DSC_1285.jpg
D103314 - специалист
Края на март 2015г заляха колоните, и продължиха с кофража за поясите и подпокривната плоча. За колоните специално строителя чакаше да има цял ден с плюсови температури, понеже било по-високо, и по-студено - та чакахме 10-тина дни.

Прикачен файл

DSC_1494.jpg

Прикачен файл

DSC_1498.jpg

Прикачен файл

DSC_1480.jpg

Прикачен файл

DSC_1477.jpg

Прикачен файл

DSC_1474.jpg
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11

Тема "Строителство на нова къща на голя поляна - докъде стигнах." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: