• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 11
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
ahhi - напреднал
чет май 16, 2019 4:40 pmшоп написа:
@ahhi
За да не задълбаваме като си сметнеш разходите ги умножи Х2 за да можеш да построиш, а не да има поредния вечен "недострой"

При една къща оградата, водоснабдяването, канализацията, отоплението, вентилацията, ел.инсталацията, рекуперацията,охраната, наблюдението, автоматизацията, екстериора често надминават разходите за груб строеж.
Благодаря за пояснението, точно това се опитвам да изясня, за да не стане точно както го описваш. Или накратко колко $$ ми трябват да построят къщата от чертежа без да правя къщата с компромиси или 10години. Ако не мога да докарам сметката - няма смисъл да се захващам ! Ако имам отправна точка примерно 700€ м2 мога да умножа, да прибавя другите неща и т.н... Колкото повече конструктивна критика - толкова по-добре.
BLUEPUPIL-2 - специалист
съб май 11, 2019 9:46 pmahhi написа:
Ще има ли тераси/веранди/балкони.. Всичко това зависи от $$ и е въпрос на компромиси, а като цяло искам маза и два етажа с РЗП около 200кв.м., без мазата РЗП 160кв.м.
2) Колко би излязло в дадените случаи цена на кв.м. на груб строеж и до ключ...
чет май 16, 2019 5:33 pmahhi написа:
Ако не мога да докарам сметката - няма смисъл да се захващам ! Ако имам отправна точка примерно 700€ м2 мога да умножа, да прибавя другите неща и т.н... Колкото повече конструктивна критика - толкова по-добре.
Aко, не можеш да докараш сметките направи си 100м2 на един етаж без мазета и тавански. Остави възможност за връзка- калкан или топла с отделни и независими покриви. И после си направи още стотина м2.
Въпреки че цените са нещо доста относително, ако държиш нещата изкъсо и си често на строежа, груб строеж с подобаваща хидроизолация на основите, която няма да се предаде и да протече точно като и свърши гаранцията- на 15-та година- 500лв/м2, ако искаш качествена топлоизолация на основите и безпроблемно положени канализационни тръби, може да стене и повече; довършителни работи между средно и малко над долно качество, още 500лв/м2; ако се цели нещо над средното и на моменти се стига до лукс и разкош (за българските разбирания) сложи още 500лв/м2 за глезотии. Или цената до ключ става от около 1000лв/м2 за базово изпълнение и стига до около 1500лв/м2 за възвишено изпълнение.
Обаче погледни с погледа на финансиста. Вложението в скъпи довършителни работи си е чиста загуба. Затова моят безценен съвет. Мястото, което си избрал е прекрасно, цените там ще растат поне в следващите 50 години. Влагай пари в земя и си направи нещо малко и непретенциозно с трайна и разточителна конструкция, но с по-пестеливо отношение към етапите след грубият строеж. Ако жената се опъва я сменяй! Успех в решенията и начинанията!


Прикачен файл:
1.jpg
1.jpg (22.85 KиБ) Видяна 3924 пъти
Прикачен файл:
2.jpg
2.jpg (18.71 KиБ) Видяна 3924 пъти
шоп - майстор
пет май 17, 2019 3:35 pmBLUEPUPIL-2 написа:
Ако жената се опъва я сменяй!
Това сериозно ли?!
Ако има деца от жената и тях ли да ги сменяме?

Много егоистични и титично за размисли тип бродяга.
Ами ако жената е мотора на прогреса, източника на идеите, финансите и идеите?

Оставам без думи!
BLUEPUPIL-2 - специалист
За кой ли път, се опитваш да ме обидиш? :x
Реагираш първосигнално-буквално, има втори, че дори и трети пласт, които подминаваш, улисан в бързането и желанието, да туриш „социално значим отговор“, веднага след моят пост.
nikolov333 - майстор
Явно не е сериозно, но в повечето случаи е общоприетото решение... :-D :cool: В конкретния... НЕ!
Лично за себе си, твърдо съм решил един етаж без мазе + очакваните разходи * 2, но питащия вероятно разполага с определени спестявания и приходи, които би трябвало да са достатъчни с някой компромиси. Аз бих влязъл на неговата вълна при чисти гарантирани месечни приходи над 7000 поне за следващите две години или предварително спестени .. :partyman:
Чираче - майстор
пет май 17, 2019 4:15 pmnikolov333 написа:
Аз бих влязъл на неговата вълна при чисти гарантирани месечни приходи над 7000 поне за следващите две години или предварително спестени .. :partyman:
Колко хора в България имат подобни доходи? А хора с такива доходи едва ли посещават такива форуми. :?
nikolov333 - майстор
Е може и от наеми или от наследствени имоти да са... Няма значение, по принцип говорим..
ahhi - напреднал
Значи, ако имам над 7к доход да строя, ако ли не - да се отказвам? Ами така трябваше да започна темата, а не кое колко струва :-D Това с жената и децата само ще се усмихна и подмина, на път е първата наследница :) Колкото до калкана, идеята не е лоша, но зависи от парцела, а той няма да надминава 600м2 .. Накрая явно ще стане от онези започнатите и недовършени къщурки...
nikolov333 - майстор
Ако имаш спестяванията и къде да живееш и цената на парцела е ниска за района и ще расте, ако не те затруднява да го купиш , според мен го купи, най-малкото като инвестиция.. Строежа имаш време да го обмисляш.. Не е нужно веднага да се строи, а и нещата са динамични..
ahhi - напреднал
пет май 17, 2019 10:29 pmnikolov333 написа:
Ако имаш спестяванията и къде да живееш и цената на парцела е ниска за района и ще расте, ако не те затруднява да го купиш , според мен го купи, най-малкото като инвестиция.. Строежа имаш време да го обмисляш.. Не е нужно веднага да се строи, а и нещата са динамични..
Факт е цената ще расте, но не ми е идеята да инвестирам. Има много по-приятни неща за това. Не ми се мъчи в тези кутии наречени апартаменти, още повече, че стойността на един такъв много наближава къща ...
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 11

Тема "Общи съвети за строеж на къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: