• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравейте,

Може и да има вече такава тема, но аз не успях да открия в последните няколко стрници.

Интересува ме дали има фирма в България, която предлага въпросната система Powerwall с инсталация, подръжка, гаранция и т.н.

Бях чувал, че имало някаква немска фирма, която предлагала общо взето същото, батерии свързани към фотоволтанични панели.
Не знам колко е вярно, но колеги ми разправяха, че всички тези системи за да работели трябвало да си вързан към електрическата мрежа на НЕК. И като спре централно тока и тези системи не работели от съображения за сигурност. Дали е вярно това?

Аз намерих онлайн някаква фирма, която уж продава Powerwall, писах им преди 2 седмици и не ми отговориха.
plamen6703 - майстор
Казват ли ти тия твои колеги след приблизително колко години можеш да си избиеш инвестицията и да си на "далавера" от тая система :wink:
Човек като се хване да прави нещо би трябвало /ако не е луд/ да намира смисъл и значение в това, за което се е захванал.
Ти по какъв повод питаш за тази и "подобна система", сподели /ако не е тайна/ каква е целта на "занятието" ! Мога да те насоча към фирма, но нищо лошо не си ми направил, че да го правя! :partyman:
Благодаря за отговора!

Не е тайна целта на занятието. Искам да съм по-малко зависим към спирането на тока и в същото време да си намаля сумата, която плащам за ток. Трудно ми е в момента да изчисля дали би имало смисъл, защото не мога да намеря още фирма, която иска да ми отговори колко би струвала самата система, доставка, монтаж и т.н. За даданета цена на Powerwall в техния сайт с моето потребление би се избила цената преди да е минал гаранционния период на системата. Не вярвам обаче тук да се продава на тази цена. Събирам информация.

Теб какво те притеснява в използването на подобна система. От отговора оставам с впечатление, че си по-скоро негативно настроен.
hidrazin - майстор
И тази тесла с какво ще я пълниш, от къде ще ти дойде енергията за нея?
:partyman:
vrangelov - специалист
вт яну 22, 2019 11:02 amxaxoxaxo написа:
... Трудно ми е в момента да изчисля дали би имало смисъл, защото не мога да намеря още фирма, която иска да ми отговори колко би струвала самата система, доставка, монтаж и т.н. За даданета цена на Powerwall в техния сайт с моето потребление би се избила цената преди да е минал гаранционния период на системата. Не вярвам обаче тук да се продава на тази цена. Събирам информация.

...
Интересно ми е как го смяташ. Ако предположим, че система с една батерия би струвала 20 000 лева, с две 35 000, а с три 50 000 как би изглеждала сметката... Сметни го отново и ще видиш, че никак не излиза.
Не мога да го сметна без да знам колко струва. Затова и питам, дали някой знае. Или дали знае фирма, която го предлага, аз ще ги питам. Предполагам, че има и по-евтини решиния от 20 хил лева.
burkov - специалист
Панелите, контролерите и инвертора ще са такава сума, че като сложиш и дори малка батерия, ще си подминал бързо 20 000 лева.
Не се лъжи по цените на powerwall, там цените за ток са други. Отделно много зависи, колко слънце имаш.

Ако зора е за автономия, един генератор на газ ще е най-изгодно, като спре тока.
vrangelov - специалист
xaxoxaxo написа:
Не мога да го сметна без да знам колко струва...
То цената я има в сайта им. Аз само съм я обърнал в лева и закръглил към по-голямо.
Смятам, че е добър ориентир.
hidrazin - майстор
вт яну 22, 2019 1:29 pmxaxoxaxo написа:
Не мога да го сметна без да знам колко струва. Затова и питам, дали някой знае. Или дали знае фирма, която го предлага, аз ще ги питам. Предполагам, че има и по-евтини решиния от 20 хил лева.
Доколкото знам в страните от източна Европа няма официални представителства, инсталатори и сервизи на Тесла.
Включително в България, естествено. Иначе на едно 95% би трябвали да го знам...
Цената от 20 000 е реална и може би дори да е малко занижена.
Цената на доставката и монтажа е между 1000 и 3000$ - за България разбирай 3000+++
Tesla Powerwall 2 има два варианта - AC и DC. За DC варианта инвертора трябва да е хибриден поне 5kW.
С другия тип пак ти трябва инвертор с такава мощност. От там определяме панелите.
За 5kW ти трябват 20 панела по 250Wp които заедно с конструкция, кабели, монтаж ... отиват към 10 000 лева.
Прибавяме инвертор с кабели, башони, монтаж ...още към 3-4000 лева.
Общо да закръглим съвсем грубо на 35 000 лева.
ПРОИЗВОДСТВО и "СПЕСТЯВАНЕ"
Годишното ти производство от инсталираните панели ще е около 6 500kWh при слънцегреене 1300 kWh/m2
Но със сигурност лятото ще имаш излишък който няма да може да използваш.
Зимата пък ще имаш недостиг защото ще има доста дни в които няма да може да заредиш батерията от панелите.
Съвсем оптимистично годишно ще може да "спестяваш" около 1000 лева (съвсем грубо).
Значи за 35 години си избил инвестицията и започваш да печелиш.
:partyman:
P.S. С червено съм направил корекции след уместна корекция от колеги. Явно не е трябвало да смятам късно вечер...
Последна промяна от hidrazin на ср яну 23, 2019 7:16 pm, променено общо 2 пъти.
hidrazin - майстор
вт яну 22, 2019 11:41 pmhidrazin написа:
Значи за 10 години си избил инвестицията и започваш да печелиш.
СТОП !!! Не бързай да печелиш все още. На 10-тата година батерията ще е някъде на 70-80% и няма да можеш да акумулираш както в началото.
Между 7-мата и 10-тата година се подготви за подмяната на инвертора с нов.
Да не забравяме и за ония гяволи мълниите дето са със собствен характер.
Една мълния по панелите и се прощаваш с няколко панела, доста вероятно с инвертора а за батерията не е много сигурно.
Прибави парички за добра мълниезащита и заземление.
Сега - УСПЕХ !!!
:partyman:
P.S. За бъда реалист, има два начина да си върнеш инвестицията по-рано.
Единия е да продаваш излишната енергия на местното ЕРП. Свързано с пари за документи, чакане ...
И парите няма да са много но все е нещо.
Другия е ако в България цената на тока стане около 42-43 стотинки за киловат.
Тогава ще си възвърнеш инвестицията за двойно по-малко време преди да изтече гаранцията на батерията.
  • 1
  • 2

Тема "Тесла Powerwall или подобна система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: