• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
KingLin - майстор
пон юни 10, 2019 3:42 pmBLUEPUPIL-2 написа:
И как изведнъж реши да се изплюеш на образованието на строителните специалисти (забележи - не работници)? Щото, ако сам не се сещаш, ще ти кажа, че къщата ми ще бъде с абсолютно еднакво качество и в двата варианта и никакви новоприети хартийки не могат да го променят. Същите майстори, които преди биха ми построили нещата, сега могат да платят едни пари на камарата и вече да имат правото. Същите архитекти ще правят проектите, както и останала част от всичките необходими технически и документални дейности ще са същите. Ама работата ще е една и съща, само че по-скъпа. И едни рицари тамплиери (част от строителна камара на снимката виждате и даже имам "честта" да познавам някои от тях)
Прикачен файл:
Screenshot_1.jpg
Screenshot_1.jpg (67.13 KиБ) Видяна 2342 пъти
ще прибират едни пари срещу какво - нищо.
Аз разбирам, че си обичаш металите с които проектираш и/или строиш. Не съм образован да споря колко издържа един или друг вид сградна конструкция. Фактите са, че за едно и също нещо сега ще трябва да давам повече, и то не малко, пари.
шоп написа:
Горното като идея на примависта.
За мен мисля е късно, защото ме хванаха по средата. Дал съм вече едни 5-6 к за проекти. Не знам колко би се оскъпило по твоята идея, но по-добре да търся друг начин на този етап.
Руди написа:
Да, излизането от сивия сектор оскъпява труда със 100%, може и повече.
Той сивия сектор за това е сив, а не черен, защото вече е "осветлил" някои от нещата, които си изброил. Така че не са изобщо 100%, че даже и 50 нямат. А аз до сега съм проверявал цени основно от фирми, защото без договор няма да пусна някой да строи и да ми окепази къщата още в основите.

Не съм си изяснил още и положението с вътрешните инсталации. Аз например съм дипломиран електротехник, а комшията дипломиран водопроводчик. Пак ли трябва да дам пари на някой да ми го изпълни, вместо да си го направя сам ел-а, а ВиК да ми струва 2 бутилки ракия? Еб@ват се с дребния български народ и застават зад "закона", който е абсолютно лобистки и го вижда дори и малко дете.
nikolov333 - майстор
Еми, като ше ни строят "рицари", барем да ни барнат по едни замъци, ама на дали.. :-D :lol: :lol:
KingLin - майстор
Недей, че тия замъци ще ти излязат златни да си ги гледаш на картинка само. Схемите им са големи и не са спирали никога. Този закон е показателен колко далеч са им стигнали пипалата.
Руди - майстор
пон юни 10, 2019 5:42 pmGadnyara написа:
Добре, как да няма проблем.
Членството е прост договор между КС и фирма. Единият се грижи за документално отсяване на конкуренцията,
другият му плаща такса. Нищо повече.
За да става все по-силен, единият разширява обхвата си... и вече е в строежи кат. 5.
Точен коментар. Големите фирми, превзели камарата, искат да контролират пазара.
Не че ще тръгнат да правят къщи по селата, но ще принудят клиента да сключи договор
с тях, пък дребните фирми да са подизпълнители на по-ниска цена. Те само ще обират
каймака.
nikolov333 - майстор
То за това сме и на тоя хал.. :butthead: Все по-валидна става поговорката.. Хубава работа.. ама "Българска".. :drinkers: :axe:
savagebs - специалист
В самата част от проекта има част озеленяване която ми е към 500 лева та това не е ли чисто натрапване на чужди дизайнерски идеи да ми казват кое как да разположа ами ако искам цялото да го сея с райграс, нагла пасмина са тези буквояди.


Скоро о барбекю или детска площадка на двора няма да може да си правим сами ще трябва да търсим фирма с лиценз.
За моя проект имах част геология, вече се изисква и геолога ми каза че е много щастлив че по новия закон вече се изисква геоложко проучване че преди нямали работа .В Унито след мой въпрос - защо учим тези увехтяли безполезни предмети- отговора беше ами нали трябва да имат работа тези преподаватели, запишете магистратура там ще разберете за какво става въпрос, в магистратурата бяха същите увехтяли предмети и губене на време.

до BLUEPUPIL-2 , какви са тия глупости че живота на една къща е 50 години и едва ли не след това искала интервенции по конструкцията да изкара още едни 50. Проектирана здраво и построена правилно конструкцията ще изкара поколения, може да се наложи ремонт на покрив, смяна на тръби кабели и дограми, боядисване и ремонт на фасада ама конструкции, не говоря за американския тип къща- бунгало от мукава пълно с термити ама за мен няма ли едно 100 кубика бетон и 10 тона желязо и няколко тира с тухли не ми я хвали :) или не бих я нарекъл къща.Интересно ми е наистина бетоновата конструкция когато е защитена от външни въздействия колко ще изкара особено ако бетона е по висок клас.


Видях в сайт сда пише че къщи които ще се строят след 2021ва година ще са с много завишени изисквания откъм енергийна ефективност говореха нещо за еко изолации, къщата да е енергийно неутрална и такива щуротии, щяло да вдигне цената на имота с нищожните 15-20%
savagebs - специалист
Нещо друго към тези с идеи че строят един етаж по проект и после си вдигат още един на плоския му покрив или вдигат някакъв вътрешен етаж дето го няма в проекта - влизате в раздел незаконно строителство и си правете сметка, все ще се намери някой да ви обади, я от чиста съвест я от злоба и после какво ще правите , нещото няма ли го в проекта а има ли го построено си е незаконни независимо кой го е строил.Мой приятел буквално си срина таванския етаж защото беше над котата която имат и не е било така в проекта, и терасите променя защото по проект не са толкова големи.

За довършителните работи май и те трябва фирма да ги прави и ел инсталация, предполагам ВИК, голям разход е мазилки и замазки , за външната изолация още повече там незнам дали трябва да е от фирма ако трябва - много зле
Последна промяна от savagebs на вт юни 11, 2019 11:51 am, променено общо 1 път.
шоп - майстор
Кой говори за незаконно строителство?
Вдигаш си етажа взимаш акт 16 и после, кой ще те спре да си пуснеш и узакониш проект за надстрояване на още един етаж?
Всичко е законно.
Даже и трети етаж след време може да вдигнеш ако имаш кота корниз 10м
savagebs - специалист
вт юни 11, 2019 11:48 amшоп написа:
Кой говори за незаконно строителство?
Вдигаш си етажа взимаш акт 16 и после, кой ще те спре да си пуснеш и узакониш проект за надстрояване на още един етаж?
Всичко е законно.
Даже и трети етаж след време може да вдигнеш ако имаш кота корниз 10м
правиш узаконяваш после разваляш, че после пак за 3тия етаж, накрая сметката и нервите ще са повече от това да е наведнъж
шоп - майстор
Какво разваляш?

Отлепяш само една хидроизолация. Не случайно споменах основи и колони да са проектирани за втори етаж. Изобщо проекта на първия етаж се прави именно с идеята за надстрой.
Правило се е преди, прави се сега и пак ще се прави. Между другото баща ми през 1981 год точно така е строил... разбира се причината тогава е била друга.... липса на пари.

Да не забраяме, че не всичко е пари. Много хора искат сами да си построят къщата. Никой не може да спре човек да следва мечтите си стига да е технически грамотен и да има златни ръце.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Регистрация на строителна фирма" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: