• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
gnt69 - майстор
нед юни 09, 2019 9:15 pmsavagebs написа:
Сега това че една бригада няма лиценз и колко е добра са различни неща, защото някои така се изказват едва ли не ,не е ли баровеца с голямата джипка значи не може да ти построи нищо качествено , има майстори и майстори .Ами бригадата си ползва вибратор за вибриране, зидарията и е супер с превръзки на нужните места, няма тухли поставени напреки и наклепани с киреч, няма разкривени невързани арматури,в кофража за колони нямаше боклуци, киреч и подобни , на обекта не видях по земята пирони да се мотаят ни боклуци, чисто и подредено Хубави бели хора , да не ме помислите нещо за расист само .
Щом са толкова добри ще си направят една фирма, в края на краищата ти имаш една къща да строиш а те докато са живи все ще са строители, така че да си правят сметката как ще я карат.
За изкопа ами питай и на друго място ако и те кажат че струва толкова значи е толкова.
Аз съм построил една къща с бригада грубия строеж, доволен съм. После довършвах със бригади и малки фирми. Ако сега правя къща ще я правя с фирма. Ако не ме устройва цената ще отида в друга фирма. :partyman:
naster - майстор
Да не забравяме, че фирмата и бригадата на 99% са различни "институции". Една фирма, за да е икономически обоснована, обикновено има по няколко бригади, на които води всички документи, осигуровки, книжа, и т.н.. Тук вече говорим за управленския кадър, а не само техническото изпълнение. Има спазване на срокове, договорни отношения, гаранции, логистика, доставки и т.н. Поръчка на материали, координация с външни изпълнители са неща, които един много добър изпълнител не би трябвало да се занимава, но това не го прави лош майстор.
KingLin - майстор
съб юни 08, 2019 7:31 pmBLUEPUPIL-2 написа:
Какъв е проблема? За мен няма проблем. Да строиш повече от 100м2 за еднофамилна къща е меко казано неизгодно. Стройте си едноетажните къщета до 100м2 със стоманени греди вместо втора плоча и после децата думкат отгоре още 2х100 и сте готови.
А тези дето ще правят по 200-300м2, този форум не е за тях.
И защо да не е за нас? Или понеже след 100 м2 се води небостъргач и не трябва да си я правя почти сам? Как сметна, че ми е комфортно в къща до 100 м2? Ако ми харесваше да живея в килийки щях да си купя апартамент! Значи щом строим повече от 100 м2 не си знаем парите и трябва да плащаме за лудо? Аз съм решил, че искам децата ми да си имат отделни стаи и съответното лично пространство. Как ще събереш 4 членно семейство в под 100 м2 при такова условие?
Пък и изместихме темата. До сега нямаше проблем по въпросния стопански начин да се правят и по-големи сгради. Имаше си нормативи, актове и прочие. "Бригадите" да излизат от сивия сектор. Ок. Данъци, осигуровки и т.н. вдигат 100% цената така ли? За мен промяната беше абсолютно излишна и тая камара не трябваше да се меси в този вид строителство. Нито ми дава сигурност, нито ме застрахова по някакъв начин, а само ме натоварва финансово. Полза никаква.
Скоро може и да ни задължат да си обзавеждаме жилищата с дизайнерски услуги, щото, ако го правим сами, няма да е по фън-шуй!
gnt69 - майстор
пон юни 10, 2019 12:13 pmKingLin написа:
И защо да не е за нас? Или понеже след 100 м2 се води небостъргач и не трябва да си я правя почти сам? Как сметна, че ми е комфортно в къща до 100 м2? Ако ми харесваше да живея в килийки щях да си купя апартамент! Значи щом строим повече от 100 м2 не си знаем парите и трябва да плащаме за лудо? Аз съм решил, че искам децата ми да си имат отделни стаи и съответното лично пространство. Как ще събереш 4 членно семейство в под 100 м2 при такова условие?
Пък и изместихме темата. До сега нямаше проблем по въпросния стопански начин да се правят и по-големи сгради. Имаше си нормативи, актове и прочие. "Бригадите" да излизат от сивия сектор. Ок. Данъци, осигуровки и т.н. вдигат 100% цената така ли? За мен промяната беше абсолютно излишна и тая камара не трябваше да се меси в този вид строителство. Нито ми дава сигурност, нито ме застрахова по някакъв начин, а само ме натоварва финансово. Полза никаква.
Скоро може и да ни задължат да си обзавеждаме жилищата с дизайнерски услуги, щото, ако го правим сами, няма да е по фън-шуй!
Аз не можах да разбера защо става такава драма с една строителна фирма. Те тез строителните фирми да не са паднали от Марс, и те имат роднини, приятели и познати. Поразпитай и ще намериш решение за символична на целия фон строеж на къща цена да минеш строежа през тях.
Руди - майстор
Да, излизането от сивия сектор оскъпява труда със 100%, може и повече.
30% са осигуровките, 10% данък, отделно трудова медицина, безопасност
на труда, работно облекло, счетоводни услуги, болнични, отпуски...
Като добавим членски внос в Камарата, застраховка...
С материалите не е много така. Само някои позиции биха могли да се купят
без 20% ДДС, това са бетони, дървен материал, каменни фракции,
евентуално тухли, арматура - всичко това пак от "сиви" доставчици.

Иначе ето тук има списък на регистрираните фирми, потърсете тези във
региона, все ще намерите общи познати:
https://register.ksb.bg/
шоп - майстор
Вече споделих идеята за едноетажна къща с плосък покрив от 100м2. След акт 16, какъв е проблема строеж на още един етаж?
Разбира се фундамента и колоните са предвидени за +1 етаж.

Другия вариант един етаж 100м2 и след акт 16 допълващо застрояване...колко Ви душа иска до още 100м2:-)

Горното като идея на примависта. Акта може да не е 16, а 15 или 14. За това си има юристи, които четат законите в полза на този който им плаща.
BLUEPUPIL-2 - специалист
пон юни 10, 2019 12:13 pmKingLin написа:
съб юни 08, 2019 7:31 pmBLUEPUPIL-2 написа:
Какъв е проблема? За мен няма проблем. Да строиш повече от 100м2 за еднофамилна къща е меко казано неизгодно. === А тези дето ще правят по 200-300м2, този форум не е за тях.
И защо да не е за нас? Или понеже след 100 м2 се води небостъргач и не трябва да си я правя почти сам? Как сметна, че ми е комфортно в къща до 100 м2? Ако ми харесваше да живея в килийки щях да си купя апартамент! Значи щом строим повече от 100 м2 не си знаем парите и трябва да плащаме за лудо? Аз съм решил, че искам децата ми да си имат отделни стаи и съответното лично пространство. Как ще събереш 4 членно семейство в под 100 м2 при такова условие?
Пак не виждам какъв е проблема. Плащаш една торба пари и архитектката би трябвало съвсем безпроблемно да ти раздели строежа на две разрешителни за строеж от до 100м2. И си я строй сам и/или с нелегална бригада.

Имам чувството че не разбираш, че вървиш с-щу собствения си материален интерес и най-вече този на децата и внуците.
Проектният живот на къщата е 50 години. Ако нещата са направени по тертипа на BLUE след интервенция по конструкцията ще е годна за още 50 години. Ще дойде момент в който бумагите по сградата ще са доста ценни. 1..Инвестиционно безумие е да строиш къща от 200м2 през 2019 проектирана по залязващите чисто БГ строителни норми. 2..Да строиш по неясни проекти без детайли, които се интерпретират най-често неправилно от майсторите, че дори и от някой технически ръководители. Например дадени са общия брой бигли за една колона, но не е конкретизирана тяхната локална гъстота. 3..Нямаш доказателства във вид на документи плюс снимки, че всички скрити работи са направени според детайлният проект.
Викат ме от време навреме да погледна някоя къща за продан- разкош тип соц. реализъм. Като я гледам и се ядосвам. Не можеше ли вместо 3 етажа да направят два, ама с по-дебели плочи и по-полегати и по широки стълбища? За прикритите пукнатини по ст. бет. конструкция да не говорим- постно армирана, преобладаващо с черва тип А1. Купувачите я харесват продавачите им трябват парите, по средата е ВLUE-то, как да ги разочарова? Ама често пъти се налага, щото после купувачите ми звънят и питат как, защо и колко ще струва да се оправи еди кое си. Та, поуката е следната, ако имаш много пари си направи каквото и както поискаш и този форум не е за теб, тука нещата ги поиздребняваме за да не губим пари. И да, държавата иска да прибере от теб допълнително едни пари, като надскочиш 100м2, защото една кака (и не само тя) прегракна да реве за социална държава основана на преразпределението!
Ако парите са „преброени“ не се хвърляй на големи площи, направи си нещо малко, изпипано и натъманено. Гуждай парите не в голяма къща а в голям парцел или два.
Тъй рече Заратустра, пардон BLUEPUPIL.
Ако целта е задоволяване на определени потребности чрез строителство, нещата вече излизат от рамките на строителната сфера и навлизат в социалната наука. Няма лошо, но психологическите форми на лукса и разкоша са също скъпи. И някой социални инженери искат да ги обложат със своеобразен данък. Аз съм против, но моето мнение се губи в морето от @евичари.
nikolov333 - майстор
Проблема като цяло е "в мъглата".. Понеже нищо не е ясно, накрая нещата опират до кефа и "характера" на сума ти народ по веригата..с две думи "котка в торба"е положението със строежите.. :prayer: :-D :lol: :lol:
Gadnyara - специалист
Добре, как да няма проблем.
Членството е прост договор между КС и фирма. Единият се грижи за документално отсяване на конкуренцията, другият му плаща такса. Нищо повече.
За да става все по-силен, единият разширява обхвата си... и вече е в строежи кат. 5.

Същото беше с държавните поръчки - с измислени условия да се извадят по-изгодните, а да останат приближените... Например, фирмата да разполага с 9.58т товарен автомобил. Ако е 10т - отпада. :wink:

Глупост след глупост.
Руди - майстор
пон юни 10, 2019 2:57 pmшоп написа:
Вече споделих идеята за едноетажна къща с плосък покрив от 100м2. След акт 16, какъв е проблема строеж на още един етаж?
Разбира се фундамента и колоните са предвидени за +1 етаж.
Другия вариант един етаж 100м2 и след акт 16 допълващо застрояване...колко Ви душа иска до още 100м2:-)
Горното като идея на примависта. Акта може да не е 16, а 15 или 14. За това си има юристи, които четат законите в полза на този който им плаща.
Тая е много хлъзгава пързалка, шопе! Да построиш още един етаж след
акт 16 е същото като да си построиш къщата без разрешително.
Ако имаш хубава идея на два етажа и вместо това да лепиш допълващи
постройки е разхищение на терен, пари и то със съмнителен резултат.
Добре похарчените 20 лева са за предпочитане пред лошо похарчени 15.
Да спестиш от строител и да платиш на адвокат е пак странна
приумица като да спестиш от лекарства, за да отидеш на врачка.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Регистрация на строителна фирма" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: