• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
xorred - напреднал
Пред покупка на къща съм - първият етаж (без мазе) е наполовина под земята, като е правена хидроизолация на стените изцяло до долу с дебела гумена изолация (на точки, ако мога така да се изразя) - но не е правена хидроизолация на основите - само са поставени дренажи от двете страни.

Това е северния скат на Витоша, а тази планина е богата на вода. На метър и половина от стената на къщата има 8-метров кладенец, като продавача казва, че този кладенец събира водата от почвата под къщата и с помпа тази вода може да полива двора, който е по-надолу.

От всичко покрай тази къща, най-много ме притеснява липсата на хидроизолация под основите - доколко основателни са тези притеснения?
Последна промяна от xorred на пон юни 17, 2019 11:08 am, променено общо 1 път.
muhala - майстор
Ето какво бих направил аз... Ако това е добра сделка, разбирай продажната цена е доста под пазарната, няма какво да го мисля. Купувай!
xorred - напреднал
напротив - предвид локацията, цената си е пазарна. Просто 30-40 години капилярна вода в основата и 40 години занимавка ме плашат. Готов съм да платя на експерт в тази област да дойде и обстойно да провери всичко преди сделката. Пишете направо тук или на лични своите контакти.
Редакция: говоря за 40 години напред в бъдещето, тъй като смятам да си остарея в тая къща [-o<
Последна промяна от xorred на пон юни 17, 2019 4:39 pm, променено общо 1 път.
VLADO66 - майстор
При наличието на качествен дренаж, хидроизолацията играе второстепенна роля.Аз живея точно в къща на северния скат на Витоша и не е правена хидроизолация на времето, но има хубав дренаж и е на склон. Ако има проблем евентуално, при един оглед точно сега ще се открие0 майските води са най-високи.
шоп - майстор
Предположих, че къщата е поне на 40 години.
80те год на миналия век никой не е мислил за хидроизолация на основите. Черната хартия за под керемидите бе дефицит, пък да не говорим за битумна мембрана с пясък за покрив да се намери еле пък усилен воалит. Само с връзки от Топливо.

Хората не можеха да си направят покрив и на никой не му е хрумвало да закопае воалит в земята.

След като къщата има слагана допълнителна мембрана в последствие-явно е имало ОГРОМЕН проблем с влага в целия сутерен. Инвестирани са доста пари за тази частична хидроизолация и дренаж. Защо ли се продава имота?!

Както знаем всички е почти невъзможно да се хидроизолира цялостно фундамент в последствие и всичко е кръпки...мембрани дренажи... Подобрява положението но само частично.

Решението е Ваше. Ако имота Ви легне на сърцето...значи е Ваш.
Самия аз живея в двуетажна къща + мансарда строена 1981 и разбираемо съм минал по целия път с влагата и пак го вървя:-)

П.П. при мен етажа обаче е на кота +1м над терена.
Успехи!
xorred - напреднал
къщата е още в строеж - на две години е, още е на груб строеж. Само в два ъгъла е избило малко влага, и то там, където има досег с дъждовна вода отвън.
xorred - напреднал
пон юни 17, 2019 1:04 pmVLADO66 написа:
При наличието на качествен дренаж, хидроизолацията играе второстепенна роля.Аз живея точно в къща на северния скат на Витоша и не е правена хидроизолация на времето, но има хубав дренаж и е на склон. Ако има проблем евентуално, при един оглед точно сега ще се открие0 майските води са най-високи.
правите ли огледи? Пишете на лични ако да, моля - с телефон за връзка
VLADO66 - майстор
Дъждовната вода е много важно да се отведе извън къщата.Представете си покрив 150 М2 при силен дъжд това са 5-6 м3 вода излети в основите.
xorred - напреднал
пон юни 17, 2019 4:29 pmVLADO66 написа:
Дъждовната вода е много важно да се отведе извън къщата.Представете си покрив 150 М2 при силен дъжд това са 5-6 м3 вода излети в основите.
да, това смятам да го извърша с бетонни канали (отворени улеи) от водосточната тръба и надолу, чак до общия канал. Отворени, защото не ми се вика човек да отпушва листа след всеки по-силен дъжд наесен. Търся майстор или строителна фирма да направят пътя и да направят и тези канали от бетон които да отвеждат повечето дъждовна вода от покрива и от пътя. Пътя е над къщата, двора е надолу, след къщата.
BLUEPUPIL-2 - специалист
Инвестицията е добра, в следващите няколко десетилетия цените ще вървят нагоре за посочения район. Най-доброто решение за спиране на подземните и повърхностните склонови води е бет. стена с дренаж, слизаща под нивото на основите. На около 1.5-2м от къщата и над нея по склона и мин 1.5-2м от оградата, под нея по склона. Т.е. дренажа не е до къщата и не е до основите на оградата. Гарантирано работи, като разстоянието между къщата и дренажа е бетонирано с пътеки с няколко процентни наклони, за да не влизат повърхностни води, а дренажните води се отвеждат по подходящ начин, според конкретните условия.
  • 1
  • 2

Тема "покупка на къща без хидроизолация на основи" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: