• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Руди - майстор
Според наредбата:
- за строежите от четвърта и пета категория - образци № 2 (2а), 3, 4, 7, 12, 14 и 15;
акт 7 се прави за основите и всяка плоча, акт 12 - за зидарии, покрив, изолации... (може и още, ама няма нужда)
- декларации (сертификати) за съответствие на основните материали - бетон, арматура,
тръби, кабели, тухли, дървен материал... и още, но тия стигат.
- протоколи за изпитване на водопровод и канализация - формално;
- енергиен паспорт (за постигнати енергийни показатели) - от лицензирана фирма;
- проверки на заземяването на главно табло и мълниезащита - от лицензирана фирма;
- геодезично заснемане за кадастъра - от лицензиран геодезист;
- технически паспорт.
aroot - специалист
Информацията по-горе е леко подвеждаща.
Акт 7 е за всички бетонови и арм.работи и се прави по отделно.
Акт 12 е за всички скрити работи, които не могат да се измерят в последствие - примерно ВиК и Ел проводи, някой правят и за дограма (захващанията за стените).
2а - само ако има линейно строителство, и то ако има РС за това, или ако е упоменато в основното.
Декларации трябва за всичко, най-малко за успокоение на Възложителя - не са изброени, дограми, топло и хидро изолации и т.н.
Пробите за наклони и водоплътност въобще не са формалност, поне при читавите проектанти.

Форума е направи си сам, но някои неща, просто не могат да се направят от всеки, най-малко лицензия/диплома трябва да има.
Няколко пъти съм го казвал в подобни теми, едно посещение в съответната техническа служба решава много проблеми, там все ще се намери кой да помага, ако ме разбирате.
Руди - майстор
В тази тема говорих за минимум документи, необходими за
приключване на строеж пета категория.

Иначе - повечето е повече! Друг е въпросът каква е ползата
от отделни актове 7 за кофраж и армировка?
Или пък от декларациите за плочките и теракола?
Също и за ненжуните актове 12...

Въпросът беше какво да съберем след като вече строежът е
приключил. Пък ако водопроводът или каналът не е тестван още
преди закриването документите няма да помогнат.
aroot - специалист
Колега, за последно ще си позволя да ти опонирам, просто заради хората които четат темата.
Не съм оспорил минума, това е така, а тълкуването на минимума. Видно, е че не сте колега, практикуваш при надзори.
Няма такова нещо ненужни Акт 12, или усмотрение и анализ за 7ците. Това не е "концерт пожелание", нали, това са задължителни документи по ЗУТ и Наредба 3 за актове и протоколи. За теб може и да са ненужни или пък да не виждаш логика в отделни актове, но при нас (строителен надзор) глобите почват от 3К и такива балъци са много търсени.
Актовете, които ти наричаш събиране след приключване на строежа са всъщност декларации за характеристики или по модерному за експлоатационни характеристики. И да, те наистина са нужни и не се събират накрая а при закупуване/доставяне. Тогава със сигурност ще ти ги получиш. После след година две пет става трудно. А и ако имаш Инвеститорски контрол, как ще подпише без документ доказваш характеристиките на вложеният продукт?.
А, същинските актове по Наредбата, се изготвят в рамките на до 3 дни след приемане на съответното СМР, непрекъснато по време на строителството.
А протоколите се правят след успешно изпитване на съответното нещо.
И може да си мислите, че за къщи се претупват нещата, но ако някой ден попаднете на беден милионер, който реши да съди наляво и на дясно, ще ме разберете много добре. Всичко по-сериозно като строителство подлежи на надзор към момента (100м2 вкл и нагоре) и щом има надзор, нещата винаги са сериозни.
nikolov333 - майстор
Съгласен съм, че трябва да е така, но реално зависи от много фактори.. :cool: :-D
Slavov99 - специалист
В продължение на темата за актуване да попитам на каква завършеност се издава УВЕ за къща? Шпакловки и замаски както е при апартаментите или и още неща трябва да са готови?
Руди - майстор
Този, който ви събира досието ще каже.
УВЕ аз извадих месец, след като се нанесох.
Чаках последно за енергиен паспорт и геодезично заснемане.
Последна промяна от Руди на нед мар 21, 2021 11:04 pm, променено общо 1 път.
чет юни 20, 2019 10:58 amРуди написа:
Кратък отчет и от мен за приключението нова къща:
В края на юни 2018 купих малък селски имот.
Идеята - едноетажна тухлена къща 109 квадрата,
стандартно изпълнение.
* * *
Виза от 6 юли, проект,съгласуване, енерго, ВиК...
до началото на септември.
Строително разрешение 15 октомври.
Разходи дотук - незначителни, проектът си
го правих сам с роднини и приятели.
* * *
Начало на строителството 1 ноември 2018
Груб строеж до 28 февруари 2019
Разходи 57600 лв (530 лв/кв.м.)
* * *
Довършителни работи от 1 март до 18 юни 2019
Разходи 49300 лв (450 лв/кв.м.)
* * *
Допълнителни разходи извън къщата - ограда и подпорни стени,
изгребна яма, водомерна шахта, дворна врата, алеи и
площадки - 25000 лв.

k1k2.jpg
Проект и изпълнение

В момента съм на тема обзавеждане, наесен озеленяване.
Така че, за 1 година може да се достигне от празно място до напълно готов строеж.
Имам и подробности, ако някой се интересува за нещо конкретно.
Здравейте, осъзнавам, че поста ви е на 3-4 годинки вече, но имам надежда, че може и да ми помогнете. Въпроса е следният колко струват(съвсем груба сметка) строителните документи нужни за започване на строителството?
Благодаря предварително!
resistbody - майстор
пет апр 30, 2021 3:54 pmPostolov написа:

Здравейте, осъзнавам, че поста ви е на 3-4 годинки вече, но имам надежда, че може и да ми помогнете. Въпроса е следният колко струват(съвсем груба сметка) строителните документи нужни за започване на строителството?
Благодаря предварително!
Какви документи? то имаш Виза и РС, плана си е план, не са книжа... във всяка община е различно, сега намерих някакви тарифи на район искър там виза е 40лв, при нас е 20лв, в Русе е 25лв.. и т.н. РС не знам какви пари е защото лично не съм докарал дотам... плана ми е 5000лв(не знам много или малко е), ако това те интересува..
Ако нямаш ток и вода, трябва да си искаш присъединяване, ама и това не са книжа...
Пеш - специалист
пет апр 30, 2021 3:54 pmPostolov написа:
чет юни 20, 2019 10:58 amРуди написа:
...
Здравейте, осъзнавам, че поста ви е на 3-4 годинки вече, но имам надежда, че може и да ми помогнете. Въпроса е следният колко струват(съвсем груба сметка) строителните документи нужни за започване на строителството?
Благодаря предварително!
Здравей,
Ако имота има статус за застрояване, ( ако не там мисля че имаш пак значителна сума и време за разрешаване на това)
Проекта нормално да ти струва към 20-25лв с ДДС на кв. при архитект.
Към 800лв са ти всички докумени в общината скици визи и след това за разрешителното зависи от кв.
200лв геодезист зависи от броя точки
200лв ВИК и ЕЛ предварителни договори

Това е горе-долу за къща 200кв РЗП между 5000 и 7000.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Кратък отчет за строеж на къща от А до Я" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: