• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравейте скоро чакам майсторите да ми сменят покрива съветваха ме да направим Двойна скара като контра летвите да са 2/3 а горните дето се редят керемидите 3/4 според вас добре ли е така. идеята им е да не се вдига много скарата че прехвърляла водата улука пре силен дъжд.
шоп - майстор
Ще си сложите надолучна пола, ще се коригирате нивото на олуците и няма да има проблеми.

За мен летви с размер 2х3 см е недостатъчно, да не кажа по-силна дума.
На моя покрив и долната скара и горната скара е от калибрирани и импрегнирани дъски 1во качество с размер 10х2.5см

Вдигането е 5см.
VLADO66 - майстор
чет юни 20, 2019 3:19 pmtiksi89 написа:
Здравейте скоро чакам майсторите да ми сменят покрива съветваха ме да направим Двойна скара като контра летвите да са 2/3 а горните дето се редят керемидите 3/4 според вас добре ли е така. идеята им е да не се вдига много скарата че прехвърляла водата улука пре силен дъжд.
Добре е.Долната скара служи за да може да се отвежда евентуално попаднала вода под керемидите.Малко трудно се работи с тези летви, защото лесно се цепят.
да и аз точно това си мисля лесно се цепят и са тънки дали ще издържат големия товар от керемидите най добре минимум двойната скара да е от летви 3/4
VLADO66 - майстор
Разлика от 1 см не е много, а горната скара държи керемидите реално.
djogobg - специалист
Летвите на горната скара е добре да са 5/4, доколкото бях чел. Аз на моя покрив сложих 3/4 за шипки(нямах време и възможност да преправям съществуващия дизайн) и да ти кажа - не ми изглеждаха, като да стават за двойна скара.... тънички едни такива...
Относно контра летвите - те реално служат за да вдигнат горната скара нагоре и да има вентилация, така че 2/3 ми изглежда пак малко. Реално като легне над тях горната скара ще имаш едни 2 сантиметра между мембраната и горната скара - не звучи особено вентилиращо.
В крайна сметка улукът можеш да го преместиш, не е чак толкова трудно.
Един съвет - следи майсторите, дали оставят един малък корем на мембраната между контра летвите - идеята е в този корем да се изтича водата и така да върви надолу, а не да скитори по покрива.
чет юни 20, 2019 5:24 pmdjogobg написа:
Летвите на горната скара е добре да са 5/4, доколкото бях чел. Аз на моя покрив сложих 3/4 за шипки(нямах време и възможност да преправям съществуващия дизайн) и да ти кажа - не ми изглеждаха, като да стават за двойна скара.... тънички едни такива...
Относно контра летвите - те реално служат за да вдигнат горната скара нагоре и да има вентилация, така че 2/3 ми изглежда пак малко. Реално като легне над тях горната скара ще имаш едни 2 сантиметра между мембраната и горната скара - не звучи особено вентилиращо.
В крайна сметка улукът можеш да го преместиш, не е чак толкова трудно.
Един съвет - следи майсторите, дали оставят един малък корем на мембраната между контра летвите - идеята е в този корем да се изтича водата и така да върви надолу, а не да скитори по покрива.
Какъв корем искаш да кажеш да е опъната хубаво мембраната ли
krasi92 - майстор
Всичко с еднакви летви 3/4 см и задължително добре импрегнирани иначе няма смисъл. Улука ако е дърт се сменява и тои. Ако не могат да вкарат водата от керемидите в него по добре да не пипат покрива.
djogobg - специалист
чет юни 20, 2019 7:32 pmtiksi89 написа:
чет юни 20, 2019 5:24 pmdjogobg написа:
Летвите на горната скара е добре да са 5/4, доколкото бях чел. Аз на моя покрив сложих 3/4 за шипки(нямах време и възможност да преправям съществуващия дизайн) и да ти кажа - не ми изглеждаха, като да стават за двойна скара.... тънички едни такива...
Относно контра летвите - те реално служат за да вдигнат горната скара нагоре и да има вентилация, така че 2/3 ми изглежда пак малко. Реално като легне над тях горната скара ще имаш едни 2 сантиметра между мембраната и горната скара - не звучи особено вентилиращо.
В крайна сметка улукът можеш да го преместиш, не е чак толкова трудно.
Един съвет - следи майсторите, дали оставят един малък корем на мембраната между контра летвите - идеята е в този корем да се изтича водата и така да върви надолу, а не да скитори по покрива.
Какъв корем искаш да кажеш да е опъната хубаво мембраната ли
Да НЕ Е опъната прекалено. Не да виси сантиметри надолу, разбира се, но да има леко увисване между контра летвите, за да може да се събира водата там, а не да ходи към контра летвите. По този начин, ако имаш в бъдеще проблем с керемидите и нещата опрат до мембраната, контра летвите ще останат сухи, вместо да се мокрят от стичащата се вода.
шоп - майстор
Ако под мембраната има плътна дъсчена или друга обшивка-няма корем:-)
  • 1
  • 2

Тема "Въпрос за покрив" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: