• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
нед юни 23, 2019 5:36 pmЧираче написа:
Без снимков материал е малко трудно да се ориентираме. Но от описанието, за мен ватата е доста малко като обща дебелина. Ако няма от къде да влезе влага, не мисля, че ще има мухъл и плесен. Но пък температурата от покрива ще се предава и на помещението под окачения таван. Да не говорим, че шума от дъжд ще се чува. По какъв начин ще се отоплява помещението под окачения таван? Но това са само мои предположения.
Днес направих малко снимки.

Зелените гипсокартони са за банята и бокса.

Показал съм самия покрив, както и тавана, както и ватата на тавана и на покрива. Във външните стени е по абсолютно същия начин както на самия покрив - каменната вата (но 50кг) + стъклената с фолио от едната страна + гипсокартон. Въпроса е, че заради профилите и държашите стъклената вата с фолиото не е плътно долепена една до друга.











Иване, честно да ти кажа имам вътрешна изолация, но без 2-рата стъклена вата с фолиото, а само каменна. Демек, външна мазилка, тухла, лека вътрешна мазилка, вата, гипсокартон. Вътре навсякъде съм боядисвал с антибактериален латекс, а в банята с боя за мокри помещения (на тавана). Нямам едно петънце мухал, плесен или някакви такива гадини, никъде в къщата, вече 3-та година. Дори и тази вата, с фолиото, да не образува плътна пароизолация (заради конструкцията - държачи, профили и тнт), мисля че няма да имаш никакъв проблем - демек, фолиото ти е само плюс.

Но да не забравяме, че големи производители като Knauf, както и много от участниците във форума, са категорични, че за вътрешна топлоизолация задължително се слага пароизолация, веднага зад картона.

Много зависи и къде живееш, какви са външните средните температури през зимата, влажността и тнт. Не мога да кажа със сигурност, просто споделям собствения си опит. Надявам се че съм ти бил полезен, а останлите участници от форума може и друг акъл да ти дадат - мнения, 1 милион.

П.С Забравих да добавя - жена ми суши дрехи на 3 сушилника заради децата, тоест понякога е доста влажна вътрешната среда. Нямам никакъв проблем с мухал и тнт.
шоп - майстор
чет юни 20, 2019 8:35 pmIvanKadiiski написа:


Посъветваха ни 2-3 различни неща.
Едното беше да сложим 50кг каменна вата + тази с фолиото + гипсокартона.
Другият съвет бе да сложим само тази с фолиото+гипсокартона.
И третият съвет бе да сложим само 50кг вата + гипсокартон.
За да си доволен от вътершната изолация с вата е важно да се изпълнят няколко важни неща
Първо: да се гледа коефициент на топлопроводност λ
Има вати с λ = 0,032 W/mK има и с λ = 0,045 W/mK
Второ: е дебелината на ватата. 5 см е критичния минимум. Като се сложат термомостовете от металните профили на ГК и положението не е никак розово.
Трето: ватата изолира само ако е СУХА. За целта между ватата и ГК се слага задължително паробариера. Това че няма няма видим мухъл по ГК нищо не означава. Ватата зад ГК може да е влажна и да не топлоизолира
Четвърто: монтажа на самата вата. Напъханата вата между вертикалните метални елементи на една предстенна обшивка не означава, че след затварянето с ГК ватата ще остане в това си положение. В 95% от случаите ако махнем ГК след 3-5 год вата се свлекла в резултат от гравитация , влага и най-вече лош монтаж. Така имаме 20-30 см, а в доста случаи и повече участъци от предстенната обшивка без изолация.
Тези участъци са в горната част на стената граничеша с тавана, където температурата на въздуха е най-висока и се получава резкошен термомост.

П.П. Лично гипскартона хич не го харесвам. Имам го на места вкъщи и то е огромен компромис. Винаги на стени го слагам в два слоя 12,5 +12,5 + паропреграда между двата слоя. Имам и стени два слоя ГК и между тях 5мм подложка под ламиниран паркет. Последното с цел шумоизолация.

П.П.П. Тази година направих вътрешна изолация с мултипор 10 см на един етаж от 100м2.
Засега съм много доволен от към шумоизолация...за другото ще споделя след 1-2 години живот и здраве.
  • 1
  • 2

Тема "Изолация на мансарда в къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: