Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Jacket - специалист
Благодаря, и това е доста полезно в случая, дори да не решава напълно казува. Може би разковничето ще бъде в неговият имот (парцел 1) и евентуалната възможност да се придаде към новата част, дори това да бъде процедура с много стъпки. Там вече как той ще си реши въпроса със съсобственика не знам.
gnt69 - майстор
пет юни 21, 2019 3:34 pmJacket написа:
Благодаря, и това е доста полезно в случая, дори да не решава напълно казува. Може би разковничето ще бъде в неговият имот (парцел 1) и евентуалната възможност да се придаде към новата част, дори това да бъде процедура с много стъпки. Там вече как той ще си реши въпроса със съсобственика не знам.
А приятеля не може ли да се раздели с със съсобственика. В този случай ще се опрости работата.
Jacket - специалист
Нямам как да кажа. Той ще си ги проучва и тези варианти, но освен имот там има и две сгради на калкан, на всеки по една.

Засега вървим в посока да се бръкна и да си го купя сам, щото с тая съсобственост като я премислих рано или късно ще съжалявам. Иначе и двамата и все още искаме да пробваме някакви варианти и докато се мъчим ще сложим една ограда на желаното място (ще си викнем геодезист да замери). В краен случай ако нищо не стане ще си остане мое и ще си върнем оградата. Той не планира да строи а аз имам предостатъчно място за къща в останалата част.
Подхвърлиха ми някаква идея но не знам доколко има хляб в нея. След като си сложим оградата отиваме заедно в общината и почваме да се молим да ни позволят аз да му продам тези част която той да си придаде към неговият имот защото не ни се занимава да си местим оградата, един вид сме се объркали като сме я слагали :mrgreen: Звучи ли като научна фантастика или има някакъв хляб?
gnt69 - майстор
вт юни 25, 2019 7:07 pmJacket написа:
Засега вървим в посока да се бръкна и да си го купя сам, щото с тая съсобственост като я премислих рано или късно ще съжалявам. Иначе и двамата и все още искаме да пробваме някакви варианти и докато се мъчим ще сложим една ограда на желаното място (ще си викнем геодезист да замери). В краен случай ако нищо не стане ще си остане мое и ще си върнем оградата. Той не планира да строи а аз имам предостатъчно място за къща в останалата част.
Подхвърлиха ми някаква идея но не знам доколко има хляб в нея. След като си сложим оградата отиваме заедно в общината и почваме да се молим да ни позволят аз да му продам тези част която той да си придаде към неговият имот защото не ни се занимава да си местим оградата, един вид сме се объркали като сме я слагали :mrgreen: Звучи ли като научна фантастика или има някакъв хляб?
Точно така най лесно е ти да го купиш самостоятелно пък после геодезисти могат да ти направят делба. Закона е един ама във всяка община в България закона го тълкуват по различен начин. Така че хващай местните геодезисти дето знаят мурафетите на общината и ще стане работата. :partyman:
resistbody - майстор
Да ти кажа моята сага.. два имота 750 и 480... единия на майка ми единя на вуйчото, решихме да ги изравним, че беше един диагонал малко лице с голям гръб и т.н. ... по 600 и няколко квадрата...
Дойде геодезист, направи пуп ли каквото да е...(300лв)
После предварителен договор за покупко продажба...(70лв)
После в общината и чакаш нова дворна регулация...(40лв)
Та след 3-4 месеца още съм дотук, а леличките викаха, о то ще стане бързо...
след това 2 нови скици(40лв)
след това нотариус(един господ знае колко)
... това с 80/20 май където го мислите не зная как ще бъде...
naster - майстор
Купете целия имот. Ако утре се скарате може и да не Ви учреди право на строеж, а ако построите има право на претенции пропорционално на собствеността си в имота. Затова са идеални части. Говорете с адвокат
Jacket - специалист
вт юни 25, 2019 11:29 pmresistbody написа:
Да ти кажа моята сага.. два имота 750 и 480... единия на майка ми единя на вуйчото, решихме да ги изравним, че беше един диагонал малко лице с голям гръб и т.н. ... по 600 и няколко квадрата...
Дойде геодезист, направи пуп ли каквото да е...(300лв)
После предварителен договор за покупко продажба...(70лв)
После в общината и чакаш нова дворна регулация...(40лв)
Та след 3-4 месеца още съм дотук, а леличките викаха, о то ще стане бързо...
след това 2 нови скици(40лв)
след това нотариус(един господ знае колко)
... това с 80/20 май където го мислите не зная как ще бъде...
Да, процедурите в никакъв случай не сме мислили че ще са леки. Цените не звучат толкова стряскащи (поне в нашия случай на фона на цената на целия имот). Но аз два поста по-нагоре вече писах че променихме драстично схемата, просто трябваше да попреспя малко с тая мисъл за съсобственост.
naster написа:
Купете целия имот. Ако утре се скарате може и да не Ви учреди право на строеж, а ако построите има право на претенции пропорционално на собствеността си в имота. Затова са идеални части. Говорете с адвокат
Така и ще се случи, Благодаря. Някои идеи си искат време да се обмислят от всички ъгли. Едно спестяване на финанси сега може да се окаже доста фатално след години.
Руди - майстор
вт юни 25, 2019 11:52 pmnaster написа:
Ако утре се скарате може и да не Ви учреди право на строеж,
а ако построите има право на претенции...
Да, ако се скарате може да не ви учреди право на строеж, както и вие на него.
Ако ви учреди право и построите, не може да има претенции към вашата собственост.
Но пък вие не можете да се отклонявате от учреденото право - като място и големина
на строежа.
А докато се разбирате, може да му отделите едно парче земя да сади картофи,
възмездно (срещу почерпка) или безвъзмездно.
шоп - майстор
пет юни 21, 2019 12:54 pmgnt69 написа:
напъваш се и го купуваш цялото.
+1 към мнението.
Сещам се за две бг поговорки:
На вълкът врата е дебел защото си върши работата сам
и
Орташката кобила и вълците не я ядът.

Сега сте приятели-утре може врагове.
То братя се избиват за имоти пък камо ли приятели.

Купувай сам за да е чиста работата пък ако сте приятели му продай каквото ти е за продаване, но правилата ги определяш ти.
Успехи!

Тема "Делба на парцел "по съседски"" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: