• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
kozl - майстор
съб юни 29, 2019 12:26 pmшоп написа:
чет юни 27, 2019 9:35 pmkozl написа:
BLUEPUPIL-2 написа:
Ама няма по-устойчива на литване система от ст. бет. скатен покрив и отгоре керемиди на варо-циментов разтвор.
Е то така и по-евтино, но дека е топлоизолацията :?
Хич не е евтино според мен.
Сметнете сами
За 100м2 РЗП ще налеете едни 12-13м3 бетон в покрива.
Това е бетон, кофраж, труд, механизация, арматура...
Тези допълнителни 20-25 тона тежест на покрива автоматично се отрязва в цената на фундамента и колоните.
Ст.бетонен покрив само ако е плосък!
Бедняците като мен са с дървена конструкция, практиците с метална конструкция, а богатите с бетон:-)))

Иначе изолацията е лесна особено ако подпокривното е студено и не отопляемо помещение. Върху горната плоча се слагат 20-30 см фибран и ...готово.
Нямах в предвид дървена/стоманобетобетонова к-ция, а детайла с лепените керемиди.
VLADO66 - майстор
Принципно бетонния покрив би спасил нещата доста сигурно. Хидроизолацията му е доста по-елементарна от друг вид покрив. Въпроса е, че по трудоемък и изисква по-дълго технологично време за изпълнение. За щатите са ми казвали, че в някои от тях не разрешават ползването на бетон за друго освен за нулев цикъл. А и там има застрахователна култура-като ти духнат къщата и си платил задължителната застраховка, идва застрахователя и без да мрънка ти плаща 100% от щетите.
BLUEPUPIL-2 - специалист
съб юни 29, 2019 6:30 pmVLADO66 написа:
А и там има застрахователна култура-като ти духнат къщата и си платил задължителната застраховка, идва застрахователя и без да мрънка ти плаща 100% от щетите.
Понеже съм работил там. Има не малко сгради, които не са застраховани. От застрахованите 64% са under insured. Което значи, че могат да получат максимално 81% от сумата за възстановяване. Често пъти този максимален процент не се достига. Има застраховки за гарантирано 100% покритие ама годишната вноска си е яка цифра.
Фитилчо - майстор
съб юни 29, 2019 2:59 pmBLUEPUPIL-2 написа:
съб юни 29, 2019 12:26 pmшоп написа:
Бедняците като мен са с дървена конструкция, практиците с метална конструкция, а богатите с бетон.
Много ми допадат думите в син цвят, касаещи покривите.
Ако ще правя още един покрив на основната къща, пак ще е от метал носещата конструкция. Нагоре дъсчена обшивка,двойна скара и метални керемити от тези с ГОЛЯМА гаранция.

Я да питам още нещо, че ми се види в тема... :?

Какво ще кажете за къща, нормален зид и основи и на 2 етажа или, по скоро на 2 и 3/4 етажа. Махане на последната част до гола плоча и изграждане на още два етажа на метална конструкция за носене (сглобки на болтове или заварка) , вкл покрив(примерно още 6 метра нагоре), като плочата разделяща на два етажа металната контрукция за да формира 2 етажа (още 2 етажа по 3 метра) е направена със носещите контрукции за плочи/подове на етажи, които ползват по щатско от дърво и OSB/Дюшеме. Идеята е, горният последен етаж да е отворен като тераса , но затворен с покрив отгоре и стрехи, но само с парапет.
Стените на етажа под него възможно най леките- тухли 8 см ВИнербергери между металните носещи колони,или нещо още по-леко, но без да се компроментира проблема с мухъл и тнт.
Изолация на стените с EPS и XPS на пода на отворената тераса на последният етаж. Покрив - металлни профили, и метални керемиди,нужда от изолация няма понеже е отворен и каот тераса, освен за лятото, под самият покрив имам предвид.
ky-kyy - майстор
нед юни 30, 2019 2:54 pmФитилчо написа:
.

Я да питам още нещо, че ми се види в тема... :?

Питаш, дали ще литне ли :? :lol: :lol: :lol:
BLUEPUPIL-2 - специалист
нед юни 30, 2019 2:54 pmФитилчо написа:
Я да питам още нещо====
Какво ще кажете за къща====
Ако ще е законна работата, ще трябва да се съобрази с действащите в момента норми. Ако няма колони или са малко/малки, ще се наложи да се направят допълнителни ст. бет. колони с Н около 6м и вързани на върха си със ст. бет. и/или ст. греди. Нагоре прави още 6м от стомана и лек покрив и пей сърце, земетръс не те лови!
Фитилчо - майстор
нед юни 30, 2019 7:44 pmBLUEPUPIL-2 написа:
нед юни 30, 2019 2:54 pmФитилчо написа:
Я да питам още нещо====
Какво ще кажете за къща====
Ако ще е законна работата, ще трябва да се съобрази с действащите в момента норми. Ако няма колони или са малко/малки, ще се наложи да се направят допълнителни ст. бет. колони с Н около 6м и вързани на върха си със ст. бет. и/или ст. греди. Нагоре прави още 6м от стомана и лек покрив и пей сърце, земетръс не те лови!
Къщата има стоманобетоони колони и бетонен пояс стъпил на тях . Колоните са с добро фундаменти под земята. Укрепвана е 90те години.
BLUEPUPIL-2 - специалист
Тогава си намери колега, да сметне това укрепване(правено по антисеизмичните норми от 1987), колко има в резерв и колко още ще трябва да се добави, за да понесе още 2 стоманени етажа минус 3/4-ти етаж, които ще се събори за вертикален и хоризонтален товар и си готов. А, и да не забравя лекият стоманен покрив хубаво да е осигурен с-у вятър.
BLUEPUPIL-2 - специалист
съб юни 29, 2019 6:30 pmVLADO66 написа:
За щатите са ми казвали, че в някои от тях не разрешават ползването на бетон за друго освен за нулев цикъл.
Ето от щатите бетон, над нулевия цикъл!

Прикачен файл:
1.jpg
1.jpg (17.87 KиБ) Видяна 2053 пъти
Прикачен файл:
2.jpg
Прикачен файл:
3.jpg
Прикачен файл:
4.png
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Литнали покриви" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: