Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
nelina_london - специалист
При първоначалната виза петното на застрояване бе с отстояние 5 м. от лицето на парцела и 3 м. от странични граници.Геодезист изработи комбинирана скица и архитектът начерта мотивирано предложение за виза за гараж на улична регулация с точно местоположение.Приложихме и нотариално заверено съгласие със съседите,заради калкана.
Възможно е да има и изключения,но като цяло в ЗУТ са записани отклоненията в намалените отстояния и уличните регулации.
Jacket - специалист
Благодаря за мненията. Аз все още проучвам вариантите. Никак не ми се вдига гараж директно на улицата най-вече заради това затваряне на имота, но исках и да знам изобщо възможно ли е ако се стигне до там.
Сега започва да се образува проблем, че задният двор с тази къща става доста малък, дори снощи започнаха да ме ръчкат за двуетажна къща ако ще ни реши проблема. Аз май предпочитам да пожертвам гаража, и къщата да се започне на 6 метра от лицето, като отпред да се остави ивица за паркиране на две коли върху бетонна площадка с навес. Нещо такова:

Изображение

Така южната част на двора "светва" значително и обиколката на къщата не се затваря. Минуси разбира се не липсват... няма гараж, няма място за колела и работилница, което пък ще трябва да го мисля като барака някъде или в площта на къщата. Пълно щастие няма, но аз като съм се запънал за тази едноетажна къща... :|
VLADO66 - майстор
Гаража на уличната регулация както се каза и по-горе е благина-и двата варианта съм ги изпробвал, защото пристроих двоен гараж пред моя съществуващ.Натискаш едно копче и си в къщи.
nelina_london - специалист
Винаги съм приветствала решенията за навес вместо гараж.Лошото е,че ако покривната конструкция отново е с керемиди и има бетонна основа спестяваш от най-евтиното-стени ,и губиш ползването на гаража като склад и работилница(колелата :) ) и това само ,за да може да правиш кръг около къщата.Проучи дали може навес на улична регулация,защото имам спомен ,че в друг форум имаше драма с такова разрешение от общината.
Иначе,да ,отваря се южната фасада.Нашият проектант дойде на място на парцела,за да предложи оптимално решение откъм разположение спрямо съседните сгради.
Jacket - специалист
Не е до пестене работата. Просто съм сигурен че затворя ли я тази ивичка там в дясно, тя ще си остане една паразитна част от двора в която само ще се събират боклуци и ще растат бурени. Нагледал съм се на такива дворове. Пък тя по регулация е 4 метра широка, което не си е малко. А иначе там е точно север и може би няма да трябва някакъв солиден навес за да пази сянка в горещите часове. Снега си е притеснение, понеже ще е широчко.
Достатъчно идеи събрах за това време благодарение на включилите се. :partyman: Остава ми голямата надежда че архитекта ще оптимизира нещата по начини, които не съм си представял, защото аз съм вече :rolleyes: от въртене на идеи.
BLUEPUPIL-2 - специалист
вт юли 02, 2019 1:58 pmJacket написа:
Достатъчно идеи събрах за това време благодарение на включилите се. :partyman: Остава ми голямата надежда че архитекта ще оптимизира нещата по начини, които не съм си представял, защото аз съм вече :rolleyes: от въртене на идеи.
Много ги бързаш работите, оптимизирането на къща отнема години премисляне. :lol:
gnt69 - майстор
вт юли 02, 2019 1:58 pmJacket написа:
Не е до пестене работата. Просто съм сигурен че затворя ли я тази ивичка там в дясно, тя ще си остане една паразитна част от двора в която само ще се събират боклуци и ще растат бурени. Нагледал съм се на такива дворове. Пък тя по регулация е 4 метра широка, което не си е малко. А иначе там е точно север и може би няма да трябва някакъв солиден навес за да пази сянка в горещите часове. Снега си е притеснение, понеже ще е широчко.
Достатъчно идеи събрах за това време благодарение на включилите се. :partyman: Остава ми голямата надежда че архитекта ще оптимизира нещата по начини, които не съм си представял, защото аз съм вече :rolleyes: от въртене на идеи.
Ръчкай архитекта да направи застроителния план на калкан с комшията, тогава гаража залепва на страничната граница и няма гирлюци и неизползваемо място а приятеля дето ще го купува ще спечели една стена за навес за скара и бира. Остават му три стъпки отпред да направи за колони и покрив и е готово. :partyman:
Gadnyara - специалист
Хм, аз имам такава ивица западно от къщата и не съм забелязал да се случват някакви нередности там. Напротив, чудесно място за вентилационните излази, за външно тяло на термопомпата и миниградинка за подправки и цветя.

В никакъв случай не се лишавайте от гаража, дори го увеличете. Навес или площадка може да си бетонирате пред входа на къщата, встрани от гаража, но самият гараж не го задрасквайте.

Складово-гаражните ми площи са над 100кв.м и малко по малко съм на път да ги уплътня. А съм селянин едва от 2 години... :wink:
savagebs - специалист
Голям покрив, големи основи като квадрати , голям гараж част от същата конструкция и голяма веранда- щастлив строител смятащ на КВ кофраж..............
По добре гаража да е като пристройка с по лека конструкция, верандата и тя, реално пак малък навес ,зависи ако парите не са проблем може и подземен гараж да се направи.Къща спрямо ограда -3-4 метра и там да е гаража няма да ти яде от двора хем ползваш оградата, правиш разрешение за ограда после се прави проект за допълващо по границата.
Jacket - специалист
вт юли 02, 2019 7:45 pmgnt69 написа:
Ръчкай архитекта да направи застроителния план на калкан с комшията, тогава гаража залепва на страничната граница и няма гирлюци и неизползваемо място а приятеля дето ще го купува ще спечели една стена за навес за скара и бира. Остават му три стъпки отпред да направи за колони и покрив и е готово. :partyman:
На калкан и лице или само на калкан и навътре? Не разбирам точно идеята. Гаража е доста широк и ако е отстрани до къщата ще я избута доста Иначе със съседа ще видим какви са му плановете за тая част и може да се разберем нещо, стига да ни харесва и на двамата.
Gadnyara написа:
Хм, аз имам такава ивица западно от къщата и не съм забелязал да се случват някакви нередности там. Напротив, чудесно място за вентилационните излази, за външно тяло на термопомпата и миниградинка за подправки и цветя.

В никакъв случай не се лишавайте от гаража, дори го увеличете. Навес или площадка може да си бетонирате пред входа на къщата, встрани от гаража, но самият гараж не го задрасквайте.
Определено много ми се иска гараж че и точно както е на разпределението от първа страница, обаче се образуват драмите описани по-напред. Ще тормозя архитекта ми да го мисли :)

А за ивичката, евентуално мога да закопая в долния й край пречиствателната станция и друго не се сещам. За градинарство засега не сме мислили.
BLUEPUPIL-2 написа:
Много ги бързаш работите, оптимизирането на къща отнема години премисляне. :lol:
Гореща тема и не ми дава мира...
savagebs написа:
Голям покрив, големи основи като квадрати , голям гараж част от същата конструкция и голяма веранда- щастлив строител смятащ на КВ кофраж..............
По добре гаража да е като пристройка с по лека конструкция, верандата и тя, реално пак малък навес ,зависи ако парите не са проблем може и подземен гараж да се направи.Къща спрямо ограда -3-4 метра и там да е гаража няма да ти яде от двора хем ползваш оградата, правиш разрешение за ограда после се прави проект за допълващо по границата.
Верандата мислех да е декинг и да не е част от плочата, но за останалото си прав, вероятно като ми го остойностят ще ми прилошее. Подземен гараж нещо не си го представям. А варианта за гаража на оградата засега наистина е най-оптималният, но както и по-горе писах ми създава два големи проблема, които за някои хора вероятно не са, но ние с жена ми сме категорични че къщата трябва да може да се обикаля изцяло през вътрешния двор... имаме си доста основателна причина за това. Като някакво евентуално спасение би било гаража да има две големи врати от двете си страни. Ще го мъдрим :)

Тема "Идеен проект за голяма едноетажна къща с двоен гараж" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: