Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
BLUEPUPIL-2 - специалист
Както каза Руди, 220х140х5 се намира трудно, затова възможните заместители със съвсем малко по-голяма носимоспособност са:
250х100х6- 31кг/м.л.
250х150х5- 30кг/м.л.
200х150х6- 31кг/м.л.
За третият не съм много сигурен, до каква степен ще се справи с провисването при проектен максимален сняг (ще трябва да го доуточним), но пък се намира лесно.
Georgi K. - помощник
BLUEPUPIL направих нови изчисления и се оказа че ако направя покрива по твоя вариант с две столици няма да се получи голяма финансова разлика от към допълнителния дървен материал.Има вариант да го направя и по този начин щом има възможност стоманените профили да са по леки и по евтини.Че като гледам и цените на желязото лошо ми става.То не че ако взема да търся дървени греди на тази дължина и подходящо сечение ще са много евтини,но пък трябва да ги чакам да съхнат че на това разстояние монтират ли се сурови със сигурност ще провиснат.А покрива трябва да се прави това лято.Но разположението ще трябва да е по различно от това което си направил в твоята схема,защото има три комина за които не споменах и ще трябва да съобразя разположението на металните профили според тях.При новият вариант се получава така че първата междинна столица ще е на 1.45м. от външния зид,а втората междинна столица ще е на 2.70м.от първата.Това са размери по хоризонтала.Хубавото е че вече не са в центъра на стоманения профил.Едната на 1.45 от единия край а другата на 1.05м.от другия край.Лошото е че между тях остава голямо разстояние 2.7м.Което не е извън нормите но все пак....
Georgi K. - помощник
Ето и моята схема чертах я на ръка,че с програмата ми отнема много време но се надявам да стане ясно каква е идеята.Та с червения цвят са зидовете,със зеления металните профили,с жълтите точки са поповете и с кафяво столиците и диагоналите (маиите).Ако съм пропуснал нещо питайте.

Прикачен файл

IMG_20190705_110407_opt.jpg
IMG_20190705_110407_opt.jpg (61.38 KиБ) Видяна 1520 пъти
Georgi K. - помощник
Опитах да увелича снимката но не се получи.При това разположение до колко ще можем да намалим изискването за стоманените профили.

Прикачен файл

WIN_20190705_121712.jpg
Последна промяна от Georgi K. на пет юли 05, 2019 12:31 pm, променено общо 1 път.
VLADO66 - майстор
На 6 метра има и дървени трегери.Ако се сложат двойно, ще излезе по евтино от метала. https://nikacompany.bg/kofrajni-izdelia ... h20cm.html
Сега BLUEPUPIL-2 пак ще ме зачеше, че се опитвам да подменя любимите му метални профил :)
шоп - майстор
пет юли 05, 2019 12:16 pmVLADO66 написа:
На 6 метра има и дървени трегери
+1
аз чета темата, но досега не се обадих, защото питането е за метал.
Обаче някой слага ли разхода, че това не е само метал?
Трябва да се мисли комплексно, че това ще е таван на етажа и под на подпокривното.
Аз бих заложил на свежо разбичени чамови греди 50х200. Това някои го считат не за греда, а за тапла.

Наредени на ребро със светло между тях 58-59см е идеална основа за монтиране на вата, таван и под.
С един удар два заека.
Ако парите не са проблем може талпи от паросушилна. 500-600 лв м3.
BLUEPUPIL-2 - специалист
При първоначалният ти проект с 3х2 броя ст. греди:
НЕА180 6х6=36м; 36х(35.5кг)х1.55лв=1980лв.
НЕА160 6х6=36м; 36х(30.4кг)х1.55лв=1696лв
При вторият проект със 4х2 броя ст. греди:
Правя юнашкото предположение, че НЕА140 и HRS 200x100x5, ще свършат работа, макар и с известна предпазливост при максимален сняг.
НЕА140 8х6=48м; 48х(24.7кг)х1.55лв=1837лв
HRS 200x100x5; 48х(22.6кг)х1.55лв=1681лв

По отношение на дървените 6 метрови биндери, талпи и пр. Обзалагам се със шоп и VLADO66, че ще тежат повече от стоманените, при една и съща сумарна носимоспособност. По отношение на цената, правя втори облог. Стоманената греда има минимум два пъти по-дълъг живот от дървената. При сегашното съотношение на цените приблизително, ст. греди ще са х2 спрямо обикновени дървени греди. И нещата привидно отиват на кантар. Ама само на пръв поглед, щото има неприятни въпроси. Къде ще се намери греда 22х16(18)? Дали няма да се нацепи? Дългосрочното и провисване да не е твърде разочароващо? Та вторият облог е че в дългосрочен план стоманената греда ще излезе по-евтина от дървената.

:arrow: VLADO, дай да ги видим тези трегери със стебло от брезов шперплат и якост на огъване: М=5.0 kN/m, колко такива ще трябват, че да пасне на схемите?

:arrow: Шопе, кажи, тези талпи 200х50 на колко гъсто ще бъдат и как ще ги укрепиш с-щу измятане, при тaзи голяма стройност?

:idea: Сложете ги ги тези неудобни отговори тука в тази тема, която косае точно тези въпроси, че да поизчистим един път завинаги проблема с 6 метровите дървени греди. А автора на темата да получи не откъслечни отговори, а да придобие представа за цялостната картина.
P.S.
Отивам да си взема пуканки! :lol: :cool:
Последна промяна от BLUEPUPIL-2 на пет юли 05, 2019 4:01 pm, променено общо 1 път.
шоп - майстор
пет юли 05, 2019 3:21 pmBLUEPUPIL-2 написа:
Шопе, кажи, тези талпи 200х50 на колко гъсто ще бъдат
Ако сте чели написаното от мен нямаше да има този въпрос. Написал съм през колко се полагат с цел директен монтаж на вата.

Измятане?!
Няма такова. С полагане на талпите на ребро се кове отгоре веднада или кофражни дъски, или кофражен шперплат или дюшеме или първо качество калибрирани нестъргани дъски.

Според желанието за качеството на крайното покритие. Друго важно е, че талпите се качват и монтират от един човек, а не с кран. :-D

При тези железа, които ги смятате около 1800 лева от пода на етажа ще гледате небето и ще се налеят още едни хиляди левове и съответно още толкова за труд.
Погледнете и прочетете малко как се строят каракасни домове в Русия и Финландия...
VLADO66 - майстор
Досега тази къща да не би да е била с метални профили?Най.много с греди 20/20
BLUEPUPIL-2 - специалист
36(броя)х0.2х0.05х6м=2.16м3;
2.16х600лв=1300лв. Правиш икономия от 400лв, която ще се стопи, като отговориш на следващите два въпроса:
Как ще подпреш на талпата, толкова тежък поп? Изобщо, как ще стане покрива? Дай чертежче, за да не бъдем голословни.

Тема "Въпрос за метални профили на четирискатен покрив" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: