• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
nikolov333 - майстор
ср юли 17, 2019 1:11 pmtakani написа:
пон юли 08, 2019 9:45 amnikolov333 написа:
Сложи един хюненбек в центъра на колоната и му завари или промуши мустаци от арматура в отворите за фиксиране на нивото.. Кофражирай го стабилно догоре от пода до трегера и си остави 15см отвор само от единия край на трегера, където ще ти е удобно да пълниш бетона с кофа. На отвора си направи един улей с дъски под 45 градуса, за да тече бетона по него, за да запълниш с бетон плътно до трегера, с леко очукване на кофража, вместо с вибриране.. Нещо такова да се получи.. :partyman:
Благодаря, ще използвам съвета ти.
Колона е само помощна. Това е апартамент в блок строен преди 30+ години. Навремето е слегнал и се е напукала бетонната греда и стената от тухли под нея.
Тухлите съм ги махнал и ще сложа гипсокартон , та ми се искаше да "подпра" допълнително въпросната греда по средата за всеки случай, ако има движение да не прецака ГК.
Имай предвид, че такава колона с хюненбек ще предаде натиска от провисването на плочата и чрез нея на доло към трегера на които е стъпила тя, така че зависиш от конструкцията като цяло и не знам до колко ще има ефект..
djogobg - специалист
Наистина - щом ще подпираш трегера, който даже е напукан, виж, дали под плочата ти има трегер и колона, ако отдолу е средата на плочата, може би няма да е най-удачното място за слагане на подпора. Спомагателна, спомагателна, но все пак за да помага трябва да не ти руши долната плоча.
BLUEPUPIL-2 - специалист
ср юли 17, 2019 1:11 pmtakani написа:
Това е апартамент в блок строен преди 30+ години. Навремето е слегнал и се е напукала бетонната греда и стената от тухли под нея. Тухлите съм ги махнал и ще сложа гипсокартон , та ми се искаше да "подпра" допълнително въпросната греда по средата за всеки случай, ако има движение да не прецака ГК.
Прецакването на ГК ще ти е най-малкият проблем. Aз се уморих да повтарям, че няма неносещи стени на сгради, строени по противоземетръсните норми от преди 1987 година, ама карай. При земетръс, тази стена дори от тухли четворки, ще се напука по определен начин, което означава, че е поела част от енергията, която в противен случай директно ще атакува с пълната си сила колонате и гредите! :shock:
шоп - майстор
ср юли 17, 2019 3:44 pmBLUEPUPIL-2 написа:
При земетръс, тази стена дори от тухли четворки, ще се напука по определен начин, което означава, че е поела част от енергията, която в противен случай директно ще атакува с пълната си сила колонате и гредите! :shock:
Това е така, спор няма. Нека автора на темата обаче сподели стена с какви размери е премахнал?
Височина, ширина, дебелина и от какви тухли?

Може да се окаже, че е свалил тонове тежест и е облекчил колоните и гредите на сградата:-)

Да не се окаже, че с 1,2 или 3 стоманени колони 120х60 ( да приемем 60, но може и 80, 100 или дори 120мм) и хиксова връзка конструкцията ще стане по-здрава и лека:-) Вата между колоните и двустранно зашиване с двуслоен ГК
Последна промяна от шоп на ср юли 17, 2019 5:54 pm, променено общо 1 път.
BLUEPUPIL-2 - специалист
Отдолу може да се минава!


Прикачен файл:
1.jpg
1.jpg (47.47 KиБ) Видяна 1822 пъти
Прикачен файл:
2.jpeg
2.jpeg (106.97 KиБ) Видяна 1822 пъти
Прикачен файл:
3.jpeg
3.jpeg (5.91 KиБ) Видяна 1822 пъти
Прикачен файл:
4.jpg
4.jpg (13.38 KиБ) Видяна 1822 пъти
lov - майстор
ср юли 17, 2019 1:26 pmtakani написа:
Колоната е само спомагателна и ще е по средата на гредата. Самата греда е с дължина 4,5м, отлята е отдолу на плочата. Единия край лежи на бетонна колона/носеща/ а другия влиза в друга /перпедникулярна греда/. Не знам ( или по-скоро не мога да преценя) какъв товар ще носи. Дъски имам ама са къси или/и тесни и е играчка да се снаждат. Между другото на работата правят нов склад и основите, поясите и колоните ги отливаха на части, а колоните са около 20х30см. Затова предположих че няма да е проблем да го направя така. За бетона се отказах от готов, ще го бъркам на място.
Не съм професионален строител, имам само обща култура и малко сиви клетки. Затова когато не съм сигурен в нещо питам професиналисти /в случая форума/.
Те това да разправяш че е голяма играчка с наденето на дъските и че били тесни ми говори че си нямаш на понятие даже с какво си се захванал. Обясненията какво са отливали в службатати също. Отделно защо искаш да я подпираш тази греда. С тая дължина не е нищо особенно и ако неще не е объркано като арматура или слаб бетон. По добре се насочи към някой който разбира от колкото да сътворяваш глупости. Един съвестен майстор с помотването ще ти направи кофража и арматурата и отлее сам за един ден.
tanaki - помощник
ср юли 17, 2019 3:58 pmшоп написа:
ср юли 17, 2019 3:44 pmBLUEPUPIL-2 написа:
При земетръс, тази стена дори от тухли четворки, ще се напука по определен начин, което означава, че е поела част от енергията, която в противен случай директно ще атакува с пълната си сила колонате и гредите! :shock:
Това е така, спор няма. Нека автора на темата обаче сподели стена с какви размери е премахнал?
Височина, ширина, дебелина и от какви тухли?

Може да се окаже, че е свалил тонове тежест и е облекчил колоните и гредите на сградата:-)

Да не се окаже, че с 1,2 или 3 стоманени колони 120х60 ( да приемем 60, но може и 80, 100 или дори 120мм) и хиксова връзка конструкцията ще стане по-здрава и лека:-) Вата между колоните и двустранно зашиване с двуслоен ГК
Старата стена беше дълга 4,5м , висока 2,38м и дебела 12см /тухла 4-ка на тясната страна/+ 4см мазилка. Гредата е дебела 12-14 см и висока 30см.
Аз съм на първия етаж, под мен е партерния етаж който е висок 4,5 м и наскоро е ремонтиран.Носещите колони вървят вертикално от основата до върха. Под всяка плоча има греди който са от колона до колона. Някои греди от единия край завършват не в колона а в друга греда /както е в моя случай/. Тоест искам да подпра вертикалната част на "Т" образна греда .
шоп - майстор
Тази стена и досега не е била носеща.

Може да отидеш до магазин за метали и да питаш дали ще ти отрежат едно парче с нужната дължина от профил 120х120х4 да кажем

Ще го отвесираш на място и с шишове от арматура + заварка ще го фиксираш за плочата отдолу и за трегера отгоре.

Аз поне так бих постъпил, защото е лесно и бързо.
  • 1
  • 2

Тема "Помощ за отливане на колона" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: