Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Georgi K. - помощник
Здравейте.Предстои ми основен ремонт на покрива.Къщата е квадратна с размери 11 на 11 м.Мисля да подменя така наречените биндерни греди с метални профили.Та въпроса ми е някой може ли да помогне с изчисленията за товароносимост,като се има предвид собственото тегло на покрива както и натоварване от сняг и вятър,за да се предвидят правилните като вид и сечение метални профили.Дървеният материал който ще се използва е следният: Подложната столица тази която ще ляга на бетонния пояс ще е с греди 10x10.Междинната столица ще е с размери на гредата 14x14,поповете които ще я подпират също ще са с размери 14x14,маиите (диагоналите) също са 14x14,ребрата ще са 12x6,средният поп там където се събират диагоналите на върха ще е 16x16.Ще има дъсчена обшивка,подпокривно фолио,двойна скара и керемидите ще са от сръбските.Наклонът ще е 40% (21*)Сега малко повече пояснения за къщата.Както казах размерите са 11x11 като в размера влиза и дебелината на външните зидове,които са по 25см.Точно в средата на къщата има зид 25см. който я разделя на две равни части по 5.50м.Всички външни зидове и този в средата ще бъдат с бетонен пояс.Въпросните метални профили ще бъдат подпряни единствено само на бетонния пояс на външните зидове и на този в средата който разделя къщата на две.Светлия отвор на това разстояние е 5,10м.Тези метални профили чрез поповете които ще стъпват на тях ще носят цялата тежест на покрива.Направил сам малък чертеж.На снимката със червен цвят съм отбелязал тухлите които са надзида както се казва,а над тях със сив цвят съм отбелязал бетонния пояс.Със зеленият цвят са металните профили.А с кафевия са дървените греди.Ако съм пропуснал нещо питайте.
Прикачен файл:
IMG_20190703_144123_opt.jpg
IMG_20190703_144123_opt.jpg (52.43 KиБ) Видяна 2218 пъти
Прикачен файл:
IMG_20190703_144123_opt.jpg
IMG_20190703_144123_opt.jpg (52.43 KиБ) Видяна 2218 пъти

Прикачен файл

IMG_20190703_144439_opt.jpg
IMG_20190703_144439_opt.jpg (50.67 KиБ) Видяна 2218 пъти

Прикачен файл

IMG_20190703_144247_opt.jpg
IMG_20190703_144247_opt.jpg (57.39 KиБ) Видяна 2218 пъти
Руди - майстор
Предполагам, че междинните попове и столици ще са по средата.
За кой регион става дума, за да се отчете снежното натоварване?
Georgi K. - помощник
Ето още две снимки.Ще бъда много благодарен ако и BLUEPUPIL се включи в темата.Преди време ми беше направил много подробни изчисления пак за метални профили,но там случая беше с ремонт на гредоред.

Прикачен файл

IMG_20190703_181303_opt.jpg
IMG_20190703_181303_opt.jpg (55.71 KиБ) Видяна 2207 пъти

Прикачен файл

IMG_20190703_181147_opt.jpg
IMG_20190703_181147_opt.jpg (57.84 KиБ) Видяна 2207 пъти
Georgi K. - помощник
Да междинната столица ще се падне на средата но между челната дъска и централния поп където се събират четирите диагонала.Инъче стрехата ще е около 50 до 60 см.Къщата се намира в Казанлък.
BLUEPUPIL-2 - специалист
Руди, ако има време, покрай неговия строеж, ще ти го сметне. Ако пък е ангажиран и аз мога да го направя, ама чак след няколко дена.
На какви греди се спираш, двойно „Т“ или правоъгълна кутия?
При тази концепция горният фланш на двойното „Т“ не е укрепен и със сигурност IPE ще тежи повече от HEA.

P.S. -01
Попа е по средата на ст. греда. Аз тази схема се опитвам да я избегна, винаги когато е възможно. Не искам да ти се бъркам, но аз бих разделил тези 510см, не на 2х255, а на 3х170 и съответно междинните столици от една стават две. Бонус ще е по-малкото провисване на ребрата в дългосрочен план и разбира се по-малко сечение на стоманените греди. Демек, по-леки 6 метрови ст. греди за вдигане и по-евтини.

P.S. -02
Как ще бъдат хванати ст. греди за пояса?
Руди - майстор
При тази схема трябват греди HEA 160, като провисването им е 20 мм, което за мен е много
за главни греди, нищо че е покрив. Затова по-добре HEA 180.
По-тежки са гредите, които носят ръбовете (диагоналите).
Ако поповете, които стъпват върху главните греди се подсилят с подкоси, товарът може да
не се концентрира точно в средата и да се мине на по-малкия профил.
Georgi K. - помощник
Всъщност не знам дали ще има голяма разлика,но поповете ще стъпват на 2.30м.премерено от външния зид,а остатъка ще е 2.90м.В момента покрива пак си е с една столица на същото място.Не ми се иска да пускам втора столица защото така или инъче ще трябва да пускам допълнителни греди за да има къде да стъпят и нейните попове.За допълнителни столици,попове и греди на които стъпят пак ще се завиши сумата.Ако няма да е голяма разликата в цената за профилите при двата варианта по добре да заложа на по здрави стоманени профили.Размерът по наклона от върха до челната дъска ще е около 6,46м.Така като е предвидена столицата тази дължина се разделя точно на две по 3.23м.В този размер влиза и дебелината на зида плюс стрехата.Мисля че не е над допустимото разстояние,а и ребрата ще са 6x12 през 50 см.Металните греди мислех да са на по 6 м. че наистина нямат качване.На средния пояс мисля да ги снадя с допълнителни заварени планки.А захващането им към поясите ще е с заварена планка и метален анкер или с по дебело арматурно желязо забито в пояса и заварено за планката.А що се отнася до избора на профили мисля да е правоъгълния затворен профил че с двойното Т майче доста по скъпичко излиза като гледам цените.
Руди - майстор
Цените на стоманата са на килограм.
Двойното Т е оптималното сечение за огъване, така че от смяната на сечението
не може да се спечели много.

HEA 160 тежи към 30 кг метъра. Ще провисне 22 мм при максимален товар.

Ако искаш кух правоъгълен профил - става 220х140х5, той тежи около 27 кг за метър.
Максималното провисване е 16 мм, което е добре според мен.
Намират се трудно, но тук печелиш 3 кг за всеки метър.

Ако искаш профилът да е квадратен - 150х150х8, тежи повече от 34 кг за метър.
Тука сме 4 кг по-зле от HEA 160, а провисването е 25 мм при най-големия сняг.

IPE 220 тежи само 26 кг/м, провисва 13 мм, но има фланш само 11 см за да стъпи
поп 14 см и има опасност от измятане, ако не се вземат допълнителни мерки,
защото е доста стройно. Така че ще има усложняване и оскъпяване заради детайлите
и измятането.
Georgi K. - помощник
Руди благодаря за изчисленията.Значи ако разположението на столиците и поповете остане в този вариант ще се спра на HEA 160.Мисля че тези два сантиметра провисване при максимално натоварване не са чак толкова страшни ако говорим от визуална гледна точка.На око няма дори да се забележи това провисване.Но щом ще издържат натоварването и няма опасност да се прегънат най вероятно ще сложа тях.Но ме притеснява теглото им.Общото тегло на шестте профила е около 1100кг.Ще се излива и бетонен пояс,като сложим и тежестта на покрива.Доста ще се натовари.Къщата е с тухла единичка и няма колони.Тавана над втория етаж е каратаван.Строена е 1960г.

Тема "Въпрос за метални профили на четирискатен покрив" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: