Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравейте,

Нов съм във форума, но понеже имам някои притеснения относно предстоящ ремонт на стара къща, се надявах да чуя още мнения по въпроса :)

Накратко къщата е сравнително стара (строена преди около 80 години), с приземно мазе, 2 жилищни етажа и тавански етаж, на които им една нормална стая. Дебелината на външните стени е около 30 см, изцяло с тухли единички, като на втория етаж потвърдихме (предполагаме че навсякъде е така) в горната част на стаите (непосредствено под тавана) има бетонни пояси с около 10 см дебелина.
Идеята е гредоредът да не се пипа, а върху него да се излее плоча, където той да играе ролята на куфраж. За самата плоча ще се изкопае канал по целите външни стени (около 10-тина см дълбок), върху който ще легне арматурата и самата плоча, като по същия начин, ще минава и през вътрешните стени, застъпвайки се между стаите, за да не се налага да се правят колони.

Основните те ми притеснения са 2 (първото е с по-голям процент):
1. Нужно ли е да се поставя нещо върху дюшемето, преди леенето на плочата, за да не се оттича водата от плочата надолу в гредореда. Има ли рискове ако не се сложи нищо , тъй като ми даваха за пример подобно изпълнение, където след 3-4 месеца гредореда е увиснал (предполага се, че е задържал влага и е изгнил бавно, но сигурно), но не е сигурно дали това е била причината или други фактори.
2. Имайки предвид, че арматурата ще бъде усилена (дебело наребрено желязо, предполагам с диаметър около или над сантиметър) наредено оставяйки по около 1.7 х 1.7 м площ между тях, която ще бъде допълнително усилена с по-тънка арматура виждате ли притеснения относно начина на изпълнение.

Тъй като не съм особено грамотен в тази сфера, се извинявам предварително ако съм изръсил някоя глупост. Описаното е на база разговор с майсторът (не ме разбийте погрешно, имам му доверие, но предпочитам да съм сигурен в избора си). Ако има нужда от повече информация, ще се опитам да я предоставя.

Благодаря предварително на отзовалите се!

Поздрави!
BLUEPUPIL-2 - специалист
ср юли 17, 2019 10:41 pmDevilDmxXXX написа:
За самата плоча ще се изкопае канал по целите външни стени (около 10-тина см дълбок), върху който ще легне арматурата и самата плоча, като по същия начин, ще минава и през вътрешните стени, застъпвайки се между стаите, за да не се налага да се правят колони.
Два пъти, категорично НЕ!
ср юли 17, 2019 11:23 pmBLUEPUPIL-2 написа:
ср юли 17, 2019 10:41 pmDevilDmxXXX написа:
За самата плоча ще се изкопае канал по целите външни стени (около 10-тина см дълбок), върху който ще легне арматурата и самата плоча, като по същия начин, ще минава и през вътрешните стени, застъпвайки се между стаите, за да не се налага да се правят колони.
Два пъти, категорично НЕ!
Здравейте! Благодаря за бързия отговор! Дали може и малко детайли защо и как е по-добрия вариант?
BLUEPUPIL-2 - специалист
Колони отвътре, отвън или според конкретната специфика, комбинирано и отвътре и отвън. Пари за плоча без колони са пари хвърлени на вятъра. А пък тази практика за изкопаване на канали в носещите тухли с ширина 10см, за да носи цялата плоча барабар с полезния товар е направо престъпна. Не стига, че плочата не е укрепена хоризонтално, ами и тухлите непосредствено под плочата са натоварени почти до своя предел.
kozl - майстор
А колко вятърни пари има отвеяни.......
Питането е за незаконни дейности. Плочата е изменение на конструктивната част по сградата и се извършва по законов ред.
Не знам за ко се притеснява автора за незаконното или за собствената си сигурност. Армировката се изчислява, кой я пресмята?
Конструктор или бай Колю?
шоп - майстор
чет юли 18, 2019 8:36 amkozl написа:

Конструктор или бай Колю?

:-))) определено е бай Колю :shock:

На някои хора майтам им се струва да натоварят стените и основите с едни 20 ина тона бетон и желязо.

Проблема да не изтече циментовото мляко през дюшемето е най-малкия проблем. Решава се с найлон от 20 ст м2

Определено друг е проблема и трябва да се реши с проект от специалист.
Руди - майстор
Много хора са направили подобни плочи върху гредоред. Някои от тях стоят, други не.
Състоянието на къщите на 80 и повече години е различно, едни са поддържани и в
добра кондиция, други вече са паднали, а трети са си за събаряне.
Повикайте конструктор за оглед и мнение. Платете някой лев за сметки и чертежи,
ще си спестите ядове. И пари!
Тая измишльотина с тънко и дебело (около сантиметър) желязо не говори добре за този,
който я препоръчва. Имайте едно наум, че е аматьор.
Здравейте, благодаря на всички отговорили до момента!
BLUEPUPIL-2 написа:
Колони отвътре, отвън или според конкретната специфика, комбинирано и отвътре и отвън. Пари за плоча без колони са пари хвърлени на вятъра. А пък тази практика за изкопаване на канали в носещите тухли с ширина 10см, за да носи цялата плоча барабар с полезния товар е направо престъпна. Не стига, че плочата не е укрепена хоризонтално, ами и тухлите непосредствено под плочата са натоварени почти до своя предел.
Не знам дали променя нещо, но сантиметрите са мое разбиране, възможно е и да са повече, като през вътрешните стени ще ляга изцяло на тях, не само отчасти. Иначе реално гредоредът сега не 'работи' ли горе-долу на същия принцип, от гледна точка че само гредите са 'вградени' в стените и пак с някаква част, предполагам.
kozl написа:
...
Не знам за ко се притеснява автора за незаконното или за собствената си сигурност. Армировката се изчислява, кой я пресмята?
Конструктор или бай Колю?
Притеснението ми е за сигурността на сградата генерално, не само моята. Както казах в началото, сравнително 'бос' съм в тази тема, затова и пуснах тема преди да предприема действия, за да може да имам по-добра и ясна представа. Относно пресмятанията на армировката - не мога да кажа към коя категория спада човекът с който съм говорил, но той се занимава с грубо строителство предимно.
шоп написа:
На някои хора майтам им се струва да натоварят стените и основите с едни 20 ина тона бетон и желязо.
Проблема да не изтече циментовото мляко през дюшемето е най-малкия проблем. Решава се с найлон от 20 ст м2
Определено друг е проблема и трябва да се реши с проект от специалист.
На мен далеч, не ми се струва майтап, затова се опитвам да се информирам по-добре :)
Руди написа:
Много хора са направили подобни плочи върху гредоред. Някои от тях стоят, други не.
Състоянието на къщите на 80 и повече години е различно, едни са поддържани и в
добра кондиция, други вече са паднали, а трети са си за събаряне.
Повикайте конструктор за оглед и мнение. Платете някой лев за сметки и чертежи,
ще си спестите ядове. И пари!
Тая измишльотина с тънко и дебело (около сантиметър) желязо не говори добре за този,
който я препоръчва. Имайте едно наум, че е аматьор.
Къщата макар и стара е доста запазена и здрава, на фона на такива които сме гледали преди това, и то далеч по-'млади'. Отделно че е строена от строителни инженери и е доста добре укрепена. Относно желязото - това са мои презумпции за дебелината му и описанието. Напълно възможно е и да съм написал някоя глупост, но основното което запомних е че ще е с различна дебелина и ще е усилено.

Благодаря отново на всички!
шоп - майстор
чет юли 18, 2019 4:13 pmDevilDmxXXX написа:

Къщата макар и стара е доста запазена и здрава,
Така де, тя е здрава, защото си е построена и изчислена за гредоред. Може да не не остане такава ако я натоварите с тонове.
Основи и стени могат да поддадът и да се разпука:-(

Давате ли си смтка колко тежи м3 бетон и че за плоча 100м2 с дебелина 12 см ще натоварите нещо, което не е изчислено за такъв допълнителен товар?

Да правиш зъб с дълбочина 1/3 от дебелината в носещ зид от плътна тухла Блу вече написа.
Веднъж товарите и веднъж отслабвате.

П.П. Между другото в къщата в която живея е подобен случая, ОБАЧЕ
има сметки и проект. Има 15 бр стоманобетонни колони с размер 30х30, които стъпват на фусове 80х80 и дълбоки 1,3метра
След тези вкопани в стените колони е вдигнат още един етаж и 2 плочи.
Успехи!
npace - специалист
Според мен не само колоните са задължителни, ами и гредореда трябва хубаво да се подпре. Даже малко да се натегне нагоре, щото битоня не само тежи, но се и сляга през първите години след отливането.

Тема "Плоча върху гредоред на стара къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: