Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
BLUEPUPIL-2 - специалист
чет юли 18, 2019 7:05 pmnpace написа:
=== ами и гредореда трябва хубаво да се подпре. Даже малко да се натегне нагоре, щото битоня не само тежи, но се и сляга през първите години след отливането.
Прикачен файл:
1.jpg
Hoвoceлckи - майстор
чет юли 18, 2019 4:32 pmшоп написа:
... плоча 100м2 ...
П.П. Между другото в къщата в която живея е подобен случая, ОБАЧЕ
има сметки и проект. Има 15 бр стоманобетонни колони с размер 30х30, които стъпват на фусове 80х80 ...
Нямам претенции за компетентност, но ми се набива на погледа акцента, че е направено нещо много ...
100 кв. м. е да речем 10/10. Т.е. има 4 външни стени дълги по 10 метра. Обща дължина - 40 метра. Нормално е да има 4 стаи. Може да приемем, че има "кръст" от вътрешни стени с обща дължина 20 метра. Станаха 60 метра. Типична дебелина на дуварите от онова време е 60 ... 80 сантиметра. Ако приемем средна 0,6м излиза, че основите лежат върху 36 кв. м. В случая със "стъпките" са добавени едни няма и 10 квадрата. Но пък е натоварено с 2 етажа допълнително. Ами питащият не споменава за още натоварване освен единствено една плоча. Остава единствено въпросът за здравината носещите стени (вероятно някаква каменна зидария?). Това може да го прецени само компетентен, на място.
За голямото притесняване за подсичането с 1/3 на тухлените стени нагоре - то е само временно - до наливане на бетона.
Така мисля аз и споделям.
npace - специалист
пет юли 19, 2019 12:48 amBLUEPUPIL-2 написа:

1.jpg
Точно!
Би трябвало да намали и (според мен неизбежното) напукване на стените.

Аз не му разбирам обаче, мнение имам само колкото съм виждал по семейните и съседските къщи.
BLUEPUPIL-2 - специалист
чет юли 18, 2019 1:15 amBLUEPUPIL-2 написа:
А пък тази практика за изкопаване на канали в носещите тухли с ширина 10см, за да носи цялата плоча барабар с полезния товар е направо престъпна. Не стига, че плочата не е укрепена хоризонтално, ами и тухлите непосредствено под плочата са натоварени почти до своя предел.

Тука малко съм преиграл!
пет юли 19, 2019 8:34 amHoвoceлckи написа:
100 кв. м. е да речем 10/10. Т.е. има 4 външни стени дълги по 10 метра. Обща дължина - 40 метра. Нормално е да има 4 стаи. Може да приемем, че има "кръст" от вътрешни стени с обща дължина 20 метра. Станаха 60 метра.
==========================
За голямото притесняване за подсичането с 1/3 на тухлените стени нагоре - то е само временно - до наливане на бетона.
Aко вземем една 100м2 къща 10х10м, то тя има външни стени 4х10=40м и вътрешни да речем на кръст в средата 2х10=20м. Ако искаме да излеем плоча с дебелина 14см, то 0.14х100х2.4t=34тона; И ако прибавим не мижавите 150кг/м2, а 200кг/м2 за полезен товар, то 200х100=20000кг=20t; или 34+20=54х1.3=70t; От тези 70t= 70000кг, да приемем, че половината се падат на външните стени т.е. 35000кг, в които сме изкопали канал широк 10см. Допускаме, че тухлената зидария е на посредствено ниво със скромната носимоспособност от 5кг/см2; тогава 40х0.1=4м2=40000см2; 35000 : 40000=0.9кг/см2; Ако редуцираме с коефициенти тези 5кг/см2, като ги умножим с консервативните 0.3, то ще получим 1.5кг/см2, което е повече от 0.9кг/см2; или нещата се получават. Вътрешните стени, 20х0.25=5м2=50000см2; 35000 : 50000=0.7кг/см2; при изчислителен товар от 35t, приемаме, че нещата отново се получават. Ако искаме две плочи, изчислителният товар, общо от двете плочи, плюс полезен товар, керемиден покрив, сняг и малко презапасяване, може да достигне 160t. Външните стени, на които се пада половината товар т.е. 80t, биха издържали безпроблемно и втора плоча, като се получава натоварване от 0.8кг/см2. Как обаче стои въпроса с втора плоча при вътрешните стени с ширина от 25см? (0.25х20=5м2=50000см2; 80000 : 50000=1.6кг/см2, което е повече от приетите 1.5кг/см2); Въпреки това, ако приемем, че сме подценили носимоспособността на тухлената зидария двойно (което кореспондира с 1Мра или около 10кг/см2=2х5кг/см2 се получава 10х0.3=3кг/см2), нещата пак се получават. Вижда се, че за да се справят със втората плоча и покрива, вътрешните стени ще трябва да са на сравнително високо ниво, което понякога е трудно изпълнимо за 50 годишни зидарии, затова е препоръчително те да са широки 38см; 20х0.38=7.6м2=76000см2; 80000 : 76000=1.05кг/см2; нещата пак се получават в рамките на първоначално приетата, скромна носимоспособност на зидарията от 1.5кг/см2.
Или дотук стана ясно, че ако имаме достатъчно здрави основи на къща от тухли единочки, можем да сложим една плоча. Ако искаме да излеем две плочи вътрешните стени ще трябва да са за всеки случай широки 38см.
Сега тук може да посочите множество няколко етажни сгради с плочи и без колони, които безпроблемно си стоят вертикално, което показва, че съм подценил до известна степен носимоспособността на зидарията по отношение на вертикалния товар. Тук му е мястото да отбележа, че сметките изглеждат окуражаващи, и е изключително важно да кажа, че това е така защото, не са взети под внимание отворите за врати и прозорци в зидарията. Оттук идва и необходимостта от по-консервативния подход.
Дотук нещата на пръв поглед стават. Ако обаче в картинката включим и хоризонталното натоварване от земетръс, почва да става опасно, особено за двуетажни сгради с по две плочи, барабар с мазе.
:arrow: Извода е, че ако искаме да спазим сега действащите противоземетръсни норми във всички случаи, когато се излива плоча при зидани конструкции, пускането на колони е задължително, дори и при най-облекчения вариант, при който плочата е на ниво цокъл, за да не се товарят съществуващите основи.
:arrow: Или към автора на темата, ако иска да излее в съществуващата двуетажна сграда с тухли единочки и дървени гредореди една плоча, то по отношение на вертикалния товар би трябвало да няма проблеми, отнесени към тухлените стени. Евентуални грижи биха донесли основите, ако товара от плочата ги претовари. И добавяме, че е добре около отворите зидарията да е подсилена. Но сградата става по-силно сеизмично уязвима, отколкото е била преди изливане на плочата. И правим уточнението, че сградата преди изливането на плочата е с недостатъчна коравина и дуктилност по отношение на хоризонталното натоварване.
P.S.
Уморих се! :vom: :rolleyes: :shock:
Последна промяна от BLUEPUPIL-2 на пет юли 19, 2019 6:53 pm, променено общо 4 пъти.
Lutchezar - майстор
Размерите и разположението съвпадат с тези на моята къща, само че съм на гредоред. Благодаря много, до тези сметки не бих стигнал лесно, остава да видя дали в общината се е запазил проект, не че имам намерение да лея плоча, но ще знам как да спирам устрема на съседите от 2та тавана ;-)
Hoвoceлckи - майстор
BLUEPUPIL-2, и аз се уморих докато изчетох поста ти. Представяш сметки с какво (ново) ще се натоварят основите . И 14 сантиметра плоча за такава къщичка ... 😉 Никъде не споменаваш колко тежи самата каменна зидария!? Ако съм го пропуснал между редовете, моля те за краткост да ме светнеш в проценти колко е претоварването!?
Колко здрава може да е каменната зидария и колко допълнителнително натоварване, освен собствената си тежест, може да носи - замисли се колко столетни (и повече) такива мостове има по наще земи.
Каква е носимостта на почвения слой е съвсем "отделна бира". Тук дълбочината на основите/стъпките (засегната от шопа) е "нипричьом" 😉
Virtex - майстор
пет юли 19, 2019 12:48 amBLUEPUPIL-2 написа:

1.jpg

Може ли малко повече обяснение на тази картина:

1. защо се прави
2. как точно се прави
3. какво трябва да се следи

:)
BLUEPUPIL-2 - специалист
пет юли 19, 2019 10:36 pmHoвoceлckи написа:
Колко здрава може да е каменната зидария и колко допълнителнително натоварване, освен собствената си тежест, може да носи?

Човека говореше за тухлена зидария!
пет юли 19, 2019 10:36 pmHoвoceлckи написа:
И 14 сантиметра плоча за такава къщичка... Никъде не споменаваш колко тежи самата каменна зидария!? Ако съм го пропуснал между редовете, моля те за краткост да ме светнеш в проценти колко е претоварването?
Специално за Hoвoceлckи, правя интерпретация на горните сметки, така че килограмите на стените да са „видими„ и плочата да е 10см.

Aко вземем една 100м2 къща 10х10м, то тя има външни стени 4х10=40м и вътрешни да речем на кръст в средата 2х10=20м. Приемаме, че собственото тегло на зидарията за височина 5-6м е 0.85х1.2=1кг/см2. Ако искаме да излеем плоча с дебелина 10см, то 0.10х100х2.4t=24тона; И ако прибавим 150кг/м2, за полезен товар, то 150х100=15000кг=15t; или 24x1.2+20x1.3=55t; От тези 55t= 55000кг, да приемем, че половината се падат на външните стени т.е. 27500кг, в които сме изкопали канал широк 10см. Допускаме, че тухлената зидария е на посредствено ниво със скромната носимоспособност от 5кг/см2; тогава 40х0.1=4м2=40000см2; 27500 : 40000=0.7кг/см2; 0.7+1=1.7кг/см2. Ако редуцираме с коефициенти тези 5кг/см2, като ги умножим с консервативните 0.4, то ще получим 2кг/см2, което е повече от 1.7кг/см2; или нещата се получават. Вътрешните стени, 20х0.25=5м2=50000см2; 27500 : 50000=0.55кг/см2; 0.55+1= 1.55кг/см2; приемаме, че нещата отново се получават. Ако искаме две плочи, изчислителният товар, общо от двете плочи, плюс полезен товар, керемиден покрив и сняг, може да достигне 140t. Външните стени, на които се пада половината товар т.е. 70t, биха издържали безпроблемно и втора плоча, като се получава натоварване от 1.7кг/см2. (40х0.25=10м2=100000кг/см2; 70000 : 100000=0.7кг/см2; 0.7+1=1.7кг/см2). Как обаче стои въпроса с втора плоча при вътрешни стени с ширина от 25см? (0.25х20=5м2=50000см2; 70000 : 50000=1.4кг/см2, 1.4+1=2.4кг/см2, което е повече от приетите 2кг/см2); Въпреки това, ако приемем, че сме подценили носимоспособността на тухлената зидария двойно (което кореспондира с 1Мра или около 10кг/см2=2х5кг/см2 се получава 10х0.4=4кг/см2), нещата пак се получават. Вижда се, че за да се справят със втората плоча и покрива, вътрешните стени ще трябва да са на сравнително високо ниво, което понякога е трудно изпълнимо за 50 годишни зидарии, затова е препоръчително те да са широки 38см; 20х0.38=7.6м2=76000см2; 70000 : 76000=0.9кг/см2; 0.9+1=1.9кг/см2; нещата пак се получават в рамките на първоначално приетата, скромна носимоспособност на зидарията от 2кг/см2.
Или дотук стана ясно, че ако имаме достатъчно здрави основи на къща от тухли единочки, можем да сложим една плоча. Ако искаме да излеем две плочи вътрешните стени ще трябва да са за всеки случай широки 38см.
Сега тук може да посочите множество няколко етажни сгради с плочи и без колони, които безпроблемно си стоят вертикално, което показва, че съм подценил до известна степен носимоспособността на зидарията по отношение на вертикалния товар. Тук му е мястото да отбележа, че сметките изглеждат окуражаващи, и е изключително важно да кажа, че това е така защото, не са взети под внимание отворите за врати и прозорци в зидарията. Оттук идва и необходимостта от по-консервативния подход.
Дотук нещата на пръв поглед стават. Ако обаче в картинката включим и хоризонталното натоварване от земетръс, почва да става опасно, особено за двуетажни сгради с по две плочи, барабар с мазе.
:arrow: Извода е, че ако искаме да спазим сега действащите противоземетръсни норми във всички случаи, когато се излива плоча при зидани конструкции, пускането на колони е задължително, дори и при най-облекчения вариант, при който плочата е на ниво цокъл, за да не се товарят съществуващите основи.
:arrow: Или към автора на темата, ако иска да излее в съществуващата двуетажна сграда с тухли единочки и дървени гредореди една плоча, то по отношение на вертикалния товар би трябвало да няма проблеми, отнесени към тухлените стени. Евентуални грижи биха донесли основите, ако товара от плочата ги претовари. И добавяме, че е добре около отворите зидарията да е подсилена. Но сградата става по-силно сеизмично уязвима, отколкото е била преди изливане на плочата. И правим уточнението, че сградата преди изливането на плочата е с недостатъчна коравина и дуктилност по отношение на хоризонталното натоварване.
P.S.
Уморих се за втори път! :vom:
BLUEPUPIL-2 - специалист
съб юли 20, 2019 12:52 amVirtex написа:
пет юли 19, 2019 12:48 amBLUEPUPIL-2 написа:

1.jpg

Може ли малко повече обяснение на тази картина:

1. защо се прави
2. как точно се прави
3. какво трябва да се следи

:)
Часът е 2.30 посред нощ, отлагаме го за след уикенда! :drinkers:
kozl - майстор
То в циганските махали пълно с абсурди и беззаконие.
Примерно към лето 1990 до аерогарата дигнаха къща с 2 плочи без пояс изцяло в-у тухли четворки :shock:
Е то зависи и кви са четворките :? Примерно мирковските се разпаха от влагата. В Мирково на времето си знаеха - с наши тухли след 1 етаж нагоре може :lol:

Относно кофраж с изчислени превишения спрямо хоризонталната равнина съм срещал само веднъж в проект през целия ми трудов стаж в строителството.

Тема "Плоча върху гредоред на стара къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: