Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Руди - майстор
Аз имам мнение, но не само за земетръса.
Сгради с монолитна плоча, обединяваща стените са
в по-добра кондиция от предишното си състояние с
прогнил етажен гредоред. Да, просичането на стените
временно създава критично състояние, само преди да се
изпълни бетонирането. Подобни изпълнения се нуждаят от
индивидуален проект, да се установят носещите и
преградните стени, да се подпре така, че да издържи
ремонта.
Установяването на проблеми с фундирането преди ремонта
е показателно, че тежките бетонови плочи може да влошат
текущото състояние. Геоложкото проучване ще даде
допълнителна мотивация в една или друга посока.
Едно евентуално земетресение може да събори и едната
и другата версия на сградата, но никой тук не предлага
веднага да се забранят и съборят всички къщи без колони...
BLUEPUPIL-2 - специалист
пон юли 22, 2019 9:29 pmРуди написа:
=== но никой тук не предлага веднага да се забранят и съборят всички къщи без колони...
Дори строят и нови сгради, само с носещи стени, без колони.

Прикачен файл:
1.jpg
Прикачен файл:
2.jpg
Прикачен файл:
3.jpg
Прикачен файл:
4.jpg
4.jpg (83.49 KиБ) Видяна 1969 пъти
шоп - майстор
За мен трябва да се тръгне от там да се провери носещата способност на грунта.

Може да се окаже, че основите са плитки и грунта няма носеща способност на тази дълбочина.
Последна промяна от шоп на вт юли 23, 2019 9:49 am, променено общо 1 път.
Hoвoceлckи - майстор
Може, но може и - не. Аз затова споменах назад първите (приземни етажи) етажи от каменен зид. Там "тоновете" значително надхвърлят тези от сметките за плочи. Та за едни такива основи, останали непоклатими през десетилетията, не мисля, че ще е проблем една плоча.
А относно ново строителство без колони (шайби) го намирам за престъпление! Темата се обособи като "какво да правим с къщите в заварено положение?" Наистина ли са много опасни за живеене? Аз живея на втори етаж (първият не е мой) и начинанието направа на колони би ме вкарало "във филм" ...
Руди - майстор
вт юли 23, 2019 7:47 amHoвoceлckи написа:
...Темата се обособи като "какво да правим с къщите в заварено положение?"...
Всъщност, законът (наредбата) е предложил доста рационален компромис.
Заварените сгради могат да си съществуват, да се поддържат с текущи
ремонти, без да се нарушават носещите елементи. Може да се сменят дограми,
изолации, инсталации, покрития...
В случай, че собственикът реши да прави реконструкция, т.е. да промени
конструктивни елементи - плочи, греди, гредоред, колони, покрив, се иска
проектът да укрепи изцяло сградата с колони, шайби, земетръсни пояси и
прочее, така че да отговарят на съвременните норми.
Приема се, че с такива мерки се удължава животът на сградата.
BLUEPUPIL-2 - специалист
съб юли 20, 2019 12:52 amVirtex написа:
пет юли 19, 2019 12:48 amBLUEPUPIL-2 написа:
Прикачен файл:
100.jpg
100.jpg (17.97 KиБ) Видяна 1861 пъти

Може ли малко повече обяснение на тази картина:

1. защо се прави
2. как точно се прави
3. какво трябва да се следи

:)

Това нещо съм го учил под названието camber. Когато бях студент, вече излизаше от мода. Защото, вече масово, бяха навлезли окачените тавани и повдигнатите подове. Същността на метода представлява строително надвишение на кофража за плоча, което е с най-голяма стойност, там където се очаква плочата да има максимално провисване. Защо се прави? Когато таваните са мазилки и шпакловки, те са много чувствителни към провисването по отношение на образуване на пукнатини. Приложението на метода позволява да се получи напълно хоризонтална плоча, да речем към началото на експлоатационния период. Сега има възобновен интерес към метода с цел да се решат проблемите от големите разстояния между колоните и стремежа да се икономиса от собственото тегло на плочите, като крайният резултат е значително дългосрочно провисване.
Нещо което много хора не разбират- метода не намалява общото провисване, а само го измества нагоре и се получава естетическият ефект от равни подове и тавани. В американският стр. код е изрично записано, че изпълнителите са длъжни да имат на разположение кофражи позволяващи прилагане на метода. Прилага се и за греди.
:arrow: Добре бе BLUE, стига с тая теоритизация, дай малко цифри, колко да е това надвишение на кофража?
:idea: На 20 фута един инч, което е приблизително на 6м- 2.5см. :wink:

Прикачен файл:
10.jpg
10.jpg (63.85 KиБ) Видяна 1861 пъти
bmwww - специалист
Здравейте , за да не пускам нова тема , на бързо един въпрос .

Къща гредоред с коридор 2х3м грубо (по-малък е) с изгнили греди на пода между първи и приземен етаж . Идеята ми беше да махна дюшемето и на мястото на изгнилите греди да сложа греди от квадратен метален профил през 50см , примерно 20х20см т.е. 7 метални греди по 2м , перпендикулярно на тези греди дървени пак през 50см т.е. 5бр. х 3м и отгоре да си накова пак дюшаме , по принцип съм фен на гредореда и мразя бетон , но нещо в сметките ми се вижда , че моята идея излиза около 2 пъти и повечко по-скъпа отколкото да излея една плоча 6кв.м на 10см дебелина . Метода мисля да е вкопаване в стените като на 4те стени имам зидове по 48см , мисля да извадя по една тухла т.е. канала става навсякъде по 12-13см дето да легне плочата или обща обиколка 10м х 12см = 120кв.см , така цялата плоча ще е 6кв.м и около 20% от нея ще лежи на зидове от тухла еденичка . Дали би било ок ?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пет май 19, 2023 2:58 pmbmwww написа:
Здравейте , за да не пускам нова тема , на бързо един въпрос .

Къща гредоред с коридор 2х3м грубо (по-малък е) с изгнили греди на пода между първи и приземен етаж . Идеята ми беше да махна дюшемето и на мястото на изгнилите греди да сложа греди от квадратен метален профил през 50см , примерно 20х20см т.е. 7 метални греди по 2м , перпендикулярно на тези греди дървени пак през 50см т.е. 5бр. х 3м и отгоре да си накова пак дюшаме , по принцип съм фен на гредореда и мразя бетон , но нещо в сметките ми се вижда , че моята идея излиза около 2 пъти и повечко по-скъпа отколкото да излея една плоча 6кв.м на 10см дебелина . Метода мисля да е вкопаване в стените като на 4те стени имам зидове по 48см , мисля да извадя по една тухла т.е. канала става навсякъде по 12-13см дето да легне плочата или обща обиколка 10м х 12см = 120кв.см , така цялата плоча ще е 6кв.м и около 20% от нея ще лежи на зидове от тухла еденичка . Дали би било ок ?
Антре, приблизително 3/4, със стълби нагоре и надолу... При мен за всеки етаж нагоре, зидарията намаля с половин тухла. Извадих гредите и лях бетон. Легна по зида и влезе вместо гредите на зъб. В стените максимално изолирах с дебел найлон, че цялата игра се наложи заради някога лят бетон върху гредите.... 8см мисля стана. Майсторът разбран, максимално равно и гладко ля. Директно лепих плочки.

Тема "Плоча върху гредоред на стара къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: