Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
parbaliev - напреднал
Здравейте,
обмислям изграждането на работилница с размери на основата 8м. х 6 метра.
Покрива ще бъде двускатен от дървен материал. Височината на постройката преди започването на покрива ще бъде 2,5метра.
За изграждане на стени имам 3 варианта:
1) вариант с тухли 8-ца (330х250х200) 1,61лв. за бр. Квадратурата на стените ми е 70кв.м., което ще рече че ще материалът ще ми излезе около 1350лв. При този вариант няма да ми е нужна изолация и ще трябва само да се измаже отвън с мрежа.Тук въпроса ми е на какво разтояние трябва да направя колони от бетон и колко широко да бъдат те? Какава арматура да има в тях?
2) вариант с дървени греди 5х10см на през 50 см. От вътрешната страна на гредите ще сложа 9мм ОСБ, а от външната 18мм ОСБ. Тук идва въпроса дали 18мм са достатъчни или трябва да се сложи 22мм? На външното ОСБ мисля да сложа 5см изолация след което мрежа и шпакловка. При този вариант разходите ще ми бъдат 500лв. греди +790лв осб 18мм + 384лв. осб 9 мм. + 850 лв. за изолация +мрежа и шпакловка , което е общо - 2524лв.Този вариант поне за мен е най-лесен за изпълнение понеже се занимавам малко с дърводелтво и ще мога да го изпълня сам.
3) вариант да направя стените със сандвич панели. При 5 см дебелина ще ми излезне 2380лв. При 10см. ще ми излезе 3080лв. Ако избера този вариант не съм наясно на какво отстояние трябва да бъдат металните профили, (колко големи трябва да са те) за които ще бъдат захващани въпросните панели. Също така дали 5 см. термопанел е достатъчен или задължително трябва да се спра на панел с 10см изолация? При този вариант покрива няма да бъде от дървен материал, а ще трябва да се направи от гофрирани панели.
Сега отиваме на въпроса, които ми е най-важен и така да се каже там съм най-бос...основата на сградата!!!
Първо за всеки от трите варианта основата ще бъде една и съща или ще има разлика при различните варианти?
Второ колко трябва да бъде дълбока основата на някой места пише минимум 80 см. , на други 50 см. За ширината също има различни писаници и общо взето колкото повече чета толкова повече се обърквам. Каква арматруа да се използва?
Трето дали основата да изкача от нивото на земята и с колко? Аз мисля, че е добре да изкача поне 20-30см. и реално вътре пода да се трамбова да се засипе с чакъл и да се отлее с дебелина около 10см и арматура ф6? Мисля, че тази дебелина е достатъчна или бъркам ? Общо взето за основа на сградата колко пари ще са ми необходими, за да мога да си направя горе долу сметката дали въобще да я започвам тази постройка или да намаля размерите й?
Най-вероятно има неща за които не се сещам и не съм описъл, но ще бъда благодарен на всякакви съвети и мнения особено за изграждането на основите :? :? :? :?
шоп - майстор
Всичко зависи къкво ще се работи в помещението. Ако е пожаро опасно забрави греди и ОСБ, а заложи на стоманобетон и тухли.

Ако ще се работи постоянно и искаш зимата вътре да е + 20 гр, а навън е -20 заложи на темопанел минимум 10 см

Като цяло фундамента зависи от теглото на сградата. Ако е масивна, фундамента трябва да е доста по-сериозен спрямо варианта панел или дърво.

Относно настилката, ако имаш тежки машини + вибрация 10 см армирана плоча може и да е малко.

Ей такива неща си мисля. Като пари минимум 20000 лв без екстри.
nikolov333 - майстор
Въпросите ти са основно за конструктор и донякъде архитект. От форума, Руди може да ти направи професионален проект за ЖБ конструкция, Чирачето ако се включи ще ти предложи да ти го направи с панели и прифили, а Bluepupil, ще ти ги комбинира и двете по последните американски тенденции.. :-D Грубия строеж излиза от 300-500лв в зависимост от избраните материали и вид конструкция, без довършителните работи. Задължително си направи нормален проект и не разчитай на форумни съвети за конструкцията, основата и армировката за да не съжляваш за вложените средства, труд и време в последствие.. :drinkers: :partyman:
parbaliev - напреднал
пон яну 04, 2021 7:05 amшоп написа:
Всичко зависи къкво ще се работи в помещението. Ако е пожаро опасно забрави греди и ОСБ, а заложи на стоманобетон и тухли.

Ако ще се работи постоянно и искаш зимата вътре да е + 20 гр, а навън е -20 заложи на темопанел минимум 10 см

Като цяло фундамента зависи от теглото на сградата. Ако е масивна, фундамента трябва да е доста по-сериозен спрямо варианта панел или дърво.

Относно настилката, ако имаш тежки машини + вибрация 10 см армирана плоча може и да е малко.

Ей такива неща си мисля. Като пари минимум 20000 лв без екстри.
Привет,
ще бъде малка дърводелска работилница.
Вътрв планирам да има един абрихт около 200кг., щрайхмус около 250кг., и още 3-4 машини, които вече са с тегло под 60 кг.
Реално искам да може да се работи по всяко време на годината, но работишницата ще се използва не професионално(ще работя след работа когато имам време). Парите които си споменал 20бона ми се струват адски много :? При положение, че разходите за стените на сградата ще бъдат от 2500лв до 3500лв. :?
Плочата ако е 10см +арматурата ще дойде още около 1000лв. За основата реално ми е най-големия филм и въобще нз колко ще излезе при разшичните варианти :?
Чираче - майстор
Без да си играя да смятам, мисля, че може да се вместиш в максимум 5000 лв за всички материали. Без труда по изработката на работилницата.
nikolov333 - майстор
пон яну 04, 2021 9:03 amparbaliev написа:
Привет,
ще бъде малка дърводелска работилница.
Вътрв планирам да има един абрихт около 200кг., щрайхмус около 250кг., и още 3-4 машини, които вече са с тегло под 60 кг.
Реално искам да може да се работи по всяко време на годината, но работишницата ще се използва не професионално(ще работя след работа когато имам време). Парите които си споменал 20бона ми се струват адски много :? При положение, че разходите за стените на сградата ще бъдат от 2500лв до 3500лв. :?
Плочата ако е 10см +арматурата ще дойде още около 1000лв. За основата реално ми е най-големия филм и въобще нз колко ще излезе при разшичните варианти :?
От основите не икономисвай изобщо.. :!:Арматурата само ще е горе-доло толкова..
При 10кг.на м2 х 1,2-1,4лв/кг.са 600/700лв.без труд за връзване, а бетона само за плочата на 10см/м2 ти е 5м3 х 80-100лв/м3, тоест още 500лв., без да смятам бетона в основите на фундамента, изкопа, кофража и обратния насип..
Та така.. С пръдня боя не става да знаеш. :-D .. :idea:
parbaliev - напреднал
пон яну 04, 2021 9:25 amЧираче написа:
Без да си играя да смятам, мисля, че може да се вместиш в максимум 5000 лв за всички материали. Без труда по изработката на работилницата.
Прекалено оптимистично ми се струва тая цифра. За кой от вариантите говориш, че може да излезе около 5000лв?
Чираче - майстор
пон яну 04, 2021 1:01 pmparbaliev написа:
пон яну 04, 2021 9:25 amЧираче написа:
Без да си играя да смятам, мисля, че може да се вместиш в максимум 5000 лв за всички материали. Без труда по изработката на работилницата.
Прекалено оптимистично ми се струва тая цифра. За кой от вариантите говориш, че може да излезе около 5000лв?
Нито един от упоменатите.
BLUEPUPIL - майстор
пон яну 04, 2021 8:09 amnikolov333 написа:
От форума, Руди може да ти направи професионален
проект за ЖБ конструкция, Чирачето ако се включи ще
ти предложи да ти го направи с панели и прифили, а
Bluepupil, ще ти ги комбинира и двете по последните
американски тенденции...
Бих допълнил думата „виртуозно“!
пон яну 04, 2021 8:09 amnikolov333 написа:
, а Bluepupil, ще ти ги комбинира виртуозно и двете
по последните американски тенденции...
И ще стане конструктивна симфония- балансирана,
изящна и недосегаема за деструктивното зло във
вид на наводнения, снегове, пожари и земетресения. :rock:

Но BLUE-то не ламти за такива микро проекти!
Голям масраф, малко пари!
И при икономично и лошо изпълнение се деградират
възвишените идеи и се компрометира имиджа на
проектното тяло (group). =D>
parbaliev - напреднал
пон яну 04, 2021 1:04 pmЧираче написа:
пон яну 04, 2021 1:01 pmparbaliev написа:
пон яну 04, 2021 9:25 amЧираче написа:
Без да си играя да смятам, мисля, че може да се вместиш в максимум 5000 лв за всички материали. Без труда по изработката на работилницата.
Прекалено оптимистично ми се струва тая цифра. За кой от вариантите говориш, че може да излезе около 5000лв?
Нито един от упоменатите.
Ок...сподели ти как жи го направил?

Тема "Основа на постройка и избор на материал за стени?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: