Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
ayhan4ik - помощник
Здравейте. Търсих, но не можах да намеря информация по въпроса.
Трябва да направя ограда дълга около 30 метра. Спрял съм се на варианта на снимката, но ме интересуват няколко неща. Няма такива огради по нашия край, затова не мога да видя или измеря примерна.


Изображение

1. Колко метра между колоните би било най удачно да се спазва?
2. От какъв материал трябва да са дъските?
3. Как и кога трябва да се импрегнират и боядисат дъските?
4. Как се захващат носещите метални профили към колоните?
5. Други препоръки, за които да внимавам и като цяло какво ме очаква като поддръжка?
ayhan4ik - помощник
Тази моя тема остана без отговор. Явно няма специалисти по дървени огради във форума :) Така или иначе, се отказах от дървото. Но мисля, че се получи доста добре като компромисен вариант, това което направих. Метална ограда от метални профили с външен вид на дърво. Практически не изисква поддръжка и е също толкова красиво като дървената ограда.

Изображение
Lisko - майстор
Честито!
Много мераклийски капачета!
Аз бих мацнал и итонга с кафява боя. Ще стане перфектно.
svg - специалист
пет мар 20, 2020 5:58 pmLisko написа:
Честито!
Много мераклийски капачета!
Аз бих мацнал и итонга с кафява боя. Ще стане перфектно.
Това, не е итонг!
Lisko - майстор
пет мар 20, 2020 6:30 pmsvg написа:
пет мар 20, 2020 5:58 pmLisko написа:
Честито!
Много мераклийски капачета!
Аз бих мацнал и итонга с кафява боя. Ще стане перфектно.
Това, не е итонг!
Чудесно - приемам поправката, че не е итонг, другото остава.
:partyman:
пет мар 20, 2020 1:56 pmayhan4ik написа:
Тази моя тема остана без отговор. Явно няма специалисти по дървени огради във форума :) Така или иначе, се отказах от дървото. Но мисля, че се получи доста добре като компромисен вариант, това което направих. Метална ограда от метални профили с външен вид на дърво. Практически не изисква поддръжка и е също толкова красиво като дървената ограда.

Изображение
Здравей, в колоните има ли арматура и ако да, как е захваната за фундамента, предварително ли е положена в него при отливането му. :partyman:
PIP - майстор
Аз ползвах дебелостенна квадратна тръба 40х40мм за колоните, която тръба ва слагах при наливането на основите на оградата, които са с арматура за ивични основи. Зависи от какво и как ще изграждат колоните, но е добре да сложиш някаква арматура.
нед яну 09, 2022 9:55 pmPIP написа:
Аз ползвах дебелостенна квадратна тръба 40х40мм за колоните, която тръба ва слагах при наливането на основите на оградата, които са с арматура за ивични основи. Зависи от какво и как ще изграждат колоните, но е добре да сложиш някаква арматура.
Мс за отговора. При мен ситуацията е следната, имам вече готов фундамент 4м дълъг, 50см под земята, 10см над земята, 30 см широк, мислих да слагам оградни пана, но в последствие се отказах и не съм оставил показваща се арматура за колони. Сега реших да сложа 3 колони от готови тела, по една в краищата и една в средата, а между тях дървени дъски. Чудя се как да го направя, че да е достатъчно здраво, мислих 1ви вариант с квадратни тръби с планки и анкери в колоните или 2ри вариант да излея над фундамента (в момента той е около 10см над земята) по голям фундамен( още 40-50см над земята) и да си вържа арматура както за него така и за колоните, но втория вариант си е по-голяма играчка и повече средства. #-o
PIP - майстор
С квадратни тръби и по-широки планки трябва да стане. Колоните ги сложи не повечеот 1.8м една от друга и ако платната не са плътни вятъра ще минава лесно. Ако ще е плътна ограда тогава ще трябва по-сериозни анкери и може би да сгъстиш малко металните колони.

Прикачен файл

01.jpg
Здравейте !
Странно , от къде се появи снимка на част от оградата на двора ми ?
Ако някой го интересува , мога да споделя технологията за направата на такава ограда. :)

Тема "Всичко за оградата от дърво" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: