Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
babati - специалист
Здравейте,

Проучвам въпроса с дренажите. Обектът се намира в София. Почвите са много плътни и лепливи глини. Теренът е удобен за направа на дренаж, защото има наклон към 25 градуса. Искам да направя дренаж само над къщата, на около 1.5 от нея. Там има лека денивелация и настрани - от единия край на къщата към другия. Поради плътната глина, мисля че няма нужда да се копае на повече от 80 см дълбочина. Копали сме и преди и и е сухо. Вода трудно се процежда през тази глина. Багер няма как да влезе и трябва да се копае на ръка.

Въпросът ми е колко горе-долу би струвала направата на такъв дренаж? Предлагат ми крайна цена от 110 лева за линеен метър. Според вас тази цена висока ли е? За съжаление нямам възможност на копая сам. Знам, че не е кой знае каква философия.

Много ви благодаря! :)
kozl - майстор
И какво се очаква от този дренаж на 80 см и на 150 см от къщата :?
Martin.P - специалист
110 лв. на линеен метър :shock:
На мене това ми се струва твърде много.
Преди 3 седмици копах дренаж, с дължина от около 25 м.
Много тегава работа - при мен около 17-18 м. беше всякакви размери обли речни камъни, споени помежду им с малко глина... биеш с кирката като луд. :datz:
Останалите метри поне първата лопата излизаше добре само с лизгар, но пък отдолу имаше разни големи камъни по 100 и кусур килограма... а пък един огромен корен от салкъм съвсем беше на път да прецака начинанието - биеш го с брадвата, все едно тупаш по метал.
Както и да е.
Цените за метър( доколкото помня) ми излязоха така:
Мембрана - 1.5м. широка -> 3 и нещо, малко под 4 лв. за метър.
Геотекстил - 2.2м. ширина -> 3.75 лв. за метър.
Гофрирани дренажни тръби, по 6м. -> пак беше нещо от сорта на 3-4 лв. за метър.
Дренажен камък/речен филц -> по 18лв. за тон, за 25 метра отидоха 5 тона, т.е. пак малко под 3лв, на линеен метър.
за транспорта още по 2 лв. на метър.
--------------------------
Като удариш калема излиза не повече от 16-17 лв. на линеен метър за метериали...
Аз имах и допълнителни екстри - вкарах си и улуците в ПВЦ тръби под земята, та разходите ми се вдигнаха малко.
Всичко за 5 непълни дни, с общо 8 надници на още двама апапи, които помагаха с копането.
babati - специалист
kozl написа:
И какво се очаква от този дренаж на 80 см и на 150 см от къщата :?
Къщата се намира на склон - 30 градуса. Така го реших, за да се улавя многото вода, която се стича към къщата. Засега върши работа, тече си доста вода от дренажа.


Много ви благодаря за отговорите :)
Здравейте, бихте ли ми препоръчали, бригада или фирма, която да ми направи дренаж около къща? Става дума за София.
prascho - майстор
здравейте,

Аз също се интересувам от препоръка на фирма за дренаж или най-малкото за малък багер да изкопае изкопа. Къщата е в София. Къщата има от две страни дренаж свързан към изкопна яма, но искам да продължа дренажа по още една страна и половина и да го свържа към канализация. Може и да ми изпратите и клипове как се прави по съвременни стандарти. Благодаря.
шоп - майстор
нед мар 27, 2022 7:20 pmprascho написа:
или най-малкото за малък багер да изкопае изкопа. Къщата е в София.

Отваряш базар.бг или ОЛХ и обяви бол. Цена около 300 лева за машино смяна.

Тема "Дренаж на къща - каква е цената за линеен метър?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: