• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
npace - специалист
Логиката е както я описа gandonov - здрави, твърди отвсякъде стени и добре защитена изолация. Също и по-тънка отоплявана/охлаждана стена. Ако няма конденз е перфектният вариант.

Ако въздухът в двоен зид е идеално запечатан изолацията е най-добра. Ако обаче има дори малка връзка с външния свят ще има течение и съответно охлаждане през зимата. Материал в кухината елиминира точно това течение, не подобрява самата изолация.

http://www.homeideal.ru/data/partable.html
Не знам доколко са верни данните.
Тухли четворки имат плътност по-малка тон на кубик, т.е. по-голяма паропропускливост от Поротерм.
gandonov - специалист
Малко размисли и груби сметки за цената на готова изолирана стена:
"Двойният" зид е на същата или даже по-ниска цена сравнен с тази на единичния със същата дебелина.
При "единичния" зид тухлите са една идея по-евтини, но цената за изолиране е доста по висока.

Ориентировъчни цени за вариант Porotherm 25 + 10см външна изолация:
  • Цената на изолация 10см (материали и труд) е поне 50лв/кв.м.
  • Цена на тухли (11 бр. Porotherm 25 на кв.м.) е около 30лв
Ориентировъчни цени за вариант "двоен" зид Porotherm 12 + 10см изолация + Porotherm 12:
  • Цената на тухлите за двоен зид (16 бр./кв.м. за две стени от Porotherm 12) е малко по-висока от тази за единичен. Например 35-40лв/кв.м..
  • А цената за изолацията е около 10лв/кв.м. Имаш само цена за изолационния материал. Нямаш теракол, мрежа, дюбели, скеле, алпинисти и т.н.
Просто изолирането го правиш още по време на грубия строеж, а не следващата година.

Така поне излизаше сметката преди няколко години.
Въведи актуалните към момента цени и ще видиш дали и колко е ценовата разлика при различните варианти. А стената и в двата случая ще е с близки характеристики.
вт авг 20, 2019 11:18 amDessie написа:
... Да не се окаже накрая, че ще построя идеално запечатана и мухлясваща къща...
Мога да споделя за Porotherm 25+изолация, че при мен няма никаква влага в къщата. Съвсем е сухо и уютно. Комфортът е супер.
J25 - напреднал
вт авг 20, 2019 12:14 pmgandonov написа:
Малко размисли и груби сметки за цената на готова изолирана стена:
"Двойният" зид е на същата или даже по-ниска цена сравнен с тази на единичния със същата дебелина.
При "единичния" зид тухлите са една идея по-евтини, но цената за изолиране е доста по висока.

Ориентировъчни цени за вариант Porotherm 25 + 10см външна изолация:
  • Цената на изолация 10см (материали и труд) е поне 50лв/кв.м.
  • Цена на тухли (11 бр. Porotherm 25 на кв.м.) е около 30лв
Ориентировъчни цени за вариант "двоен" зид Porotherm 12 + 10см изолация + Porotherm 12:
  • Цената на тухлите за двоен зид (16 бр./кв.м. за две стени от Porotherm 12) е малко по-висока от тази за единичен. Например 35-40лв/кв.м..
  • А цената за изолацията е около 10лв/кв.м. Имаш само цена за изолационния материал. Нямаш теракол, мрежа, дюбели, скеле, алпинисти и т.н.
Просто изолирането го правиш още по време на грубия строеж, а не следващата година.

Така поне излизаше сметката преди няколко години.
Въведи актуалните към момента цени и ще видиш дали и колко е ценовата разлика при различните варианти. А стената и в двата случая ще е с близки характеристики.
вт авг 20, 2019 11:18 amDessie написа:
... Да не се окаже накрая, че ще построя идеално запечатана и мухлясваща къща...
Мога да споделя за Porotherm 25+изолация, че при мен няма никаква влага в къщата. Съвсем е сухо и уютно. Комфортът е супер.
Добре де казваш че цената за изолацията е около 10лв/кв.м. Имаш само цена за изолационния материал. Нямаш теракол, мрежа, дюбели, скеле, алпинисти и т.н.
Ами тази тухла от вън на тухла ли ще остане?Външна мазилка няма ли да има?Ето че пак ще трябва да добави скеле алпинисти и материали за външна мазилка и като ги сметнеш май пак става същото с Porotherm 25 + 10см външна изолация ако не и повече.
Hursa - майстор
пон авг 19, 2019 10:38 amDessie написа:
@Hursa - от къде извади стойностите за ламбда на материалите?
На сайта на Винербергер има данни за Поротерм комфорт ламбда =0,11, което при мед дава стойност на Rt= 3,45 без да съм смятала мазилките. В сайта им е дадено 3,73 при положение, че са сметнали 1 см вътрешна варова/гипсова мазилка, 1,5-2 см външна вароциментова мазилка и при използване на техния разтвор за зидане с перлит.
За Поротерм НФ ламбда=0,26, което дава Rt=0.96 без мазилки. За ЕПСа намерих подобни данни за твоите и сумарно за ЕПС+25-ца получавам Rt=3,46....
Данните за поротерм ги взех от тук. Дори дадения там коефициент на топлопроводимост за поротерм комфорт - ми се видя твърде нисък за керамични тухли. Все пак плътността им си е висока, значи стените на тази клетъчна структура на тухлите не са много порести, т. е. не са с твърде ниска топлопроводимост. А от това ще зависи силно общата топлопроводимост според мен. Някак прекалено голяма е разликата в коефициентите на топлопроводимостта за поротерм 25 см и поротерм комфорт, при еднаква плътност - изглежда ми нереално, но може да греша.
Данните за ЕПС ги взех от калкулатора на фирма „Марисан” - за фасадна изолация - според мен са осреднени, а и нямат такъв интерес да занижават коефициента на топлопроводимост, като производителите - според мен.
Бях „сметнал” термичното съпротивление само на слоя поротерм комфорт (според този коефициент, който намерих) и за сравнение сумарното термично съпротивление на двата слоя поротерм 25 см и ЕПС 10 см. Това е термично съпротивление само на отделните слоеве, не на стена - като цяло. Мазилките и при двата случая, предполагам ще дадат близко сумарно термично съпротивление. Вътрешната и за двата случая - вероятно ще е еднаква, а външната - препоръчват да не се лепи изолацията директно на тухлите, до колкото знам, а на мазилка. Освен това, върху изолацията - също ще има мазилка, макар и тънка. Лепилото с което ще се лепи изолацията - също ще образува слой, с не много ниско термично съпротивление, тъй като няма да бъде „непрекъснат” слой, а с множество кухини. Освен това - за да се пресметне общото съпротивление на стената - участват и две съпротивления на топлоотдаване от помещението към вътрешната повърхност на стената и топлоотдаване от външната повърхност към външното пространство (участват два вида топлопредаване - конвективно и лъчисто, всяко със собствени зависимости и коефициенти). Поради сложността за разчитане - обикновено се залагат в разчетите някакви осреднени стойност за типични случаи. Затова и даденото на сайта термично съпротивление на стена, като цяло е по-голямо - зависи и от това какви коефициенти на топлоотдаване са заложили.
Трябва да имате и предвид, че дадения коефициент на топлопроводимост за тухлите - λ 10 dry - е за тухли с нулева влажност, на практика никога няма да бъдат такива. Затова обикновено се дава коефициент на топлопроводимост при 3% или 5% влажност на материала - а тогава е по-висок, особено за някой материали и тухлите са сред тях (до колкото знам).
Разбира се, не мога да в препоръчам кой вариант да изберете, не съм специалист в областта на строителството. Добре е да „питаме” Tsilkov - дали можем да се доверим на дадените коефициенти за поротерм комфорт - предполагам той е запознат с използването им за изграждане на нискоенергийни сгради. А при такива проекти се следи особено внимателно за коректността на дадените от производителите данни по отношение на топлопроводимостта.
Dessie - специалист
@hursa - благодаря ти за отделеното време да изпишеш всичко! Драснах едно ЛС на @Tsilkov, но доста време не е влизал във форума, та дали ще се включи не знам.
По отношение на коефициентите - тъкмо щях да пиша що е то ламбда 10 dry, но вече ме просветли, следващ въпрос - от къде да намеря коригирани коефициенти?

Едит: "поговорихме" си с @Tsilkov. Той също посъветва да заложа на 25-ца тухла +ТИ

Все пак, позагубих време да ровя в австрийския и български сайт и да направя някакъв сравнителен анализ на параметрите. Разликите са доста :-( и не са в моя полза, естествено....

λ10, dry , W/mK в българския сайт е посочено - 0,108 W/mK; в немския - 0.136 W/mK

Топлопрeминаване на стената U - стойност W/m2K, посочена на българския сайт 0,268* , като изрично е посочено, че въпросната стойснот е при използване на терморазтвор за зидане, като са заложени вътрешна мазилка 1 см, външа мазилка 1.5 - 2 см

Топлопреминаване на стената U - стойност W/m2K, посочена в австрийския сайт 0,33, като не е посочено изискване за зидарски разтвор. За вътрешна мазилка 1,5 см са използвали λ0,60, а за външна 2 см λ 0,4.

Както и да смятам вътрешните и външните мазилки, U - стойност W/m2K се върти около 0,30, което не отговаря на наредбата в БГ.

Моля, ако някой намери нещо нередно в калкулациите да ме коригира, защото ако няма грешка, то представянето на тия тухли като отговарящи на Наредба 7 без допълнително поставяне на ТИ си е чисто подвеждане на клиента......
Hursa - майстор
пет авг 16, 2019 1:30 pmDessie написа:
Финансово ако гледам параметрите също има съществена разлика в полза на Поротерм комфорта
А приблизително - каква ще е разликата? (И след като ще слагате топлоизолация - все пак 15 см ще даде чувствително по добър ефект, а разликата в цената, няма да е особено голяма.)
Dessie - специалист
ср авг 21, 2019 8:45 pmHursa написа:
пет авг 16, 2019 1:30 pmDessie написа:
Финансово ако гледам параметрите също има съществена разлика в полза на Поротерм комфорта
А приблизително - каква ще е разликата? (И след като ще слагате топлоизолация - все пак 15 см ще даде чувствително по добър ефект, а разликата в цената, няма да е особено голяма.)

Разликата се формира от това, че Винербергер твърдяха, че Поротерм Комфорт на м2 излиза 50 лв, м2 и дава прилично U на зида и можеш да го оставиш без изолация. 25-цата + изолация формира 70 лв/ м2 за тухла и материал по изолацията.

Едитнах си предния пост, виж какво ми излезе от калкулациите за зида, тотал се отказвам от тия тухли....
Hursa - майстор
Тези цени, които сте дали - какво включват - за всеки от вариантите?
Dessie - специалист
ср авг 21, 2019 9:07 pmHursa написа:
Тези цени, които сте дали - какво включват - за всеки от вариантите?
За Поротерм Комфорт - само тухли за стандартна 25-ца Поротерм - тухла и материал за ТИ, не съм смятала зидарски разтвори за тухлите и цени за труд по полагане на тухли и ТИ
moimoimoi - майстор
от кои тухли се отказваш?
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9

Тема "Мнения за тухли Поротерм Комфорт" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: