Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
nobreak - специалист
Здравейте. Имам една стопанска постройка с двускатен покрив, но трябва да се подменя покривното покритие и конструкцията, като в момента е с етернитови плоскости, но с времето са се напукали и тече. Искам да направя обшивка от кофражни дъски и върху тях воалит. Понеже наклона на покрива е по голям, как да го задържам това руло? То се свлича и като се нагрява, става набръчкано. Могат ли да се лепят тези воалити от билото към стряхата, т.е. обратно? Какъв ще е проблема?
Sandman - специалист
Защо отгоре надолу? Наклона нали е същия горе и долу :)
С помощник ще е най-удачно.
Ако са отгоре надолу застъпването ще е наопаки и ако отлепи малко някъде ще стане джоб и ще си такова таковата с времето и дъжд/сняг.
Според мен...
nobreak - специалист
пет мар 05, 2021 11:26 amSandman написа:
Защо отгоре надолу? Наклона нали е същия горе и долу :)
С помощник ще е най-удачно.
Ако са отгоре надолу застъпването ще е наопаки и ако отлепи малко някъде ще стане джоб и ще си такова таковата с времето и дъжд/сняг.
Според мен...
Виждам, че си ме разбрал ама са халосваш :)
kozl - майстор
Голям наклон - битумни керемиди.
За стопанска постройка бих предпочел LT ламарина.
speka_rs - майстор
Спокойно вместо кофражни дъски може да се ползва и импрегнирано ОСБ. На 15 мм ОСБ 120 кг човек се разхожда спокойно.
nobreak - специалист
пет мар 05, 2021 11:39 amspeka_rs написа:
Спокойно вместо кофражни дъски може да се ползва и импрегнирано ОСБ. На 15 мм ОСБ 120 кг човек се разхожда спокойно.
Може и ОСБ, но излиза по скъпо...
kozl написа:
Голям наклон - битумни керемиди.
За стопанска постройка бих предпочел LT ламарина.
Имам и постройка с ЛТ, но не ми харесва конденза, който се получава в пролетно есенните периоди и за да го избегна, трябва мембрани, двойни скари....Усложенения...
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пет мар 05, 2021 10:59 amnobreak написа:
Здравейте. Имам една стопанска постройка с двускатен покрив, но трябва да се подменя покривното покритие и конструкцията, като в момента е с етернитови плоскости, но с времето са се напукали и тече. Искам да направя обшивка от кофражни дъски и върху тях воалит. Понеже наклона на покрива е по голям, как да го задържам това руло? То се свлича и като се нагрява, става набръчкано. Могат ли да се лепят тези воалити от билото към стряхата, т.е. обратно? Какъв ще е проблема?


Ами закови го под застъпването дее. Другият ти въпрос няма и да коментирам
nobreak - специалист
пет мар 05, 2021 4:58 pmn_a написа:
пет мар 05, 2021 10:59 amnobreak написа:
Здравейте. Имам една стопанска постройка с двускатен покрив, но трябва да се подменя покривното покритие и конструкцията, като в момента е с етернитови плоскости, но с времето са се напукали и тече. Искам да направя обшивка от кофражни дъски и върху тях воалит. Понеже наклона на покрива е по голям, как да го задържам това руло? То се свлича и като се нагрява, става набръчкано. Могат ли да се лепят тези воалити от билото към стряхата, т.е. обратно? Какъв ще е проблема?


Ами закови го под застъпването дее. Другият ти въпрос няма и да коментирам
Коментирай, няма се сърдя :) Заковаването добре...мислех си го. Въпроса как ще залепне за грундираната повърхност?
krasi92 - майстор
Първия слои без посипка го ковеш по на гъсто с пирончетата със широката глава и втория си го лепи с по голяма застъпка на която страна ти е удобно. Ако лепиш и първия за дъските си развии топчето и следкато вземеш размера го навии от двете страни в средата и започни от там.
schuldiner - майстор
С битума пак ще имаш конденз, но пароотдушници се монтират по-лесно, сравнено с ламарина.
Ако трябва да избираш между битумни керемиди и битумна мембрана с полиестерна армировка /никакъв воалит!/, тази на рулата е много по-качествена за същите пари. Обаче на голям наклон е труден монтажът, не е за направи сам. Армировката на битумните керемиди винаги е стъклен воал, вариантът "усилени" - просто са двупластови от същия материал. Но пък по-добре изглеждат.
Успоредно на стрехата рулонната битумна се лепи до 10-15 градуса наклон. После е напречно, както ти искаш. Не знам коло ти е стръмен покривът, ама ако трябва и да се вързваш за осигуровка, по-добре недей с горелка, че ще стопиш въжето. Обаче при избор на битумни керемиди пак имаш рулонна изолация като първи пласт, между керемидите и дъските /примерно 3 кг/м2 без посипка, пак полиестерна армировка/. Тя, за щастие, само се кове със същите гвоздеи като за керемидите, но снадките по вертикала трябва да се подлепят херметично. Поне е по-малко хамалогията...

Раздвоила ти се е темата.
Виждам нещо за грунд говориш. Ако ще е защита на дъските от гниене, ОК. За лепене не е препоръчително, че става пожароопасно. Няма изискване битумът да се лепи към дърво. Дори и да успееш, ще е временно, до зимата...

Тема "Въпрос битумна мембрана и покрив" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: