Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
preslav - майстор
пон юни 21, 2021 7:46 pmky-kyy написа:
А ако исскаш, седи из форумите :)
Нали това правя, какво по-елементарно от висенето във форумите? Логиката ми е, че за да получиш правилните отговори, трябва да зададеш правилните въпроси и то на правилното място.
До тук се ориентирах, че възможното правилно място е съответното кметство и съответния отдел занимаващ се със строителство. Някои казват "виж там геодезистите", други "срещни се с архитекта" и т.н. а кои са правилните въпроси и мога ли аз да ги задам. Твърде апокрифна ми изглежда цялата тая история, голямата тайна...около една барака.
bota156 - специалист
вт юни 22, 2021 8:04 ampreslav написа:
пон юни 21, 2021 7:46 pmky-kyy написа:
А ако исскаш, седи из форумите :)
Нали това правя, какво по-елементарно от висенето във форумите? Логиката ми е, че за да получиш правилните отговори, трябва да зададеш правилните въпроси и то на правилното място.
До тук се ориентирах, че възможното правилно място е съответното кметство и съответния отдел занимаващ се със строителство. Някои казват "виж там геодезистите", други "срещни се с архитекта" и т.н. а кои са правилните въпроси и мога ли аз да ги задам. Твърде апокрифна ми изглежда цялата тая история, голямата тайна...около една барака.
Вземаш нат. акт и всички документи които има собственика. При общината кадастър/геодезиста търсиш. Ко не ти стане ясно и не можеш да си отговориш на всички въпроси адвокат
stefanjor - специалист
Като не се помръдва продавача да ти даде копие от нот. акт и си направи проверките.
Ако се притеснява да напише с маркер отгоре КОПИЕ и готово. Като ги стиснат тез документи.... все едно не можеш да си го намериш и без него.
Ако упорито продължава да отказва съдействие значи има нещо гнило.
Намери местен геодезист, по- добре фирма, и те да проверят. Геодезистите могат да виждат в системата на АГКК доста неща, които другите нямат право.
Ако пък имаш близък нотариус става още по- лесно ;)
Друг вариант е ако успееш да се заприказваш с някой съсед. Може да научиш цялата история на имота :cool:
preslav - майстор
Благодаря на отзовалите се!
Мисля, че намерих вариант, но за резултата ще пиша когато е налице - може пък на някого да му е от полза да знае утъпкана пътека.
lektora - специалист
ср юни 23, 2021 7:59 ampreslav написа:
Благодаря на отзовалите се!
Мисля, че намерих вариант, но за резултата ще пиша когато е налице - може пък на някого да му е от полза да знае утъпкана пътека.
Следя с интерес ...
hertpo - напреднал
пон юни 21, 2021 12:36 pmpreslav написа:
Искам по законен път да си изясня ситуацията, а не чрез подпитване и услуги на аверски начала - ще съм благодарен ако ме насочите към фирма занимаваща се с подобна дейност.
Кой да е адвокат ще ви свърши работа.Те даже са задължителни.
Това ,че в кадастъра я има къщата,нищо не значи.
А щом купувача шикалкави вероятно е или незаконна или полузаконна.И в двата случая ще хвърлите доста пари за документи,което е необосновано.
И много време.

В заключение,искате всякакви документи от продавача и при адвокат да ви ги провери.Ако продавача не ви ги дава или продължава да шикалкави ,довиждане и следващия, защото шанса да настъпите мотиката е голям.
Bo-Yan - специалист
ср авг 23, 2023 1:46 pmhertpo написа:
пон юни 21, 2021 12:36 pmpreslav написа:
Искам по законен път да си изясня ситуацията, а не чрез подпитване и услуги на аверски начала - ще съм благодарен ако ме насочите към фирма занимаваща се с подобна дейност.
Кой да е адвокат ще ви свърши работа.Те даже са задължителни.
Това ,че в кадастъра я има къщата,нищо не значи.
А щом купувача шикалкави вероятно е или незаконна или полузаконна.И в двата случая ще хвърлите доста пари за документи,което е необосновано.
И много време.

В заключение,искате всякакви документи от продавача и при адвокат да ви ги провери.Ако продавача не ви ги дава или продължава да шикалкави ,довиждане и следващия, защото шанса да настъпите мотиката е голям.
Щом веднъж е узаконена, къщата ме подлежи на събаряне. Така че нямаш никакви разходи по - нататък. Единствено не можеш да дострояваш.
Bo-Yan - специалист
ср авг 23, 2023 1:46 pmhertpo написа:
пон юни 21, 2021 12:36 pmpreslav написа:
Искам по законен път да си изясня ситуацията, а не чрез подпитване и услуги на аверски начала - ще съм благодарен ако ме насочите към фирма занимаваща се с подобна дейност.
Кой да е адвокат ще ви свърши работа.Те даже са задължителни.
Това ,че в кадастъра я има къщата,нищо не значи.
А щом купувача шикалкави вероятно е или незаконна или полузаконна.И в двата случая ще хвърлите доста пари за документи,което е необосновано.
И много време.

В заключение,искате всякакви документи от продавача и при адвокат да ви ги провери.Ако продавача не ви ги дава или продължава да шикалкави ,довиждане и следващия, защото шанса да настъпите мотиката е голям.
Щом веднъж е узаконена, къщата не подлежи на събаряне. Така че нямаш никакви разходи по - нататък. Единствено не можеш да надстрояваш.
hertpo - напреднал
ср авг 23, 2023 2:15 pmBo-Yan написа:
Щом веднъж е узаконена, къщата не подлежи на събаряне. Така че нямаш никакви разходи по - нататък. Единствено не можеш да надстрояваш.
Първо трябва да разбере статуса на това което купува.Адвокат след като провери ще му каже най-точно и ще му спести много време и пари.
После,след като разбере това,ще мисли какво да прави.
miliad - майстор
Обсъждате въпрос зададен преди две години. Не е лошо да има информация за такива казуси във форума, но все пак...

Тема "Как се проверява една стара къща законна ли е, "търпима" или е напълно незаконна?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: