Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
entusiast - специалист
Здравейте. Досега не се бях занимавал с тази материя, но понеже съм с три малки деца (6, 4 и 2 годинки), реших да проуча възможността да взема някоя стара къща, която да ремонтирам и да се нанесем в място със собствен двор, че ми писна децата да си играят сред фасове, счупени бутилки и кучешки фъшкии в междублоковите "градинки", като след време тази къща да мога да достроявам, надстроявам и т.н. в зависимост от растящите ни нужди на многодетно семейство.

Та попаднах на един парцел със стара къща от 60-те години, с гредоред, по която ще има много работа да се хвърли (което не ме плаши), доста пари също така, но пък несъизмеримо по-малко от парите за нова къща. Става въпрос за стара къща в покрайнините на София - извън строителните граници (онези там цветни зони - мисля че това са зоните с общи устройствени планове), но все пак е към Столична община. И тук започнах да навлизам в сложната материя със ЗУТ. Къщата я има в кадастралната карта на София, виждам я на сайта на кадастъра kais.cadastre.bg/bg/Map и като чукна на нея, излиза сграда със собствен номер (производен от номера на парцела), адресът й, собственост частна, предназначение - жилищна, еднофамилна, брой етажи 1, застроена площ 92 км.м. и има Заповед за одобрение на КККР с някакъв номер и дата, които ги има същите за имотите в целия квартал.

И тук започнаха въпросите, заради което се допитвам тук до вас... Това, че я има на кадастралната карта и че собственичката й (по наследство) има някаква скица по регулационен план от 90-те години, като и актуална справка по кадастрална карта, май не значат нищо за самата сграда, дали къщата е законна или ли не е - нали така? Тъй като все пак я има в кадастъра, това май значи, че все пак не е НЕзаконна, т.е. че или е законна, или е със статут на "търпимост" - така ли е? И как може да се разбере статута на къщата и като резултат от това, какво може да прави човек с нея? Още повече, че когато са я строили явно регулацията и улиците в района са били по съвсем различен начин, защото сега по текущата карта къщата стои много близо до съседния двор, както всъщност и къщата в този двор е прекалено близо до границата на парцела, без двете къщи да са на калкан. Та какви документи трябва да се изискат от собственичката, мога ли някои от тях да изкарам аз (или примерно адвокат, или примерно нотариус) или само тя може да ги извади, за да се види тази къща законна ли е, незаконна ли е или е "търпима", в всички негативни последици от това за бъдещи ремонти и достроявания.
Благодаря предварително на всички отзовали се!
gnt69 - майстор
пет окт 04, 2019 11:33 amentusiast написа:
И тук започнаха въпросите, заради което се допитвам тук до вас... Това, че я има на кадастралната карта и че собственичката й (по наследство) има някаква скица по регулационен план от 90-те години, като и актуална справка по кадастрална карта, май не значат нищо за самата сграда, дали къщата е законна или ли не е - нали така? Тъй като все пак я има в кадастъра, това май значи, че все пак не е НЕзаконна, т.е. че или е законна, или е със статут на "търпимост" - така ли е? И как може да се разбере статута на къщата и като резултат от това, какво може да прави човек с нея? Още повече, че когато са я строили явно регулацията и улиците в района са били по съвсем различен начин, защото сега по текущата карта къщата стои много близо до съседния двор, както всъщност и къщата в този двор е прекалено близо до границата на парцела, без двете къщи да са на калкан. Та какви документи трябва да се изискат от собственичката, мога ли някои от тях да изкарам аз (или примерно адвокат, или примерно нотариус) или само тя може да ги извади, за да се види тази къща законна ли е, незаконна ли е или е "търпима", в всички негативни последици от това за бъдещи ремонти и достроявания.
Благодаря предварително на всички отзовали се!
Че къщата я има в кадастъра нищо не значи. Четеш в нотариалния акт има ли пълно описание на къщата. Един път казваш за регулация един път за вилна зона, тези неща са несъвместими или е регулация или е вилна зона. Най добре инвестирай някой лев в проучване при архитект или геодезист, носиш копие от НА и старата скица и всичко ще се изясни.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пет окт 04, 2019 11:33 amentusiast написа:
...Та какви документи трябва да се изискат от собственичката, мога ли някои от тях да изкарам аз (или примерно адвокат, или примерно нотариус) или само тя може да ги извади, за да се види тази къща законна ли е, незаконна ли е или е "търпима", в всички негативни последици от това за бъдещи ремонти и достроявания.
Благодаря предварително на всички отзовали се!
Нотариален акт и скица. Само собственик може или с нарочно пълномощно. Нека ти направи пълномощно за вадене на документи от нейно име във връзка с конкретния имот. Ако нотариалният имот не е на нейно име, ще трябва и удостоверение за наследници на собственика по акт и оттам нататък си зависи
entusiast - специалист
пет окт 04, 2019 12:08 pmgnt69 написа:
Един път казваш за регулация един път за вилна зона, тези неща са несъвместими или е регулация или е вилна зона.
Не съм писал вилна зона. Писал съм "покрайнините" на София.
И аз го нямам нотариалния акт. В момента съм в процес на проучване, дали изобщо да се занимавам с това, защото ако не мога да го достроявам и разширявам, то този имот изобщо не ме интересува. Регулацията е 1000%-ова.

Освен справка по кадастрална карта, където си пише идентификационния номера на имота и на съседните имоти, имам и скица на имота, която е вадена точно във връзка с наследяването. На скицата пише (най общо) Парцелът/имотът е собственост на наследници на еди-кой-си, посолен е номер на нотариален акт от 60-те години (явно за земята), и е посочено удостоверение за неследници от 90-те години, с което е унаследен. Долу пише: скицата ще послужи за: нотариус.
Значи, мога ли да заключа, че ако имота е законен, то той следва да присъства изрично посочен в нотариалния акт? Защото бях чел, покрай много четене напоследък, че това, че една къща е описана в нотариален акт, не я прави законна... Може би я прави "търпима", не знам... Според мен нотариалният акт показва, че имота съществува, а не какво ти е позволено да правиш с него.
Последна промяна от entusiast на пет окт 04, 2019 12:31 pm, променено общо 1 път.
gnt69 - майстор
пет окт 04, 2019 12:12 pmentusiast написа:
пет окт 04, 2019 12:08 pmgnt69 написа:
Един път казваш за регулация един път за вилна зона, тези неща са несъвместими или е регулация или е вилна зона.
Не съм писал вилна зона. Писал съм "покрайнините" на София.
А извинявам се ама съм от Русе и ние в покрайнините имаме вилни зони. Провери тогава УПИ ли ще купуваш или поземлен имот.
entusiast - специалист
пет окт 04, 2019 12:09 pmn_a написа:
Нотариален акт и скица. Само собственик може или с нарочно пълномощно. Нека ти направи пълномощно за вадене на документи от нейно име във връзка с конкретния имот. Ако нотариалният имот не е на нейно име, ще трябва и удостоверение за наследници на собственика по акт и оттам нататък си зависи
А какъв точно документ се вади за да разбера статута на къщата? Как се нарича? Строителни книжа ли трябват да се изискат от общината?
Аз мога да опитам да я накарам и тя да го извади, макар че собственичката не е много активна.
entusiast - специалист
Значи объркал съм се с понятията (за кой ли път) - имота си е в строителните граници. Не е там работата де - в построеното върху него е проблема. И какво се случва с този 1 метър от съседния двор, който е някакъв маломерен, но въпреки това, застроен.
gnt69 - майстор
пет окт 04, 2019 12:46 pmentusiast написа:
Значи объркал съм се с понятията (за кой ли път) - имота си е в строителните граници. Не е там работата де - в построеното върху него е проблема. И какво се случва с този 1 метър от съседния двор, който е някакъв маломерен, но въпреки това, застроен.
Вземаш нотариалния акт и четеш какво пише в него. Ако къщата която купуваш е описана в акта значи е законна. Ако не е описана но има строителни книжа / пита се собственика за някоя папка, за разрешение за строеж, за протокол за строителна линия/ пак е законна. Ако няма никакви книжа, не е описана в нотариален акт и няма никакви книжа но е построена 60 те години значи е търпима. Метъра от комшията не е драма стига да си УПИ. :partyman:
kuger - майстор
Накрая, ако всичко е на ред, искай от собственика удостоверение за тежест в/у имота. Да не се окаже, че купуваш ипотекиран имот.
Sandman - специалист
За да е "търпима" трябва да си има удостоверение за търпимост. Ако е търпима обаче май нямаш право да я дострояваш/преустройваш...
Ние купувахме лани такава. Фигурира в нот.акт и отделно си има документ за търпимост.
Ако не се лъжа, нотариуса ни обясни тогава, че за да е законна една сграда трябва или строителни книжа и съответните разрешителни с тях, или документ за търпимост.

Тема "Как се проверява една стара къща законна ли е, "търпима" или е напълно незаконна?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: