• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
entusiast - специалист
пет окт 04, 2019 1:16 pmSandman написа:
Ако не се лъжа, нотариуса ни обясни тогава, че за да е законна една сграда трябва или строителни книжа и съответните разрешителни с тях, или документ за търпимост.
Именно - за това и казах, че присъствието на постройка в нотариален акт не значи, че е законна. Сега въпроса е някой да ми каже, какви точно документи са вадят от общината, аз мога ли да ги извадя или само собственика. И изобщо МОЖЕ ЛИ ЗАИНТЕРЕСОВАНО ЛИЦЕ, КОЕТО НЕ Е СОБСТВЕНИК, да провери една постройка законна ли е или е "търпима".
Как се води молбата/заявлението, за да знам какво да изискам от собственика, ако аз не мога да направя проверка.

kuger - това с тежестите е ясно, това си върви с всяка сделка за имот. Подробностите тук са с това, че имота е някаква стара къща.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
пет окт 04, 2019 4:04 pmentusiast написа:
...Сега въпроса е някой да ми каже....
Всъщност, всичко ти казахме
Lutchezar - специалист
Отиваш в Архитектура на съответната община и ги питаш какво имат на този адрес. Има си книга с вписванията с отделна страница на адрес и папка за всеки адрес.
Руди - специалист
За да е законна една сграда трябва да има строителни книжа, като минимум
Разрешение за строеж и Удостоверение за въвеждане в експлоатация, добре е
да има и заверен проект - поне архитектурен.

Ето заявлението за търпимост, в приложенията са изброени необходимите
документи за издаването му:
https://www.sofia-agk.com/FileBrowser/F ... STROEJ.pdf
В някои общини изискват и становище от конструктор.

След удостоверението за търпимост е допустимо пристрояване, надстрояване и др.
miroki - майстор
Не ставаше ли дума за къща от 60-те?
Може и нищо да няма. Нотариален акт със залепени марки. Вероятно и акт само за двор с постройка. Без подробно описание.
Ако се намира в село, ще живеят в нея, ако не падне още няколко поколение, без административни драми.
gnt69 - майстор
За да е "търпима" трябва да си има удостоверение за търпимост. Ако е търпима обаче май нямаш право да я дострояваш/преустройваш...
Ние купувахме лани такава. Фигурира в нот.акт и отделно си има документ за търпимост.
Ако не се лъжа, нотариуса ни обясни тогава, че за да е законна една сграда трябва или строителни книжа и съответните разрешителни с тях, или документ за търпимост.
Случили сте я на нотариус я на адвокат. Щом я има в нотариалния акт значи е законна. Някой някога ги е представил строителните книжа на нотариус и той е вписал постройката в акта. Ако постройката не отговаря на описанието в акта, разминава се съществено в квадратура, брой сгради в имота фигуриращи в скицата но липсващи в акта но построена преди 31.03.2001 година за тях се вади удостоверение за търпимост.
Ако всичко по скицата и Нот. акт отговаря на описанието се отива при нотаруса и той преписва стария акт в нов такъв. Не му трябват бележки за търпимост за да ти изповяда сделката. :partyman:
sintris - помощник
Ако сградата има удостоверение за търпимост не можеш да я надстроияваш и преустроиаваш, можеш ако има акт за узаконяване .
За да имаш едно от двете трябва да има амнистия последната която помня е от 2012 до 2013 година не сум ровил дали има нова.
За мен наи лесния начин да разбереш с какви книжа разполага е като отидеш в обшината и подадеш молба за изгубени строителни кнжа,не помня точно така ли беше бланката но ще провериш след някакъв срок ако има някакжи книжа ще ти направят копия и ще ти ги дадът.
И едно лично мнение ако е коптор саборетина и тн. не мисли че ще ти излезе по евтино, освен ако не желаеш да си остане саборетина!!! успех.
  • 1
  • 2

Тема "Как се проверява една стара къща законна ли е, "търпима" или е напълно незаконна?" | Включи се в дискусията:

Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: