Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
stefanjor - специалист
пон юни 21, 2021 6:33 ampreslav написа:
Чия е отговорността една сграда да бъде отразена в кадастъра и на кой етап от строителството и това трябва да се случи?
Ако в района има одобрена кадастрална карта- сградата се нанася от собственик/ строителя.
Ако кадастралната карта е в процес на изработване/одобряване- има един период през който е обявена в общината и всеки може да провери дали неговият имот е нанесен коректно. Ако има грешки те се отстраняват за сметка на фирмата изработваща кадастралната карта.
preslav - майстор
Благодаря за отговорите!
Малкото, което знам е, че сградата е построена и в нея се живе още от преди 2009 г. а последното изменение на кадастъра е от 16.02.2012 г. Странното е, че в кадастъра е отразена някаква си барака, на един етаж, с площ 28 кв.м. - в действителност има и монолитна, двуетажна къща + монолитна пристройка + въпросното бунгало. Искам по законен път да си изясня ситуацията, а не чрез подпитване и услуги на аверски начала - ще съм благодарен ако ме насочите към фирма занимаваща се с подобна дейност.
stefanjor - специалист
За къде става въпрос?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пон юни 21, 2021 12:36 pmpreslav написа:
Благодаря за отговорите!
Малкото, което знам е, че сградата е построена и в нея се живе още от преди 2009 г. а последното изменение на кадастъра е от 16.02.2012 г. Странното е, че в кадастъра е отразена някаква си барака, на един етаж, с площ 28 кв.м. - в действителност има и монолитна, двуетажна къща + монолитна пристройка + въпросното бунгало. Искам по законен път да си изясня ситуацията, а не чрез подпитване и услуги на аверски начала - ще съм благодарен ако ме насочите към фирма занимаваща се с подобна дейност.
Собственикът, с документ за собственост, отива в кадастъра... Ако тази работа ще я върши друг (фирма), собственикът нотариално упълномощава + документите...
preslav - майстор
пон юни 21, 2021 1:03 pmstefanjor написа:
За къде става въпрос?
Става въпрос за Варна (едно от СО-тата).


Иначе ако се чака на собственика да се помръдне, всичко ще си остане както до сега (туй за n_a от Руси). Имам усещането за нещо нередно в документите и се чака на някой лапни-шаран да клъвне на незаконна постройка.
ky-kyy - майстор
Аз лично, когато изпитвам някакво съмнение при покупка, запознанство, или каквото и да е, се доверявам на инстинкта си и го заебавам моментално.

Мисълта ми е, че съвсем наблизо седи някой друг имот, който ще е с изрядни документи и с перфектно разположение и чака точно теб :)
preslav - майстор
Понякога нещата не са така прости!
ky-kyy - майстор
пон юни 21, 2021 7:41 pmpreslav написа:
Понякога нещата не са така прости!
Всяко сложно нещо, се дели на три прости. А всяко просто, на три елементарни.....
Някой, не толкова прост, като мен, го е казал, аз само го запомних....
Ако искаш, почни от елементарното, па току-виж, се решило и сложното. А ако исскаш, седи из форумите :)
brum - майстор
Аз пък като имам съмнения вземам адвокат. С един такъв стигнахме до там, че отказахме продавачите. По-добре 1000лв сега отколкото после къща за събаряне.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пон юни 21, 2021 6:56 pmpreslav написа:

Иначе ако се чака на собственика да се помръдне, всичко ще си остане както до сега (туй за n_a от Руси). Имам усещането за нещо нередно в документите и се чака на някой лапни-шаран да клъвне на незаконна постройка.
Е, не очаквах да пишеш такива неща! "Помръдва" който го сърби. За клъвване - клъвнал си, но дали ще повлечеш, е друга работа. Съвсем единственият начин е собственикът, лично или с пълномощник, да наизвади документите. Щом ви влече, да ти направи пълномощно, изрично, за вадене на документи, на описан точно този имот (по нотариалния му акт) И си действаш
А историята е ясна - имотът е с ниска цена. А е с ниска цена, именно защото е неуреден....

Тема "Как се проверява една стара къща законна ли е, "търпима" или е напълно незаконна?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: