Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
hard_core - специалист
нед окт 06, 2019 8:14 pmdat написа:
Благодаря за отговорите дотук, колеги! Давайте още, но идеята явно е малко ексцентрична...
Има вариант да има, и да не се "вижда". Аз обмислям за вилата подобно начинание...
УЛУК
dat - напреднал
[/quote]Има вариант да има, и да не се "вижда". Аз обмислям за вилата подобно начинание...
УЛУК
[/quote]

Интересно решение. Но аз предвиждам керемиден покрив, при който няма как да стане.

Болшинството от колегията е за улуци и тръби, ок. Г-жата ще е доволна, макар да не можа да ми отоговори какво точно ще дири в дъжд под стрехите... Понеже по моето проектче съм й осигурил сух маршрут от колата до входа. Но това с чадъра и водоструйката не ме грабна :)
Друго: как се решава да има ли дренаж къщата? Ако питате за ниво на подпочвени води, вид почва - не знам. Наклона го описах, в земята има камъни и толкова. В момента е як трънак... Геоложки доклад ли ще трябва за това къще или при изкопа ще се изясни? Както виждате, фиксирал съм се върху водата във всичките й форми :)
nikolov333 - майстор
..и има защо.. Водата е основния и главен враг на сградите, разбира се и пожарите и земетресенията, но те са много по-редки от дъждовете..
Руди - майстор
пон окт 07, 2019 3:08 pmdat написа:
Друго: как се решава да има ли дренаж къщата? Ако питате за ниво на подпочвени води, вид почва - не знам. Наклона го описах, в земята има камъни и толкова. В момента е як трънак... Геоложки доклад ли ще трябва за това къще или при изкопа ще се изясни?
Геоложкия доклад ще помогне. Ако има кладенци по съседите, надникни
да видиш къде им е водата, питай колко най-много се е качвала напролет.
Така ще си проясниш картинката.
BLUEPUPIL-2 - специалист
пон окт 07, 2019 3:08 pmdat написа:
Геоложки доклад ли ще трябва за това къще или при изкопа ще се изясни?
Докато се туткам, да си проверявам правописа, Руди ме изпревари и каза някой от нещата в постта ми. И стана повторение, ама не ми се редактира.

Геоложки доклад на когото може да се довери конструктора, без да се презапасява излишно струва доста пари. Затова при подобни малки сгради, по-изгодно е част от парите вместо за геоложко проучване, да се вложат в основите, изчислени за носимоспособност на грунта от 1кг/см2. Изключение правят само льоса, торфа, блатата и почви при които водата напролет избива на повърхността. Ама, обикновено там никой не строи с изключение на льосовите почви, като например АЕЦ Козлодуй върху около 10м льос! :rolleyes: :shock: :lol:
dat - напреднал
Нямам съседи, които да са строили или започнали да строят. Това е новосъздадена "вилна зона" ли, как да я нарека, демек парцели, сменени в УПИ-та. Май ние и съседката ще сме първи догодина, ако е рекъл Господ.
За конструкторски детайли ще ви питам, разбира се, като направим проект - читави ли са. На този етап ме интересува да кажете базови неща (почнах с улуците :) ), които да дискутирам с проектантите. Искам тоя мъртъв сезон да го използвам за това и за 1000+ документа.
Знам, че още не е интересно, нямам снимки на строеж с разни чупки :)

Ето това ми даде идея:
Прикачен файл:
domika view.jpg
BLUEPUPIL-2 - специалист
пон окт 07, 2019 5:26 pmdat написа:
За конструкторски детайли ще ви питам, разбира се, като направим проект - читави ли са.
Ти като платиш проекта, май вече ще е късно да го дискутираш. Всяка промяна ще иска още парички.
dat - напреднал
Знам, затова искам да се подготвя предварително - на какво да държа и какво да не приемам. Чета тук доста, да почерпя акъл, защото не мога да завърша ВИАС за 6 месеца. Имаше 1 тема за рамка на дворна врата - леле-мале, кви рандбалки, кви бигли, свят ми се зави! Много съм далече от тая материя. Но за основни неща по конструкция и инсталации трябва да съм подготвен.
BLUEPUPIL-2 - специалист
:arrow: Няма да се плашиш, ето ти един успокояващ съвет- Направи основите на къщето, да са ивични фундаменти в двете направления- гредова скара. Като прибавиш и маниашкото изискване на BLUE, под колоните да има допълнително уширение, така щото терена отдолу да получи почти идентично натоварване под различните участъци на основата.

:idea: И пр. и т.н. завъртулки и хитринки, дето да ти гарантират (до колкото е възможно), че си похарчил парите, за вдъхваща увереност конструкция!


:!: И разбира се настана дългоочакваният миг, да предложа стоманен гредоред вместо втора плоча. :partyman:

Тема "Водоотвеждане на покрив без улуци?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: