• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
беба - специалист
Здравейте имам един въпрос.
На 17/06/08 ляхме плоча за втоория етаж. От строителната фирма бяха казали първоначално, че трябва да стои с кофража 24 дена, после казаха 14, а сега искат да декофрират понеже било топло и била исъхнала плочата.
Нямам идея след колко дни наистина ще е безопасно да се декофрира, моля някой ако знае да помага. И последно ако дните са повече, а те искат да махат платната, по какъв начин мога да ги спра?
inkovsv - специалист
Желателно е след две седмици,но може и след една,защото бетона е набрал 70 % от якостта си, но ако ще се зида веднага трябва плочата да се преподпре отдолу.
yurig - специалист
Преди декофрирането трябва да минат 28 дни. Ако ще зидаш още нагоре преди този срок по-добре е подпорите да останат.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
"...искат да декофрират понеже било топло и била исъхнала плочата..."
ТОЧНО това ли казаха от строителната фирма?
беба - специалист
Ами да това казват, макар че аз дочувам от работниците че имали друг обект и платната им трябвали, понеже и там щяли да леят плоча. Много се притеснявам че е толкова скоро след наливането :sad: незнам как се процедира в такива случаи. Те ако влезнат и почнат да си ги свалят аз какво д на правя???? И да се обадя на техническия незнам дали ще има файда понеже той е "човек" на строителя - 5 категория сме и не трябвало да е независим надзор а технически към фирмата строител, та незнам и той какво може да помогне. Просто незнам :sad: Иска ми се поне 14 дена да минат.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Стегни се и щом ти отговаряш за обекта, спри да си независима слаба женска. Бетон не съхне!!! Бетон набира якост. Кофражът ТРЯБВА да си остане нужното време. Имаше тема за пукнатини в плоча, там доста бе обяснено. Почети, събери информация и сили. Конкретно как ще се справиш с твоите строители - никой тук не може да ти каже.
.......
Относно независимия надзор - ми естествено, ако си платиш на независим надзор, ще си имаш!
hygro - майстор
Преждевременното изсъхване на бетона е вредно за здравината. Явно човекът е некомпетентен. Бетонът добива здравината си чрез хидратацията на цимента, а не поради съхнене. Нормално е кофражът да стои докато бетонът достигне 80% от проектната си якост, т.е. около четири седмици, ако не е използван специален бързовтвърдяващ бетон (което много ме съмнява).

Като не им стигат платната, да си купят или наемат. В правото сте, да не допускате мърлящина на вашия строеж.
ribnikolaevi - майстор
Якост на бетона - яостта на бетоново кубче след 28 дни /може и цилиндър, но да не задълбаваме в теориите/.
Може ли да се декофрира по-рано. Да и се прави. Понеже натоварването е под проектното. Примерно при достигане на 75-80 от якоостта е нормално да се декофрира.
Вертикалните елементи могат да се декофрират първи. Поради различни причини...
Плочата е добре да стои поне две седмици. Ако може повече и по-добре. Очевидно е че им трябват платната. В краен случай може да се процедера по следния начин. Маха се една опора /може и повече в зависимост от системата на кофража/, махат се платната, а после опората пак се слага. Тук е тънкия момент, опората да се слажи на абсолютно същото ниво, нито да позволи провисване на плочата, нито да я натовари в обратна посока. Обикновените майстори и дървени подпори и греди не могат да го направят тоя номер. Затова точно и не им позволявай!
Ако трябва вържи куче, но да не пипат кофража в никакъв случай!
SHL - специалист
Както един колега писа по-горе за да се декофрират греди и плочи, бетона трябва да набере 70% от проектната си якост. Това се случва на 21 ден след наливането му. Само за информация: вертикалните елементи ( колоните ) могат да се декофрират след като наберат 5% от проектната си якост, а именно след 2-3 дни, че дори и на другия ден.
Проблема с по-ранното декофриране ще го решиш, като накараш техническият ръководител на обекта да състави протокол и на него да се подпише той и собственика на строителната фирма. Така при евентуални проблеми ще има кой да носи отговорност пред необходимите органи. Ако плочата напука повече от допустимото, може да им търсиш отговорност. Надявам се и получаваш писмена гаранция за работата им!
Rumen Iankov - специалист
Нали ти даваш парите.Най добре е след 22 ден да се свали кофража.А за мнението на фирмаджията излиза че ако направиш още една плоча и му притрябват платна на 2 ден от заливането то ще дойде да ти разтури кофража. :-D
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Декофриране след колко дни?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: