• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
savagebs - специалист
Здравейте колеги, скоро ми престори да правя обратен насип на къщата , чудя се дали да слагам топлоизолация под плочата,нямам мазе, имам доста греди които са под плочата и я носят . Тях няма как да ги изолирам и си представляват голям термомост към пръстта на насипа, има ли смисъл да вкарвам 100 квадрата фибран на 6-10см под тази плоча или да си ги спестя и да ги сложа отгоре под замазката на 1ва плоча.Цокъла на къщата ще се изолира с фибран на 50см под нивото на терена.
VLADO66 - майстор
В такива случаи се слага под замаската.Само че трябва да се предвиди съответното намаляване на височината в помещението и съответните отвори за врати и прозорци.
savagebs - специалист
И аз май отивам на това изолация под замазката, колко да бъде 5-10см, самата замазка и тя трябва да е минимум 3-4см и то армирана.Мисля да увелича светлото между плочите на 3м сега е 2.85м защото и на тавана ще има изолация с вата и гипсокартон под плочата.
VLADO66 - майстор
Най-добре 10см XPS. С 5 см. ще направиш някоя икономия сега, ама после ще си я платиш с по-големите сметки за отопление.
naster - майстор
На нашата къща направихме светлата височина на партерния етаж 3м. 10см изолация плюс 5-6см за замазка/настилка, съответно, 12-13см скара с вата и 2см дюшеме. В повечето случаи бетоновата настилка на кота 0 има някакви отклонения. Но си предвидете височината на щурцовете на вратите в помещенията с тази добавена височина в плановете! За входните врати/изоди към веранди и т.н. също ще трябва да дадете ниво на готови под от репер!
savagebs - специалист
Ние първо ще направим конструкцията после ще зидаме, като предвидя колко да се вдигне пода няма да има ядове, при мен на кота нула е плоча със същата армировка и дебелина като на кота 3м , всъщност кота нула ми е на около метър над терена малко съм като блок :)
Това с дюшамето с вата под него си го мислих, но мисля че въпреки фолиата и уплътненията които се слагат над ватата ,винаги ще има малки дупчици от които да излиза фин стъклен прах а сещате се колко е вреден той.
naster - майстор
Дупки, дупки, колко да са дупки... Фолиото се лепи със застъпване и с лепенка. Дюшемето се кове с нут и федер. Той и гипскартонът е от отпадъка от сероочистващите инсталации на ТЕЦ-овете.
BLUEPUPIL-2 - специалист
пон ное 18, 2019 1:46 pmsavagebs написа:
Здравейте колеги, скоро ми предстои да правя обратен насип на къщата, чудя се дали да слагам топлоизолация под плочата, нямам мазе, имам доста греди които са под плочата и я носят. Тях няма как да ги изолирам и си представляват голям термомост към пръстта на насипа, има ли смисъл да вкарвам 100 квадрата фибран на 6-10см под тази плоча или да си ги спестя и да ги сложа отгоре под замазката на 1ва плоча.

Ако къщата сега се строи т.е. не е ремонт, най-добрият подход е:
1..Ивични основи;
2..Трамбован чакъл или ситна скална маса, до горният ръб на основите;
3..XPS;
4..Пароизолация;
5..1см XPS за предпазване на мембраната от армировката;
6..Плоча.
:partyman:
Чираче - майстор
пон ное 18, 2019 1:46 pmsavagebs написа:
Здравейте колеги, скоро ми престори да правя обратен насип на къщата , чудя се дали да слагам топлоизолация под плочата,нямам мазе,
Основите на моята къща външно първо са намазани с някаква черна хидроизолация, след това 2 см стиропор, и на края мембрана/ дето е като пчелна пита/. Но аз имам и мазе, и жилищна площ в полу подземния етаж. От вътре на места имам 2 см стиропор или 5 сма каменна вата поради кривината на стените. Уж бяха прави на пръв поглед. :lol: В къщата имам и гараж.

А защо решихте да нямате мазе? Според мен сте изгубили много.
savagebs - специалист
Реших да е без мазе защото доста вдига цената макар и в този вид на всичко под кота нула излезе много.Фундаменти, колони над фундамент които се получиха по скоро ниски пети над фундаменти, греди-рандбали, после чак плочата.
Плашеха ме че имало вода ала бала, като изкопахме на 3 метра дълбочина за фундамента си беше сухо като барут.Здравото беше на дълбоко явно съм на някакъв насип.Геолога беше прав за всичко колкото и да псуват майсторите :o .
Ако слагам фибран под плочата мисля да е над пароизолацията да може да залепне за бетонната плоча иначе като почне да уляга насипа всичко ще иде долу.Мисля че 120-150 кубика чакъл ще ми дойдат прекалено като цена затова ще насипя вътре пръстта която изкопах, че скоро заради нея може и да ме глобят че стои извън парцела и не съм я извозил.
Още един въпрос, върху битумна мазана хидроизолация отвън на основите как се залепва фибрана ? пяна, лепило-шпакловъчна смес или нещо по специално, фибрана не мисля че ще търпи на летливи вещества от течния битум.
  • 1
  • 2

Тема "Изолация под плочатата Кота 0" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: