Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
BLUEPUPIL-2 - специалист
Трябват ми лагери за панти на тежки порти. Единият тип е съчмен-аксиален, другият е иглен-радиален. Съответно с носимоспособност 1 и 0.6 тона. Правилно ли разчитам брошурите или бъркам?



Прикачен файл:
200.jpg
200.jpg (39.32 KиБ) Видяна 2363 пъти

Прикачен файл:
100.jpg
100.jpg (41.67 KиБ) Видяна 2363 пъти
preslav - майстор
Ако правилно съм разбрал питането ти, във видеото е отговорът -
В случая с пантите на портите не се очаква да имаш кой знае какви динамични натоварвания, но трябва да отчетеш, че ще имаш и радиални и аксиални усилия върху лагерите т.е. те трябва да са радиално-аксиални. Не съм специалист в областта (то в коя ли съм специалист), но вместо лагери можеш да потърсиш цели изделия - примерно при тези http://seifove.com/?page_id=15&record_id=51 има както панти, така и лагери.
kozl - майстор
А какви са ти намеренията?
Да ползващ 3 лагера един като съчмения, само разчетен за аксиалното натоварване и два ролкови за поемане на момента или понеже съчмения може да носи и радиално, но пък не виждам в това което си постнал данни за това.
А то вероятно няма, защото не е предвиден да поема такъв товар и защото радиалната сила, която ще поеме е в едновременна зависимост от аксиалната.
BLUEPUPIL - майстор
Лагерите са съответно:
Аксиален сачмен лагер- 51101
Иглен лагер- K 12X18X12 TN
Цени около 2лв за брой.
angelfilev - специалист
нед дек 15, 2019 1:10 pmBLUEPUPIL-2 написа:
Трябват ми лагери за панти на тежки порти. Единият тип е съчмен-аксиален, другият е иглен-радиален. Съответно с носимоспособност 1 и 0.6 тона. Правилно ли разчитам брошурите или бъркам?

Не виждам грешка. Щом си изчислил правилно силите и съответстват на статичната товароносимост на лагерите принципно е правилно.

Аксиалният товар не може да се носи от двете панти едновременно, винаги само от една. Бих предпочел да е горната. По тази причина е достатъчно да има аксиален лагер само в една панта.
Осите ф12 трябва да са закалени поне над HRC 52 защото си избрал иглени лагери без вътрешен пръстен.
От схемата на пантата не се вижда уплътняване на лагерите. Това е основен проблем който забелязвам.
BLUEPUPIL - майстор
пет апр 23, 2021 10:08 pmangelfilev написа:
Осите ф12 трябва да са закалени поне над HRC 52 защото
си избрал иглени лагери без вътрешен пръстен.
Това ще е трудно и скъпо.
Тези с вътрешен пръстен ще качат Ф-то на пантата над 30мм.
Щях да вземам лагерна 52100/100Cr6 Ф12 без да я закалявам,
като се износи я сменям, смятам че ще издържи поне 5 години.
пет апр 23, 2021 10:08 pmangelfilev написа:

От схемата на пантата не се вижда уплътняване на лагерите.
Това е основен проблем който забелязвам.
Аз под уплътняване разбирам предпазване от
замърсяване и не изтичане на смазката.
angelfilev - специалист
съб апр 24, 2021 12:37 amBLUEPUPIL написа:
пет апр 23, 2021 10:08 pmangelfilev написа:
Осите ф12 трябва да са закалени поне над HRC 52 защото
си избрал иглени лагери без вътрешен пръстен.
Това ще е трудно и скъпо.
Тези с вътрешен пръстен ще качат Ф-то на пантата над 30мм.
Щях да вземам лагерна 52100/100Cr6 Ф12 без да я закалявам,
като се износи я сменям, смятам че ще издържи поне 5 години.
пет апр 23, 2021 10:08 pmangelfilev написа:

От схемата на пантата не се вижда уплътняване на лагерите.
Това е основен проблем който забелязвам.
Аз под уплътняване разбирам предпазване от
замърсяване и не изтичане на смазката.
На въпроса ти в началото отговорих, че принципно е правилно и така е на теория. На практика е по-различно. Поради неточности в изработка и монтаж, поради еластични деформации и други причини съчмите на аксиалния лагер не се натоварват еднакво. Възможно е само няколко да поемат целият товар. Това налага да се избира лагер с няколко пъти по-голяма товароносимост от теоретичната. Искам да ти обърна внимание на това.
Чираче - майстор
пет апр 23, 2021 10:08 pmangelfilev написа:

Осите ф12 трябва да са закалени поне над HRC 52 защото си избрал иглени лагери без вътрешен пръстен.
А какво ще се случи с тая твърдост, ако пантите се заваряват?
l0v - специалист
А замислял ли си се да ползваш ролкови конусни. С малко повече въображение към конструкцията на пантата ще имаш и възможност да ги натягаш така, че натоварването да се разпредели равномерно и на двете панти.

Тема "Лагери за панти" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: