• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
smokee - специалист
Здравейте и весело посрещане на Нова Година.
Заканил съм се да купувам дворно място в село и да си вдигна гараж в него в който да си държа колата,машините и да си ремонтирам колата от време на време.Гаража ще около 35кв.м. е с тоалетна,вода,канализация,3-фазен ток и ще е направен от метална конструкция + термопанел и бетонна плоча.Всичко смятам да си направя сам.Но! Един познат ми каза,че всичко ,което можело да ти падне на главата трябвало да мине през архитект ,който да изготви план струващ колкото целия гараж.Друг познат пък ми каза,че въпросния тип строителство се водело "временно " и не изисквало планове,чертежи и т.н. а можело да си го вдигна сам без законови усложнения.Т.е. щом не е тухлена постройката закона не изисква план.Малко се притеснявам,защото бюджета ми не е неограничен и ако трябва да плащам на архитекти ще трябва да се откажа от всичко.Благодаря и живи и здрави!
radius - майстор
Моя е 50 кв.м. и не стига, та се замисли за квадратите, ако си майсторче.
torbalan - Дървен философ
За гараж на село - най-добре говори с кмета на селото, в което искаш да правиш гараж.
Също така и с тези, които ще ти докарат трифазния ток, какви изисквания ще имат те.
zz_stefanov - майстор
Трифазния ток си е от енергото. Или го имаш, или подаваш молба за нова партида. Процедурата включва проучване за техническата възможност да се разкрие исканата партида (платено от клиента) и след положителен отговор и ново заплащане се разкрива партидада и се поставя табло с електромер. Всяко със собствени срокове, поне 3-4 месеца. Изискват се документи за собственост, строителни книжа...
plamen6703 - майстор
съб дек 28, 2019 10:13 pmsmokee написа:
Здравейте и весело посрещане на Нова Година.
Заканил съм се да купувам дворно място в село и да си вдигна гараж в него в който да си държа колата,машините....
Малко като приказката за Нероден Петко, като си изпълни /ако я изпълни/ заканата, тогава ще се види има ли бюджет за трифазен ток и за строеж :wink: ! :partyman:
smokee - специалист
Бюджет има,но както казва един приятел "Ако мислиш,че нещо ще стане с определена сума -умножаваш я х2 и получаваш реалната сума,която ще ти излезе нещото накрая".
За сега още нищо не съм купил и само проучвам нещата.Не,че е кой знае какво.Няма да вдигам 4-етажен палат я.Един нищо и никакъв гараж е все пак.Колко трудно и скъпо може да е ? А това за кмета на селото не го знаех.Обезателно ще се консултирам с него преди да купя място,че без 3-фазен ток съм за никъде а съм чувал,че нова партида идвало към 1000лв. :drinkers:
zz_stefanov - майстор
Доста къщи на село имат трифазни партиди, можеш да случиш и на такъв имот. Те си личат по кабелите към тях. Има обаче особености: за каква мощност е партидата, какво е състоянието на захранващата мрежа, действително ли ще получиш качеството за захранването за което си абониран (напрежение ток)... това последното много зависи и на какво разстояние си от трафопоста.
Hoвoceлckи - майстор
Малко в страни от темата, но ... все пак "около" ...
Понеже съм по-ниско (с метър от пътя) изкопах още метър да си оформя мазенце под гаража. Отлях стените с бетон и извиках арматурист да сметне колко и какво желязо да купя. Исках по цялата дължина да е канал, т.е. - два дълги трегера. Плюс това исках да направя вратата да се спуска в мазето, та тези трегери трябваше да стъпят на друг - напряко. Плюс носещите колони и горната плоча. Като отидох в магазина и ми сметнаха каквото трябва да купя, сумата стъпи точно на цената на колата ми. Нямах готови такива пари и ... трябваше да си продам колата за да й направя гараж :-D Е, намерих начин ... с питане в селската кръчма :wink:
smokee - специалист
Здравейте пак.Преди няколко дни лях бетонна плоча,но на едно място стана по-ниско с около 2-3см.Как да го изравня .Само с чист цимент ще стане ли достатъчно здраво или ще се напука о раздроби
  • 1
  • 2

Тема "Гараж" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: