Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
brum - майстор
Строим си къща и се чудим как хем да разделим кухнята от всекидневната, хем да ги съберем заедно. Попаднах на нещо което буквално се превежда като "плъзгащи се панелни врати". Това което се вижда по-долу на картинката.

Въпросите ми са:
1) Има ли такива в България и ако да - къде ги предлагат.
2) Колко е дълбока лайсната в пода? С подово ще сме и ми се ще за това да е помислено докато се прави подовото.
3) Имат ли тези врати вариант с нещо прозрачно, но различно от стъкло? Децата са 3 и са малки. Някак си ми се струва по-безопасно ако не са стъклени.

Втори път пускам темата и предполагам, че нещо съм избрал грешен раздел. Ще помоля модераторите да ме уведомят за малко подробности ако пак бъде изтрита темата, за да знам какво да променя за да мога да я пусна. Извинявам се за неудобствата.

Прикачен файл

sliding_doors.jpg
Последна промяна от brum на пет дек 20, 2019 10:43 am, променено общо 1 път.
sstefanov - майстор
Една нормална гардеробна врата няма ли да стане?
lov - майстор
Разгледай тази тема.
viewtopic.php?f=16&t=46371&hilit=%D0%B2 ... B5#p588493
Могат да се направят и без долна релса само с горно водене. Освен стъкло може да се ползва и поликарбонатни плоскости. Всъщност не знам може да има и нещо друго на пазара вече.
Могат да се разделят и на секции както си показал на картинката. В случая аз ползвах ламинирани ПДЧ плоскости. Исках да е непрозрачно защото е между хол и спалня. При мен ги крия в стената но могат да се направят и външно. Може да е само с едно крило варианти много. Конструкцията е лично моя и никоя фирма не я предлага, освен майсторчетата на дограма дето ми войдисаха на щуротията и си плащат за патента с дребни услуги. :lol:

п.п. Аз си съединих по същия начин кухнята със всекидневната и сега при следваш ремонт обезателно ще сложа и там такава врата. Видях си грешката но късно. :x
kozl - майстор
Ехе такава врата с едно крило имаше в апартамента на родителите ми още от соц времето на седедемдесетте години. Шпервана остъклена. Недостатъци - тежка и трудно подвижна. Ама и механизъма и релсите беха като за трамвай :-D
Недостатък на тези врати е уплътняването им.
И питането по-точно е за прегради, а не за врати - така си мисля аз.
По-важно е какви трябва да са резултатите от преграждане на помещението.


Изображение


Това на снимката е с три комплекта релси (горна и долна) на плъзгане, за всяка преграда отделни релси (горна и долна) с врата (пано). Lov е писал полезна информация за такъв тип механизми и материали за врата.

Може да се поинтересуваш от отстъклените прегради в моловете. Те се разгъват на значително разстояние, а в прибрано положение заемат минимално място. Предполагам че няма проблем да са от ПДЧ вместо стъкло. За поликарбонат не съм сигурен, защото ми се струва, че тежестта на панелите е от значение за този тип прегради :?

Има и прегради - хармоника, по точно акордеон, от ПДЧ с долна и горна само един комплект релса. Такива съм виждал в заседателни зали. Пак проблема е в уплътнението им.
Чираче - майстор
В моята къща имам поне 8 плъзгащи врати с по едно или две крила. Собствена изработка. Леки, функционални, с горно водене и без релса в пода. Някои от тях се крият зад ламперията.

Прикачен файл

IMG_0289-1.jpg
IMG_0289-1.jpg (110.6 KиБ) Видяна 3086 пъти

Прикачен файл

IMG_0290-1.jpg
IMG_0290-1.jpg (106.78 KиБ) Видяна 3086 пъти

Прикачен файл

IMG_0291-1.jpg
IMG_0291-1.jpg (72.9 KиБ) Видяна 3086 пъти
brum - майстор
Целта на преградата е да не преминават миризми при готвене към хола. В хола има активна вентилация която подава въздух в далечният край на кухнята и изсмуква въздух в зоната над кухненските шкафове. Т.е. и да няма перфектна изолация на вратата няма да е проблем. Вентилацията е сметната с максимален поток от 1000м3/ч за цялата къща, което ще рече, че за хола има едни около 400м3 на час при максимална скорост.

По-долу е част от архитектурният проект за да се придобие идея за помещението. Шума не е проблем. Важно е да е максимално прозрачна (но не стъклена, че стъклото тежи), за да пуска светлината влизаща от кухнята към хола.

Идеята с прибираща се в ниша плъзгаща врата/преграда звучи добре. Ще разгледам препратките.

Иска да е нещо леко, за да може да се мести лесно. Та по-лекото е добре дошло.

Прикачен файл

ar.jpg
lov - майстор
Относно затварянето. Движи се съвсем леко. Количките са три с по четири лагерни колела на всяко крило.Всяко колелце е и с гумен бандаж за безшумност. Вообще пипнати дето се казва. Много ме убеждаваха че и две колички стигат но аз за страх сложих трета, че си тежат плоскостите. И при леки крила не е проблем защото профила по който се движат е затворен и не могат да се кълчат и засядат. Относно уплътняването двойни четки и то доста плътно вървящи по профилите и пода.
Довечера мога да ти направя допълнителни снимки.
BLUEPUPIL-2 - специалист
пет дек 20, 2019 10:41 amlov написа:
Относно затварянето. Движи се съвсем леко. Количките са три с по четири лагерни колела на всяко крило.Всяко колелце е и с гумен бандаж за безшумност. Вообще пипнати дето се казва. Много ме убеждаваха че и две колички стигат но аз за страх сложих трета, че си тежат плоскостите. И при леки крила не е проблем защото профила по който се движат е затворен и не могат да се кълчат и засядат. =====
brum, ей такива си намери, като колесник на тежък самолет!


Прикачен файл:
30.jpg
30.jpg (30.79 KиБ) Видяна 3050 пъти
Прикачен файл:
100.jpg


Иначе прилагаш изпитаната технология с доживотна гаранция!


Прикачен файл:
10.jpg
10.jpg (16.59 KиБ) Видяна 3050 пъти
Прикачен файл:
400.jpg
400.jpg (101.03 KиБ) Видяна 3050 пъти
lov - майстор
Това последното го заеби. Предишната ми врата беше с такъв тип количка по точно ролки. Първо че шумна и второ се наложи да слагам от горе допълнителна релса защото като натиснеш вратата по на долу и рязко ролката излиза от водача. Отделно за да се направи нивелация осите на тези ролки трябва да са на ексцентрик за регулиране ама познай как става точно след като мръдне леко при затягането и на тая дължина на вратата отклонението в края огромно.

П.П. Количките които съм ползвал са подобни на тези но марки и фирми забрави аз месец а зад не помня та камо ли преди 5 години.
brum - майстор
пет дек 20, 2019 1:47 pmBLUEPUPIL-2 написа:
brum, ей такива си намери, като колесник на тежък самолет!

Намерих - https://www.aliexpress.com/item/32890090478.html . Ама ще разпитам малко тук-там за да видя дали няма да ми предложат нещо разумно. Тук изглежда да предлагат нещо подобно - https://www.olly-bulgaria.com/siding-do ... and-tracks .

Но ако не ми хареса цената ще си направя сам. За сега идеята изглежда така:
1) Горно водене с ролките предложени по-горе (тези като колесник на самолет).
2) Две релси, четири врати.
3) Евентуално долу 2 плитки релси за да не се клатят съвсем свободно.
4) Врати от ПДЧ/МДФ и поликарбонат (2-3мм, за да е лек). Подобни на тези от първата снимка.
5) Вратите ще се скриват зад кухненските шкафове и хладилника от проекта. Идеята за кухнята я има в една друга тема тук.

Но все пак е на много ранен етап идеята и е вероятността да претърпи промени е голяма :) .

Тема "Плъзгащи се панелна преграда/врата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: