• 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
BLUEPUPIL-2 - специалист
Eто ти по-хубава система. Още по-добре става, когато в ниски сгради стоманените колони се заменят със стоманобетонни, да поемат земетръса.

Прикачен файл:
1.jpg
Прикачен файл:
2.jpg
2.jpg (100.22 KиБ) Видяна 2350 пъти
BLUEPUPIL-2 - специалист
Eто ти я стоманената греда, дълга 12м, подпряна на 4 колони и деляща тези 8.5м на 2х4.25 за дървен гредоред.

Прикачен файл:
STEEL GIRDER.jpg
Gospodari.com

Семейство чака над 2 години за “бързострояща” се сглобяема къща (РЕПОРТАЖ)

Скъпи приятели, към нас се обърна семейство, решило да си построи сглобяема къща в с.Подгумер, община Нови Искър. Те са сключили договор като юридическо лице със Sweet Home – компания, занимаваща се с производство на бързи и енергийноефективни сглобяеми къщи през 2019 година

https://gospodari.com/%D1%81%D0%B5%D0%B ... r3_2omkzRY
Здравейте и от мен,

От известно време, чета предимно коментари на BLUEPUPIL-2, и се чудя дали той е майстор, който поради появата на дървените къщи му е спаднала работата и е започнал едно масово втълпяване колко те не са годни за живеене. Все пак става въпрос за дървените къщи, които са годни за живеене, а не за тези които се продават на възможно най-ниска цена и от тях заключенията са ясни, някой от фирмите както може да се види и техните сайтове и сертификати те внасят дървения матерял от Австрия и Германия(явно защото са се убедили, че в България е трудно да се намери качествен материал). Другото ми предположение е чисто от морална гледна точка да се погледне малко по напред към бъдещето и просто в България да си блъскаме главите само с монолитно строителстово.

Относо кое е по-скъпо, мога да кажа от личен опит, че монолитното строителство при завършен вид и без обзавеждане струва около 1400-1500 лв. кв.м., докато при дървените къщи то е около 900 лв. кв.м.

Малко разяснение за дървения материал, след като една горе се изсече и е предвидена с цел постоянно рязане - залесяване, не мисля, че е огромен проблем, тъй като в САЩ, къщите са предимно от дърво и не съм забелязал при тях да няма гори, а напротив, просто там няма анархия като тук.
Vodica - напреднал
пет юни 04, 2021 2:25 pmYajo написа:
Здравейте и от мен,
...
Относно кое е по-скъпо, мога да кажа от личен опит, че монолитното строителство при завършен вид и без обзавеждане струва около 1400-1500 лв. кв.м., докато при дървените къщи то е около 900 лв. кв.м.
...
Здравейте!
Ако личният Ви опит включва едновременен строеж монолитно и дървена в последния месец, адмирации - за смелостта и финансовите възможности! :)
/Свидетели сме в момента на светкавично завихряне цените на материалите нагоре./
Като мечтател /все още/ и привърженик на къща с дървена конструкция, нямам против включванията на BLUEPUPIL-2 даващ много ценни насоки откъм премостванията на големи пространства. Защото стоманено-бетонна колона, върху която да стъпи стоманена греда е в пъти по-евтино от намирането и поставянето на дървена такава.
Като сиромах човек /в същото време и разумен/ не смятам, че идеята за "всичко да е от дърво" е по джоба ми. Бих направила компромис с желанието си, но с конструкцията - никога.

Моля съдбата да е благосклонна към мен и до два месеца да започна моя тема в този форум. Главоломното покачване на цените обаче, определено ме хвърля в смут. :(
kancho - специалист
Какво разбирате под термина "сглобяема къща"? Лари Хон прави точно противоположното на сглобяема къща
2metraninja - специалист
пет юни 04, 2021 11:12 pmkancho написа:
Какво разбирате под термина "сглобяема къща"? Лари Хон прави точно противоположното на сглобяема къща
Така са добили популярност в България от една група във фейсбук и от недалечното минало, когато дървени къщи се произвеждаха в няколко държавни завода на готови панели и така им викат масово. Също масово средноастатистическия българин, който разбира от всичко без да се е интересувал, не знае кое е сглобяемо, преместваемо, дървено, фрейминг, временен обект и т.н. и ги използват взаимозаменяемо. А групата се казва "Сглобяеми къщи", защото основателя ѝ е производител на модерни сглобяеми дървени къщи - изработват се стените/панелите с изолации, покриви, финиши и т.н. и отделните конструктивни елементи предварително в завод/цех, комплектоват се, качват се на камион, карат се на място (често и в Западна Европа) и се монтират в рамките на 1-2 дни с кранове и няколко работника. Иначе семантично погледнато, те почти всички сгради се сглобяват - тухлените тухла по тухла, дървените греда по греда, металните профил по профил, халетата термопанел по термопанел, панелките панел по панел, кирпичените кирпич по кирпич. Може би само изцяло бетонните (например бункерите?) се изливат изцяло от бетон и също и 3д-принтираните къщи и те не се сглобяват, а се принтират. А, и тези от компресирана пръст и те може би не се сглобяват.
schuldiner - майстор
Тъкмо привършихме едно недофинансирано проектче. Първо беше бунгалото, после го разширихме напред 3 м уж за веранда, по-после и настрани 4 м, които станаха отначало 5, а после 5,80... и някой ден ще се затваря.
Мисля колежката n_a пита наскоро как кое колко - само за бунгалото: 4х5 м гипскартон на конструкция отвътре, вагонна шарка отвън, на тавана и по стрехите, вата в стените 10 см, на тавана 20, баня/тоалет 1,40х2 м и същата ниша, която става за кухненски бокс. Цената е като на контейнер от готовите за офис на обекта. Ама с огромен компромис от м. страна.
Което не се вижда: повтаря почти напълно старата постройка, ама с 40см по-навътре, че уж преместваемо, ама не беше баш на 3 м от оградата. Стъпки 40х40 см на 60 см дълбочина и около 30-40 см над земята според терена, общо 9 бр. 5-метрови греди 10х10 надлъжно, хидроизолирани, върху тях поцинкована ламарина, подсле напречните 4-метрови пак 10х10, вата 10 см, дъсчен под /готов за настилка, по проект е ламинат/.


Прикачен файл:
IMG_1188.jpeg
Прикачен файл:
IMG_1191.jpg
Прикачен файл:
IMG_1176.jpg
Прикачен файл:
IMG_1177.jpg
BLUEPUPIL - майстор
пет юни 04, 2021 2:25 pmYajo написа:
От известно време, чета предимно коментари на BLUEPUPIL-2, и се чудя дали той е майстор, който поради появата на дървените къщи му е спаднала работата и е започнал едно масово втълпяване колко те не са годни за живеене.
Нацели истината, останах без работа, защото сърце не ми дава,
да лъжа хората и да им проектирам дървени живелища.
Придържам се към ст. бетона и стоманата. Когато проектирам
дърво не правя компромиси, работя с греди до 4м и светли
отвори до около 3.6-3.7м. И задължително със стоманени
планки за сеизмично осигуряване на връзките.
пет юни 04, 2021 2:25 pmYajo написа:
Относно кое е по-скъпо, мога да кажа от личен опит, че
монолитното строителство при завършен вид и без обзавеждане
струва около 1400-1500 лв. кв.м., докато при дървените къщи
то е около 900 лв. кв.м.
Сравнението е неадекватно. Дори да приемем съотношение 3:2
(1500:1000лв) Експлоатационния живот на дървената къща, според
различните норми е около 2 пъти по къс. 1500<2x1000лв.

И остава най-болезнения въпрос- застраховането с-щу пожар
на дървената къща. Тук нещата са драматични и никой
финансист няма да ви препоръча тази опция, като безопасно
убежище за семейните парички.
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16

Тема "Лари Хон и сглобяемите къщи" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: