• 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 16
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Vodica - напреднал
ср яну 29, 2020 1:45 pmschuldiner написа:
...Обаче връзките греда-колона не се виждат...
Предположих, че става въпрос за нещо подобно, когато се спомена за вграждане на стоманено-бетонни колони в конструкцията, затова качих снимката. Признавам, че не съм обърнала внимание как става връзката греда-колона, а и не зная. Ще ми е интересно да разкажете/покажете! :)
BLUEPUPIL-2 - специалист
вт яну 21, 2020 9:00 pmhidrazin написа:
P.S.-2 Джелезни къщи. Смях.
Евтини железа за евтини хора, с евтини разбирания и евтини, средностатистически проектанти.
Aйдее.. Вуте пак изпадна в поредната си метална криза и реши да се успокои на страниците на форума.
Няма да го вземаш толкова навътре и няма да се тормозиш, че нямаш пари за армировка, колони и греди от неръждаема стомана, плюс перголи и навеси от алуминий.
Дървото е прекрасен материал само с два малки недостатъка- гори, поддържа горенето и го ядат гадини. Ако го изолираш от огъня скриваш прекрасният му външен вид. Битката с дървоядите пък е трудна.

Прикачен файл:
1.jpeg
1.jpeg (13.9 KиБ) Видяна 1995 пъти
Прикачен файл:
2.jpg
Прикачен файл:
3.jpg
Прикачен файл:
4.jpg
4.jpg (97.74 KиБ) Видяна 1995 пъти
Прикачен файл:
5.jpg
5.jpg (89.94 KиБ) Видяна 1995 пъти


За проектантите си прав, прескочи ги всичките и направо иди при Калатрава. Много ще му допаднат някой от шедьоврите, дето успяваш да напишеш.

https://calatrava.com/projects.html?sel ... mode=video
BLUEPUPIL-2 - специалист
ср яну 29, 2020 10:21 amVodica написа:
При мен "любовта" дойде от втори поглед. И дойде след дълго четене, проучване и "попиване" на информация. Тъй като желанието ми не е за голяма къща, а за малка, компактна и функционална според моите предпочитания, ще направя отделна тема за моята мечта и ще се радвам да получа от Вас и вас напътствия, насоки, градивна критика, съвети. :) Смятам къща с дървена сглобяема конструкция за по-практично решение, когато става въпрос за малка и компактна такава.
Не съм пурист и бих приела наличието на стоманено-бетонни колони, ако конструкцията изисква това.
Винаги ми е приятно да общувам с мислещи хора, които търсят пътищата и начините да извлекат най-доброто от сравнително ограничените опции на българският стр. пазар. И да успеят да си спестят, първо влизането в дебнещите строителни капани и второ, да защитят максимално своят материален интерес.

Когато говорим за дървена къща в Б-я, най-ниски цени, без компромис с качеството и големината на отворите се постигат като:

1..Както е показано на вашата снимката, се ползват поне 4бр. свободно стоящи (скрити) ст. бет. колони- да поемат земетръса.
2..На дългата страна в средата на всекидневната се пуска една скрита стоманена греда, стъпила в/у ст. бет. колони и отдолу дублирана от дървена греда окачена на стоманената на няколко места.
3..Всичко останало е дърво.
4..За част от интериорните дървени части може да се ползва скъп дървен материал без да се налага да има носещи функции.

Разбира се комбинацията стоманена-дървена греда може да се замени изцяло с една по-скъпа лепена дървена греда.
Ст. бет. колони могат да се заменят със стоманени.
Около камината могат да се направят красиви каменни зидарии като противопожарна мярка.
В мокрите помещения и кухненският бокс дървото може да се защити с листа от алуминий, инокс или стомана с качествено интериорно покритие.


Прикачен файл:
100.jpg
100.jpg (107.6 KиБ) Видяна 1989 пъти
schuldiner - майстор
ср яну 29, 2020 5:10 pmVodica написа:
Предположих, че става въпрос за нещо подобно, когато се спомена за вграждане на стоманено-бетонни колони в конструкцията, затова качих снимката. Признавам, че не съм обърнала внимание как става връзката греда-колона, а и не зная. Ще ми е интересно да разкажете/покажете! :)
Какво да показвам? На 8-ма страница BLUEPUPIL е дал няколко варианта на конструкция в дървена къща с над 6 метра отвори. Във Вашия пример липсва основен конструктивен елемент - хоризонтална греда ПРОТИВ сили по посока наклона на терена. То и напречните им не са някакво чудо за харесване, но поне ги има. Па и шайбите са натам ориентирани, може да проработят...
Не ми е работа, щото дори нямам строително образование, но ако никой друг не се наеме да обясни с прости думи какво точно става при вятър и земетръс... мен не ме е срам, че ще се изложа тук-там, бих се пробвал. Но в общия случай за тези сметки се грижат проектантите и на тях трябва да вярвате.
Vodica - напреднал
Тъй де, то моето беше само да покажа, че съм виждала ст.-бет. колони и при дървена конструкция, ама дали им е там мястото и как са хванати #-o
Със сигурност нито конструкцията ще си я проектирам сама, нито строежа ще правя. Ще оставя това на хора, които цял живот са учили и са специалисти. А аз само ще капризнича :-D
ср яну 29, 2020 11:37 pmschuldiner написа:
... Па и шайбите са натам ориентирани, може да проработят...
А какво са шайби? :? :ka:
BLUEPUPIL-2 - специалист
Бетонни колони с дървени греди, бетонни колони със стоманени греди и главни стоманени греди с второстепенни дървени греди за всекидневната със светъл отвор от 5.5м нагоре.


Прикачен файл:
1.jpeg
1.jpeg (7.96 KиБ) Видяна 1871 пъти
Прикачен файл:
2.jpg
Прикачен файл:
3.jpeg
3.jpeg (8.72 KиБ) Видяна 1871 пъти
Прикачен файл:
4.jpeg
4.jpeg (7.01 KиБ) Видяна 1871 пъти
Прикачен файл:
5.jpg
Vodica - напреднал
чет яну 30, 2020 3:34 pmBLUEPUPIL-2 написа:
Бетонни колони с дървени греди, бетонни колони със стоманени греди и главни стоманени греди с второстепенни дървени греди за всекидневната със светъл отвор от 5.5м нагоре...
Попаднах на Ваше мнение от 2017 година:
"Не прави носещата конструкция на къщата изцяло стоманобетонна, дървена или стоманена. А извлечи най-доброто от трите материала като ги комбинираш. Основите от бетон, следва плоча или армирана замазка след това свободно стоящи колони от стоманобетон, стоманени главни греди, върху тях второстепенни дървени греди, дървена покривна конструкция. Покривното покритие- каквото душа поиска, от бетонни и керамични керемиди, през всички видове стоманени покрития барабар с термопанелите до битумните и покритията с участие на полиетилен и поливинилхлорид. При външните стени отново има пълна свобода. От камък, тухла, бет. блокове през пено и газобетонни блокчета до дърво, различните видове дървесни плоскости, ламарина и сандвич панели. Ей на това му викам строителна свобода."

Много ми хареса това за свободата! И се надявам да открия проектант, който да осъществи желанието ми на практика.

Такааа.... Понеже постнатите тук снимки касаят нещо много по-мащабно от моето скромно виждане за къщичка, взех лист, молив, линийка; впрегнах цялата си чертожна непохватност и в едно с огромен ентусиазъм, сътворих ето това:
Дали тук ще са необходими желязо-бетонни колони, стоманени греди и .... шайби? :?
Прикачен файл:
чертежче.jpg
Имах няколко основни изисквания:
1. От кухнята да имам поглед и към улицата, и към двора.
2. Задължително да имам килер.
3. Задължително 2 тоалетни, като банята може да е една.
4. Холът, както и една от двете стаи да е с южно изложение, накъдето се простира и двора.
5. От всекидневната/кухнята да се излиза на веранда. Верандата няма да се включва в общата площ, за да не прехвърля 100 кв.м. ограничението по ЗУТ, според което трябва задължително да строя с фирма. Вероятно ще разчитам на пергола и сянката на голям орех в летните месеци.

И тъй като проект и строеж ще се осъществят с банков кредит, проучванията ми за максимално финансово олекотяване са:
1. Правоъгълна форма на къщата. Избягването на чупки ще ми спести квадрати в изграждане, обличане и инсталации.
2. Дървена конструкция, която предполага по-малко количество бетон и арматура в основите.
3. Ивичести основи с хидроизолация, поради високи подпочвени води. Дренаж, ако е необходим. Височина на фундамента от кота 0, колкото кажат специалистите.
4. Двускатен покрив, с наклон около 25 градуса. /Районът е леко ветровит, макар и не ураганен./ Подпокривното пространство ще е вентилируемо и няма да се използва.
5. Водата идва от улицата/изток, там ми е и шахтата с водомера. Затова се опитах мокрите помещения да ги разположа максимално в тази посока. Ще трябва и пречиствателна станция ориентирана на северо-изток, поради липсата на канализация.
Ето и нескопосаните ми опити за изглед на фасадите:
Прикачен файл:
фасада-север.jpg
Прикачен файл:
фасада-юг.jpg
Прикачен файл:
фасади.jpg
Отворена съм за всякакви предложения, напътствия, критики и защо не - похвали. :lol:
Само за пояснение: ширината на къщата е 8м., а дължината 10,5 м. по външни граници. Височина 2.8 м. До кота било 4.8 м. Външни стени 20 см., вътрешни 15см. Височините на къщата и покрива, дебелината на стените и големината на прозорците тук са нахвърляни лаишки и размерите ще търпят промени.
Реших този работен проект да го кача сега за обсъждане, че като се постопли още малко и ще хукнете по строежите. :)
BLUEPUPIL-2 - специалист
Мога да коментирам разпределението само по отношение на конструкцията. Вътрешната надлъжна стена (ако не греша) е точно под билото, което е най-добрият вариант. Ширина от 8м позволява отвори 2х4м, които нямат нужда от стоманени греди. Основите- ако терена е равен- 80см в земята и над земята 45см (общо 125см), което прави 3 броя височини и две стъпала, 15х32(33)см.
Покрива като необитаем ще се укрепи сравнително лесно. Остава тези 280см по височина, да бъдат осигурени с-щу вятър и земетръс, без пречещи диагонали и дълбоки подкоси. Мисля, че са налице условията за сух монтаж над кота цокъл. Ако числата по време на проектирането почнат да въртят номера, остава резервният вариант, например 2бр. кухи стоманени колонки вбетонирани или хванати с болтове да помогнат хола и бокса да не се преграждат.

Прикачен файл:
4000.png
Прикачен файл:
2.jpeg
2.jpeg (10.3 KиБ) Видяна 1795 пъти


Не бих Ви препоръчал да правите външните стени от дърво. Тухлената зидария по редица причини продължава да е класика. Както вече споменах отвътре може да се направи облицовка с прекрасна дървена ламперия, която естетически ще превъзхожда дървената стена.
Ако целта е да се дадат много пари за изцяло дървена къща, давайте смело, кеф цена няма.
Питайте застрахователите дали ще я застраховат? И след пожар колко процента от щетите по конструкцията ще покрият?
nikolov333 - майстор
пет яну 31, 2020 1:04 pmVodica написа:
..
Такааа.... Понеже постнатите тук снимки касаят нещо много по-мащабно от моето скромно виждане за къщичка, взех лист, молив, линийка; впрегнах цялата си чертожна непохватност и в едно с огромен ентусиазъм, сътворих ето това:
Дали тук ще са необходими желязо-бетонни колони, стоманени греди и .... шайби? :?
чертежче.jpg

Имах няколко основни изисквания:
1. От кухнята да имам поглед и към улицата, и към двора.
2. Задължително да имам килер.
3. Задължително 2 тоалетни, като банята може да е една.
4. Холът, както и една от двете стаи да е с южно изложение, накъдето се простира и двора.
5. От всекидневната/кухнята да се излиза на веранда. Верандата няма да се включва в общата площ, за да не прехвърля 100 кв.м. ограничението по ЗУТ, според което трябва задължително да строя с фирма. Вероятно ще разчитам на пергола и сянката на голям орех в летните месеци.

И тъй като проект и строеж ще се осъществят с банков кредит, проучванията ми за максимално финансово олекотяване са:
1. Правоъгълна форма на къщата. Избягването на чупки ще ми спести квадрати в изграждане, обличане и инсталации.
2. Дървена конструкция, която предполага по-малко количество бетон и арматура в основите.
3. Ивичести основи с хидроизолация, поради високи подпочвени води. Дренаж, ако е необходим. Височина на фундамента от кота 0, колкото кажат специалистите.
4. Двускатен покрив, с наклон около 25 градуса. /Районът е леко ветровит, макар и не ураганен./ Подпокривното пространство ще е вентилируемо и няма да се използва.
5. Водата идва от улицата/изток, там ми е и шахтата с водомера. Затова се опитах мокрите помещения да ги разположа максимално в тази посока. Ще трябва и пречиствателна станция ориентирана на северо-изток, поради липсата на канализация.
Ето и нескопосаните ми опити за изглед на фасадите:
фасада-север.jpgфасада-юг.jpgфасади.jpg

Отворена съм за всякакви предложения, напътствия, критики и защо не - похвали. :lol:
Само за пояснение: ширината на къщата е 8м., а дължината 10,5 м. по външни граници. Височина 2.8 м. До кота било 4.8 м. Външни стени 20 см., вътрешни 15см. Височините на къщата и покрива, дебелината на стените и големината на прозорците тук са нахвърляни лаишки и размерите ще търпят промени.
Реших този работен проект да го кача сега за обсъждане, че като се постопли още малко и ще хукнете по строежите. :)
Понеже проекта който подготвям за себе си е много близък като размери, разположение и с подобни изисквания като вашия, може да разменим идеи взаимно..
При мен заради новите изисквания ще разделям верандата и жилищната част на две разрешителни за строеж, но изпълнението ще е едновременно, за да се свържат конструкциите..

Прикачен файл:
Proekt.jpg

Все, още не съм нанесъл прозорците, тъй като расъждавам за разположението на обзавеждането по стаите, но нахвърлях и външния вид за онагледяване на целта на занятието до някъде..

Прикачен файл:
Proekt-new5.jpg
Прикачен файл:
Proekt-new51.jpg
Прикачен файл:
Proekt-new52.jpg
Руди - майстор
@Vodica
Идеята е хубава, в тия 84 квадрата има каквото трябва.
Спазени са изискванията, които са посочени като важни.
На мен спалните са ми малко малки, но и така става.
От гледна точка конструкция къщата е изчистена, осите са
малки и е подходяща за каквото си пожелаете.

@nikolov333
Тук квадратите са станали 99.9, спалните са по 15 квадрата,
няма диагонални стени и петоъгълна дневна. Не знам как е
ориентирана къщата, но има прозорци във всички изложения, при
Vodica на север няма прозорци на помещенията за живеене.
Като конструкция осите не са така изразени и трябва да се
търси решение с плоча със или без греди, или нещо по-специално.
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 16

Тема "Лари Хон и сглобяемите къщи" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: