• 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 16
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
nikolov333 - майстор
Точно това "нещо по-специално" ми е проблема на мен, понеже ми се ще да е с плоча за втори етаж, но едва ли ще имам нужда от него.. Mисля да правя частична бетонна козирка по периферията, заради покривната конструкция и козирката на верандата, но искам минимум колони във вътрешния периметър, а ако е с една централна най-добре, но центъра на покрива се пада, над хладилника, та сигурно няма да стане . По-скоро основите за вътрешните стените и мен ме притесняват и заради тях може би ще трябва да мислим с конструктора плочата отдолу как да е.. Дайте няколко идеи, да коментираме.. :partyman:
Vodica - напреднал
пет яну 31, 2020 5:08 pmBLUEPUPIL-2 написа:
Мога да коментирам разпределението само по отношение на конструкцията...


Тухлената зидария по редица причини продължава да е класика...
Ако целта е да се дадат много пари...
Точно конструкцията ме интересува и коментарът Ви го приемам за комплимент. Затова и разделих разпределението на две половини - в едната всекидневната с кухнята и едната стая, в другата половина - другата стая, коридора, килера, банята, тоалетната, антрето. И да, не грешите - вътрешната надлъжна стена си я представях точно под билото, за да може и на нея да легне част от товара на покрива. /Извинете ме, че така лаишки го обясних./
Не, нямам за цел да дам много пари /и без това ги нямам/, но след много четене и мнения, че квадратния метър на монолитна и такава с дървена конструкция е една и съща помислих, защо пък тогава да не е дървена!?
Ако позволите един въпрос: - Описаните от Вас основи, биха ли били същите и при тухлена зидария? /Тъй като технологията на изграждане много променя цифрите, от там - количеството и цената на вложените материали, трябва да взема окончателно решение преди да отида при архитект/проектант/конструктор. Тухлена и дървена къща са си два различни проекта, па макар и с една и съща квадратура/разпределение./
nikolov333 написа:
Понеже проекта който подготвям за себе си е много близък като размери, разположение и с подобни изисквания като вашия, може да разменим идеи взаимно...

Ееееххх, ако можех да чертая като Вас... :)
Аз имам проблем, че не мога да разчитам посоките на такива чертежи. Сигурно има стандарт как се представят, но не го зная.
А идеята с верандата, като отделно строителство е изход, мдааа.

Докато пиша и Руди се е включил. Благодаря Ви!
BLUEPUPIL-2 - специалист
пет яну 31, 2020 6:44 pmVodica написа:
Ако позволите един въпрос: - Описаните от Вас основи, биха ли били същите и при тухлена зидария?
Teглото на тухлената зидария плюс ст. бет. пояси върху нея е доста повече от това на дървена стена. Дали обаче ще се реализира някаква забележима икономия. Кофража е същият на височина, само основите биха били по-широки. Което няма как да качи повече от 10м3 бетон х 130лв=1300лв.
Армировка за основите 80кг/м3; 10х80=800кг х 1.3лв=1040лв. Общо икономията е под 2400лв. На фона на бюджет за малка къща икономията е нищожна.
BLUEPUPIL-2 - специалист
пет яну 31, 2020 6:13 pmnikolov333 написа:
Точно това "нещо по-специално" ми е проблема на мен, понеже ми се ще да е с плоча за втори етаж, но едва ли ще имам нужда от него.... Дайте няколко идеи, да коментираме.
На дългата страна 11.75м слагай по средата една сдвоена греда тип стълба, да не вдига много, с L=12м и делиш 8.5 на две по 4.25 за дървени греди. Нямаш нужда от централна колона.
BLUEPUPIL-2 - специалист
Прикачен файл:
1.jpeg
1.jpeg (9.28 KиБ) Видяна 2139 пъти
nikolov333 - майстор
Точно се чудех, за материала за тези греди, но с метални ще имам проблем с преминаването на комуникации през тях, макар че реално всичко може да се измисли.. В същност заради това и още няколко фактора се замислям за жб плоча, но без мансарден етаж не знам има ли смисъл..
BLUEPUPIL-2 - специалист
Ако иде реч за кабели, тръби, въздуховоди и пр. прокарани вертикално или хоризонтално през гредореди и плочи, стоманобетона няма никакъв шанс. Особено когато, както в случая става въпрос за етажно стъпване на дървените греди върху или под стоманените.

Прикачен файл:
1200.jpeg
1200.jpeg (6.73 KиБ) Видяна 2108 пъти
schuldiner - майстор
Николов, такова не ти ли върши работа?


Обаче нямам представа дали още се произвеждат спироли. А typical delta beam въобще не съм виждал наживо.
BLUEPUPIL-2 - специалист
https://www.peikko.com/products/deltabe ... /overview/
Не ми харесват гредите- ламаринени кутии с малко армиравка дето се пълнят с бетон.
nikolov333 - майстор
Изглеждат ми дебелостенни и с щамповани отвори може би ще се държат добре, но надали се намират у нас..

Прикачен файл

Deltaintegratedfireproofing2.jpg
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 16

Тема "Лари Хон и сглобяемите къщи" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: