Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
naster - майстор
Стандартите за устойчивост на земетръс и т.н. Еврокод или БДС.
BLUEPUPIL-2 - специалист
ср яну 22, 2020 8:55 pmgnt69 написа:
Чакай да питам че не разбрах, какво е туй животно еврокод.

https://bg.wikipedia.org/wiki/Еврокод
ср яну 22, 2020 8:55 pmgnt69 написа:
И каква е разликата на проект с еврокод и без такъв?
При стоманобетона:

1..По-голямо мин. бет покритие на армировката- по-добра пожароустойчивост.
2..По-яки бетони и арматури.
3..Възможност за почти безкрайно детайлно изследване на конкретно сечение от даден елемент и максимално възпроизвеждане на експлоатационните условия- по-високо ниво на сигурност.

При земетръс:

Tука стана много интересно след появата на Еврокод 8. Съпротивата беше голяма. И то на чисто политическа онова. Лъсна една много неприятна истина, че комунейджърите
са правили не добре сеизмично осигурени сгради, за икономия. И ситуацията стана толкова конфузна, че на бърза ръка българските норми ги инжектираха с големи дози стероиди да догонят европейските.

Българските норми ги чака забвение, защото тяхната по-нататъшна разработка е много скъп процес.

Ако искате къщата Ви да държи хубава цена, по отношение на проекта, то проектирате по еврокод.
ср яну 22, 2020 8:55 pmgnt69 написа:
И какой туй BIM?
Какво е BIM и защо е фундаментален в настоящата архитектурна и инженерна практика?

Докато CAD създава дву- или триизмерни чертежи, които не правят разлика между техните елементи, BIM включва 4-D (време) и 5-D (разходи), както и 6-D (устойчивост и екология) и дори 7-D (facility management). Това позволява на потребителите да управляват интелигентно информацията през целия жизнен цикъл на проекта, като автоматизират процеси като 2D чертежи, идеен проект, работен проект, анализ, документация, производство, логистика на строителството, експлоатация и поддръжка, обновяване и/или разрушаване.
Във всеки проект и строеж има почти неограничен брой участници, както и безкрайни взаимодействия между страните. Проектите са мултидисциплинарни и включват информация, която не е необходима на всички участници. Кой е отговорен за конкретен елемент от проекта? Докъде отиват собствените отговорности и къде започват тези на другите? BIM помага да се уреди сложността на този процес, като се създава единен IFC модел – обща среда за данни, която всички участници развиват и използват.
Проекти, моделирани в BIM, могат да включват реалните продукти и материали, които ще бъдат използвани за тяхното изграждане, като включват тяхната геометрия, характеристики и цена.
Освен това, всеки един от елементите има свои собствени атрибути и е специфично и параметрично свързан с другите обекти на проекта: ако един от тези обекти е модифициран, тези които зависят от него, също ще се променят автоматично.
По този начин БИМ позволява съвместната работа на архитекти, клиенти, строители, инженери и други съответни участници да се осъществява в рамките на един интелигентен и споделен процес.

Обяснението какво е това BIM e взето от:

https://bimdesigned.com/what-is-bim/
nikolov333 - майстор
И аз съм ЗА предложените параметри, но кой ни е питал.. 150м2 са достатъчни, но в 100м2 се налагат компромиси с разпределението в проекта. В момента се мъча и аз с архитекта да влезем в 100-те квадрата, понеже се налага да се съобразява разположението в парцела с формата на постройката и функционалността на помещенията и коридорите за да се уплътни максимално площа.
Руди - майстор
Моето скромно мнение е, че всички частни строежи пета категория би трябвало да може да се строят по стопански начин, т.е. с малки фирми, бригади, майстори и личен труд. Това са сгради с ниско застрояване (10 м височина) и до 1000 квадрата.
Какво по-различно се е случило, след като до вчера същия този строителен техник е бил назначен в голямата фирма, а днес заедно с трима от опитните работници е напуснал и е извън борда на Строителната камара? Същият този техник до вчера е строил големи фабрики и кооперации, а днес къща на два етажа да не може? Че тя му е ясна като стихотворение! Строителният техник е двигателят и гаранта за строежа, въпреки че все още в закона е доста пренебрегван. Напълно съм съгласен с мнението на schulinder по-горе!

Относно Еврокода - това е съвременна система за проектиране, към която трябва да се присъединим, защото нашата наука е спряла някъде 1988 година да развива българските норми (направени по калъпа на Съветските). Навлизат нови материали, нови технологии, нови методи за строеж, нови модели за изчисляване, ще трябва да приемем и Еврокода. Както лесно приехме кабелната телевизия, мобилните телефони, интернета и другите благини на прогреса.
brick - специалист
Руди Изображение

И при стопанския начин строежът задължително има технически ръководител, пълен комплект актове за приемане с всичката съпътстваща документация за използвани материали, заповедна книга, дневник на бетоновите работи и пр. Всяка стъпка и всеки етап са контролирани. Т.е. да се оправдават новите изисквания с гарантиране на по-високо качество е умишлена дезинформация. Те са чисто лобистки и имат за цел създаване и пренасочване на парични потоци към подходящите фирми и хора, и решаване с непазарни методи на техните проблеми с работната ръка.

А и кой частен инвеститор има сметка да мами сам себе си в качеството? Той за себе си гарантирано ще строи по-качествено, отколкото членовете на КС строят за клиенти.
Руди - майстор
пон яну 27, 2020 4:09 pmbrick написа:
А и кой частен инвеститор има сметка да мами сам себе си в качеството?
Тук съм готов да поспоря! Нашите инвеститори са склонни да
се съюзяват със строителя в името на лошото качество!
Като проверявам изпълнението по строежите, често собственикът
се застъпва за строителя - трудно било, студено било,
да съм направел компромис, пък той да почерпи!? Все едно не е
неговата къща... Това не мога да го стопля още, но го установявам
често и то при малки къщи със скромен бюджет. Истинските
бизнесмени си знаят правата и държат на качеството.
nikolov333 - майстор
Да питам, принципно как точно се тълкуват тези 100м2, че имам дилема с проекта.. Влючва ли се верандата в общата квадратура или не, понеже в нашата община май я включват и нея..?

Прикачен файл:
Proekt.jpg
gnt69 - майстор
пон яну 27, 2020 5:19 pmnikolov333 написа:
Да питам, принципно как точно се тълкуват тези 100м2, че имам дилема с проекта.. Влючва ли се верандата в общата квадратура или не, понеже в нашата община май я включват и нея..?
Ами скрий я от проекта като я броят.
Руди - майстор
пон яну 27, 2020 5:19 pmnikolov333 написа:
Да питам, принципно как точно се тълкуват тези 100м2, че имам дилема с проекта..
Влючва ли се верандата в общата квадратура или не, понеже в нашата община май я включват и нея..?
Въпросът не е еднозначен, в ЗУТ няма "веранда".
Дефинирани са балкон, лоджия и тераса.
Верандата може да мине за покрита тераса.
Терасата до 1,20 м от терена не се брои за площ, но
в общините приемат само откритата тераса по този член.
(Аз минах по този параграф, нямам покрив, а пергола.)
В случай на покрита тераса (навес) квадратурата се смята
по контура на подпиращите я колони.

Тема "Проблем с новите изисквания свързани с Камарата на строителите" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: