• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
r0n
Здравейте! От доста време чета активно темите във форума и реших да си направя регистрация. С жената винаги сме искали да живеем на село в къща. Е, най-накрая си взехме. Къщата е стара. В момента правим цялостен ремонт на къщата. Тази година сме решили да направим ремонт на покрива. Тъй като е почти целия за смяна сме решили да си направим плосък покрив. Проблема е, че е каратаван. Прерових доста теми за плоските покриви във форума, но в повечето се говори за наличието на циментова замазка, а ние не искаме такава. Идеята ни е да оставим основните греди. Между тях да сложим вата. Над тях да сложим ОСБ и отгоре XPS 10см. Но от тук нататък ми е мъгляво. Какво, как, защо и т.н. Каква хидроизолация? Каква посипка? Въпросният покрив със сигурност ще се използва като тераса от време на време. Друг вариянт - направихме пода на втория етаж, както му казват сух под (ОСБ, каменна вата, два слоя фазер), тъй като между етажите е гредоред. И дали ще е проблем, ако направим покрива по този начин. Но след фазера какво следва за покрива и не знам дали изобщо е удачно така? Ще съм благодарен, някой да изкаже някакви мнения и препоръки, как да го направим без циментова замазка и с какви материали. Забравих да спомена, че ремонта си го правим сами и със собствени сили, малко по малко движим нещата. Благодаря предварително!
Sandman - специалист
Поздравления за покупката!

Ако добавите някоя снимка и по-подробно описание на къщата е по-вероятно да получите съвет.
Поради що не искате да има замазка?
Колко квадрата е РЗП?
шоп - майстор
Мисията невъзможна както сте го замислили.
ky-kyy - майстор
Ако правилно съм разбрал, идеята е, да се накове осб, отгоре фибрана и с някаква посипка, да си имате хем покрив, хем тераса.....Вълшебник ви трябва :?
r0n
Все още събираме информация, кое и как. В краен случай, ако трябва няма да се ползва като тераса. 70кв. е РЗП.
ky-kyy - майстор
Просто се замисли, че покрива е изложен на дъжд, сняг, слънце и сам ще си отговориш на въпросите :)
Плоските покриви, може би изглеждат красиво, но да ги гледаш на картинка. Защото обикновено създават много главоболия. Моя съвет е, да си направите нормален двускатен покрив, без всякакви изгъзици по него. Грозно и скучно, но пък сухо и топло
Не си натрапвам мнението, просто споделям :)
Руди - майстор
Първо: Трябва да се уверите, че покривният гредоред има достатъчна носимоспособност да се ползва като тераса. Нормалият тавански гредоред носи себе си и някакъв каратаван. Ако допуска големи провисвания, може да си оформите не тераса, а локва на покрива.
Второ: Някакъв такъв детайл: Върху гредореда ОСБ, после лепен EPS с повишена якост на натиск, два пласта битумна изолация, декинг. Декингът може да не е върху целия покрив, а да се оформи някаква тераса (доста е скъп, особено качественият декинг). Горният пласт изолация трябва да е с посипка.
Трето: Плоският покрив също трябва да има наклони, било то и минимални 1,5-2% и отводняване - воронки или барбакани. Най-добре е главните наклони да се оформят с OSB (подлагане на дъски и талпи отдолу), а допълнителните с добавяне на клиновидно изрязан EPS. Формата на покрива има значение.
Четвърто: Ще трябва да се помисли и за достъпа до тази тераса, външна стълба например. Ако си оставите дупка в тавана на някое помещение за стълбата, отгоре на покрива ще трябва да мислите за павилион за излизане на покрива.
Хубаво си помислете дали искате всичко това, разбира се няма невъзможни неща. Успех!
fbr - майстор
Тераса на село според мен е излишен елемент. Имам тераса и живея в къща с двор, и не си спомням да съм я ползвал.
r0n
Да. Напълно съгласен съм за терасата. По-вероятно е изобщо да не се използва. Сега да обобщя, ако не се използва като тераса:
1. между основните греди - каменна вата за покрив 10см.
2. ОСБ
3. изолация XPS 10см.
4. битумна мембрана 2 слоя. (без посипка и с посипка)
Така, ще бъде ли добре?
BLUEPUPIL-2 - специалист
вт яну 21, 2020 10:46 amr0n написа:
Тази година сме решили да направим ремонт на покрива. Тъй като е почти целия за смяна сме решили да си направим плосък покрив.
:arrow: Двускатен!
  • 1
  • 2

Тема "Плосък покрив на стара къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: