• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Руди - майстор
вт яну 21, 2020 12:45 pmr0n написа:
Да. Напълно съгласен съм за терасата. По-вероятно е изобщо да не се използва. Сега да обобщя, ако не се използва като тераса:
1. между основните греди - каменна вата за покрив 10см.
2. ОСБ
3. изолация XPS 10см.
4. битумна мембрана 2 слоя. (без посипка и с посипка)
Така, ще бъде ли добре?
Не забравяйте наклоните за отводняване и воронки или барбакани.
Обикновено плоските покриви завършват с бордове, обшити с
ламаринени поли и шапки.
Изображение
schuldiner - майстор
В момента правя ремонт на покрива на гаража си и го преработвам от 30% керемиди на 5% битумен. Можех и още да намаля наклона, ама е север към съседи и не ми трябва нова тераса, а само достъп, когато се наложи. Иначе имам три южни и една западна тераса и всички се ползват. Западната е също дървен покрив с битум и няма никакъв проблем за 12 години.
Изчистен евтиничък детайл:
1. Бетонов пояс над гредореда по всички носещи стени - примерно 10 см вис. и 20 см шир. Нивелиран, естествено.
2. Подложни столици, анкерирани в пояса. И те под нивел.
3. Нов гредоред през 50-60 см. Моят е от 5х10, защото ширината е 3 м и няма да го товаря.
Ако ще се ползва - 10х10; ако е повече от 3 м ширина - 5х15 , а за повече от 5 м - съставни греди/ферми. Мисля че в стара къща 70 квадрата няма да е повече от 4 м светло.
Може едноскатен, двускатен или четирискатен - при 2-3% наклон проблемът е как да завършва на борда/стрехата, а не някакво незабележимо било.
4. Ако се запазва старият гредоред, образува се междина над 40 см - перфектно, за да се напълни с вата. Обаче се оставят поне 5 см да се вентилира, щото битумът много загрява на припек. Вентилацията може и в каналите на гредореда, хоризонтално.
5. Дъски 2,5 см, а ако идват тънки, по-добре дюшеме, отколкото дебело осб или шперплат. Напоследък се изхитрявам и дъските да закрепям само с винтове - разходът е 0,5 лв./м2, става по-бързо и много по-здраво, поне на изтръгване.
6. Хидроизолация - първи пласт /само битум/ се кове с поцинковани гвоздеи 2,6 см с норма 20-25 гвоздея/м2. Вторият пласт /с посипката/ се лепи с горелка върху първия. И той се кове, но само в снадките, където ще се скрият гвоздеите.
7. Настилка, достъпни варианти
- мозаечни или тротоарни плочи /25 лв/м2/ върху геотекстил без фуга.
- ПВЦ-паркинг тела, запълнени с мулч, затревени /иска автоматична поливачка/
- обработени чамови дъски - или като скари /по 1 м2/, да се демонтират извън активния сезон, или на ребра с цели дъски на 4м за постоянно - за десетина години може да свършат, ама кво пък, после нови. Обработката е бохемит +акрилен лак за дърво - нещо като 15 лв./м2 е дъската с лаковете.

За предпочитане е външното отводняване, с улук. Скритото, с бордове, е по-естетично понякога, но аз воронка в дървен покрив не мога да препоръчам. Барбакан по бива. При двускатен имаш два борда/калкана и два улука.
r0n
Със сигурност ще има минимален наклон за отводняване. А да попитам някой да има повече информация за този метод със фибростъкло/стъкломат? Чета из разни сайтове, май е доста популярен в Англия.
bota156 - специалист
НЕ СЕ ВКАРВАЙ В ИЗЛИШНИ ПРИКЛЮЧЕНИЯ.
Замръзването е най-големия бич на плоския покрив.
Дълготрайност поне 5 пъти по малко от нормалния за БГ.
Цената е ПО ВИСОКА, ако не искаш всяка година да го правиш.
За селска къща категорично не ти трябва.
Аз имам 50кв тераса на 10м височина. Цяло село се вижда и язовира ама още ме е яд че покрих само 1/2-ната плоча, а на другото му бера гайлето
nelina_london - специалист
вт яну 21, 2020 4:48 pmr0n написа:
Със сигурност ще има минимален наклон за отводняване. А да попитам някой да има повече информация за този метод със фибростъкло/стъкломат? Чета из разни сайтове, май е доста популярен в Англия.
Ние си направихме фибростъкло на гаража(60м2).Материалите донесохме от Англия.Но,не разбрах точно какво инфо ви трябва?
Lisko - майстор
Ми с мат е желЕзно. Тъй както лодките не пускат тъй и покрива няма да пуска.
  • 1
  • 2

Тема "Плосък покрив на стара къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: