• 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 19
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
шоп - майстор
Аз не бих остъклявал стълбището. Като дъжда изцапа стъклата и мухите ги наплюват става една огромна грозотия. Много пари за нищо. Като сложим и цената на вратата + изолации на стени и таван и студени стъпъла...

Лично аз бих се замислил над варианта плътен парапет и 10-15 см изолация на самата стена на къщата. Много по-топло ще е в сравнение с това частично изолирано предверие.
Баш Майсторо - специалист
Благодаря Ви за мненията, имам много неща още да правя, това не е най - спешното вече и е хубаво да чуя мнения. Наумих си да го затворя, защото горе коридорчето не е много голямо и допълнителна покрита площ ще ми е в полза, което не пречи стените да ги изолирам хубаво дори да го затворя или не все пак не са много кв. м. за изолация. Тая зима и миналата нямаше сняг почти при нас, но няма да е все така и ако се затвори вътре ще си е и сухо иначе след като покрих при сняг тая година само на най-долните 5-6 стъпала навяваше, ама той пък един сняг. Долния етаж все още не ми е оправен и като стане наистина може да се преразпределят нещата и вече и там като се уреди да не ми е толкова необходимо, ще си помисля.
Баш Майсторо - специалист
Здравейте отново. Решил съм да правя тераса и ще Ви помоля за съвети и мнения, как е най - добре да постъпя: Основният вариант на който съм се спрял е № 1.
1. Да си отлея две клони със стъпки в двата ъгъла на къщата / в средата знам че е хубаво да има, но искам да няма за да си сложа мивка, там мога да вкарам повече армировка върху зида/ , срещу тях на примерно 3 м. вече ще са 3 бр. колони и да отлея стоманобетонна плоча 12-13 см. За този вариант за сега ме притеснява дали ще може да се ползва бетон помпа за наливане, защото има бая жици по улицата, но това трябва да го обсъдя с хората с помпата. Ако не може трябва да търся начин и хора за наливане на ръка, не че е кой знае какво но все пак. Горе - доло без стъпките и долната площадка ще идат около 3,5 куб. бетон.

2. При този вариант пак ще си отлея двете колони към къщата, а трите срещу тях върху стъпки могат да са метални, дървени или ст.б.. И конструкцията да я напрвя с гредоред, да кажем греди 6х12 през 50см., но ме притеснява покритието какво да е? Искам дори при открита тераса да не го мисля, като вали дъжд да се оттича с подходящ наклон към двора и да не капе долу. Сега има всякакви материали но лично не съм виждал колко са издържливи. Примерно да накова дъски 2,5 см., циментофазер и гранитогрес от горе. При този вариант няма да завися от хора и помпи, по - лесно е за изпълнение и сам ще си го направя, но дали няма да излезе дори по - скъпо от ст. б. и с неясни характеристики? Все пак ще предвидя в бъдеще да направя и навес на терасата, но искам да може да издържа на атмосферни условия.
3. ? Ето снимка да добиете представа.
Прикачен файл:
rsz_img_20200219_170639.jpg
шоп - майстор
Моя съвет е да си направиш терасата 100% от стоманобетон.
EDI - майстор
Аз бих си я направил само от дърво над терена, има добри условия за такава конструкция.
BLUEPUPIL - майстор
1..Покрай къщата между горната и долната врата нямаш височина за ст. бет. греда. Плочата ще трябва а е безгредова и вероятността да объркаш нещо се увеличава.
2..4бр. стъпки.
3..4бр. ст. колони.
4..2бр. стоманени греди 5.5(6)м.
5..Дървени греди на късата страна.
6..РVC декинг с вид на дърво.
7..Като ти дойде друг акъл, събаряй и чак тогава думкай бетони за някакво разширение на къщата.
Прикачен файл:
1000.jpg
1000.jpg (115.17 KиБ) Видяна 1580 пъти
Прикачен файл:
2000.jpg
Баш Майсторо - специалист
Благодаря за идеите! Целта ми не е да разширявам къщата, но никъде няма тераса и така ще се получи под терасата долу лятна кухня която за сега не виждам смисъл да е затворена само покрив / плоча/ да има е достатъчно. Долния етаж ще има, като стане една дневна / механа/ и две спални към юг, а там където затворих предишния вход, дето беше съм оставил помещение за баня и тоалетна на долния етаж, не е много голяма но да има. Това ни е повече от достатъчно специално за нас. Тия дни ще покажа снимки до къде съм стигнал. На снимката не личи добре пък и аз грозно рисувам, отделно простора външния да не ви заблуждава че е канап за ниво :-D , но според мен ще има място за ст.б. греда на долу от плочата, нивото на вратата носи още 10 см. на долу, като сваля пода, а в момента между долното ниво на плочата,/което съм определил спрямо горната врата/ и горното ниво на вратата е 18 см. , колко трябва да е дълбока гредата според вас? Ако плочата влезе в зида 10 - 15 см., а в средата и повече 50-60 см., задължителна ли е гредата тогава ? Предпочитам сега да го направя и в бъдеще да се занимавам с други неща, а не пак да развалям, не съм от хората, които могат да си го позволят. Много ли е сложно да я направя безгредова, може в нея да пусна скрити греди, дайте малко жокери , ако я направя 18 см. плоча и скрити в нея 10х10 , мого ще тежи тогава ? :partyman:
BLUEPUPIL - майстор
Знаеш ли как ще армираш, това дето си го представяш?
Баш Майсторо - специалист
Предполагам за сега, че на колоните ще пусна за всеки случай по 8 пръчки арматура 14 или 16 дори да е много за 5 колони няма да ме събори по 3 м. Кофража като го монтирам на ниво приятел строител ще даде акъл се надявам за арматурата, но аз си го представям така: Да сложа фибран 2 см., върху платната / ако нямам ниво може и без надявам се че имам/ после дистанционери и долна армировка 10 рифел кръстосана 10х10 или 15х15 примерно. Горна може 10 или 12 с око като долната, но дистанцирана на 2-3 см. под горния слой на бетона. Между двете армировки малко играчка но имам бигляр и мога да си направя 10 х 10 гредички с бигли и ще влезнат в плочата като ще стъпват на стени, колони и т.н., където трябва да носят. Преди да почна кофража към стълбището ще направя още една стена и плочата и там ще легне. Ще ползвам даже и оградата нищо че е алънкат , ама ще стане си мисля . Ако не съм прав поправяй и дай съвет, аз така или иначе ще го правя .
BLUEPUPIL - майстор
1..Колко е височината на отвора за вратата на първия етаж?
2..Колко ще е светлата височина на тази лятна кухня 190-200см?
3..Ще я вкопаваш ли?
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 19

Тема "Ремонт на стара къща в стил Направи Сам." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: