• 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 19
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Баш Майсторо - специалист
1. Височината на отвора на вратата за сега е 190 см. от земята, но и аз нахвърлях допълнително пръст за да има наклон към двора да задържа по-малко вода към основите.
2. Вчера пуснах лазер и ако плочата е 12 см. от долното ниво на горната врата от земята показа 207 см. ако има и 2 см. фибран ще е 205 см., оставям 3 см. от горе над плочата за плочки под кондезните отвори на вратата.
3. Да ще я вкопавам и до колко ще покаже мръсната вода, да покрия тръбата. Замислил съм понеже нивото на площадката под терасата ще стане по - ниско от нивото където ще е площадката за горните стълби , а и от почвата към двора на зад , но с подходящи наклони и козирка на терасата там вода дъждовна няма да се налива много, но все пак при вятър с дъжд или сняг може би ще има и затова ще оставя сифон на пода да има да я поема или, като се мие. До преди малко точно това правих но се стъмни и не завърших, време е да изкопам и пусна ВиК - за да съм на ясно с нивото.Това трябваше отдавна да свърша, но не смеех заради сезона. Даже успях след работа да вържа една колона и ми дойде добра идея за скрита греда в средата на плочата напречна стъпила върху зида и на отсрещната средна колона към двора. Добере че порасна деня. Към момента на око определям че ще сваля между 20 и 30 см. и да получа отвор на врата нормален от 200 см. и таван около 220- 230 см.
Прикачен файл:
rsz_img_20200330_180012.jpg
Прикачен файл:
rsz_img_20200330_180622.jpg
Прикачен файл:
rsz_img_20200330_180632.jpg
Прикачен файл:
rsz_img_20200330_185253.jpg

Прикачен файл

rsz_img_20200330_185302.jpg
BLUEPUPIL - майстор
Куките на биглите са на 135 градуса.

Прикачен файл:
123.jpeg
123.jpeg (2.88 KиБ) Видяна 2164 пъти
BLUEPUPIL - майстор
Дано не ме разбереш погрешно, но при колона с 8 пръта, 4 от които са разположени в средата на съответната страна е добре да има втора бигла, която да ги обхване във вид на квадрат/правоъгълник завъртян като ромб. При екстремни натоварвания най-вероятно няма да може да се ползва пълният капацитет на тези средни пръти, поради недостатъчна хоризонтална армировка.

Съвсем друг е въпроса дали изобщо има нужда от толкова армировка.

Прикачен файл:
1.jpg
1.jpg (17.83 KиБ) Видяна 2111 пъти
Прикачен файл:
2.jpeg
2.jpeg (13.58 KиБ) Видяна 2111 пъти
Баш Майсторо - специалист
Благодаря за съвета! Вчера като ходих да взема малко желязо от арматурния двор и питах случайно човека да не би да имат готови бигли за размера, който ми трябва стандартни 22х22 и каза че имат за 60 ст. бройката. Разликата в цената на готовите или аз да си ги правя питах, беше минимална, иначе аз щях да си ги правя, но реших да спестя време и взех от там даже мислех че ще са направени, както си показал на снимката, но явно правят така ако им поръчаш, щото и такива видях по-големи размери преди да поръчам. Дали ме прекараха или не, не знам сега с тоя вирус нямаха персонал и ми смята човека дето реже, а не за първи път вземам от там. Не работеше устройството да платя с карта и ходих до банкомат, като се върнах поръчката беше готова и хич не ми дойде на акъла да питам преди това, как са сгънати и не ги и видях, но смятам не е голям проблем като ги залее бетона. До сега не съм огъвал по този начин, според мен е добре измислено да не отваря биглата, някой път и аз ще пробвам. Иначе където се затварят биглите с пръчката в снадката стегнах с кофражна тел, не с арматурна. Според мен можеше и без средните пръти, но ми хареса как се получи, нека да има, чак екстремни натоварвания и условия смятам, че няма, а ромба е чук но излишен за моята цел си мисля.
Баш Майсторо - специалист
Вчера ходих да взема малко желязо и говорих с майстора в арматурния двор, таман правеше бигли на машинен бигляр и бая се заприказвахме, знае човека, работи, скромен и отзивчив. Каза, че сгъват куките на биглите на 135 градуса само, когато е така по проект и това били нови европейски изисквания, и все пак и той опира до ръчния бигляр. Правеше едни малки бигли 8х12 см. и го питах за скрити греди ли са, вика да откъде знаеш, ми викам може и аз да правя та затова, ако ми се наложи да правя се надявам човека да ми обясни някои тънкости. Все още на моменти се колебая дали да е плоча от стоманобетон, но май на там върви. Говорих с един човек дето е виждал да монтират такъв циментофазер /аквапанел/ и каза, че било много здраво трудно рязане и пробиване, но го ползвали за облицовки на метални колони не за под. Обадих се на човек в хипермаркет дали предлагат да ида да го видя, каза че нямат при тях сега, но като му казах за какво ми трябва, каза че било крехко и ставало само за облицовки и не било за подови настилки, та някой имал ли е опит с този циментофазер? Аз до колкото знам гипсофазер се ползва за сухи подове и явно държи, тоя циментофазер би трябвало да е по-здрав? Особено ако е фиксиран с винтове върху плътна дъсчена обшивка и налепен гранитогрес върху него може би ще е здраво, но не съм запознат и ако не намеря достоверна информация ще се лее бетон. Днеска ми дойде една идея, може да е глупава но ще я споделя за съвети, конструкция като за навес, но с наклон малък 1-2 см. на метър, да става за ходене като под на тераса, накована с хубави дъски омазани с масла и лакове и на тях нещо като мембрана /хидроизолация/ на платнища застъпени и от горе декинг дървен или ПВЦ водата ще се оттича между декинга и дъските по мембраната, а най вероятно ще има и навес един ден терасата? Ако не е оправдано ще си лея бетона, както си знам, но все пак някой може да е правил нещо подобно и да има ефект?
nikolov333 - майстор
Мислил съм го същото, което мислиш в момента, но при мене двора е обща част и общинска собственост с отстъпено право на строеж и комшиите са против да си правя бетонна терасата.. Та съвета ми е с бетон, ако нямаш други ограничения освен височината, разликата в дебелината на конструкцията с железо-бетонна плоча със скрити греди и всичко останало, плюс проникването на вода и нетрайната конструкция при другите варианти..
Баш Майсторо - специалист
За сега и аз съм се спрял на варианта стоманобетон и действам лека по лека. Преди да продължа с работата по терасата и площадката под нея ще карам по ред, до къде я докарах с разчистването по двора и периодични дейности на долния етаж, когато беше лошо времето и не позволяваше да се работи на вън. Като реших да обърна малко в крайната част на двора та тази пролет да сеем някой домат, се оказа че само видимо е пръст и за съжаление разбрах къде е отишла очуканата стара мазилка на къщата, стари керемиди, плочки и всякакви др. боклуци и така прерових като кокошка на ръка едни 50-60 кв. м. на 50-60 см. и хвърлих 2 контейнера по 7 кубика и незнаен брой ремаркета. Сега поне изкопа от хубава пръст за терасата отива на мястото на боклуците та пак ще прехвърля към 10 кубика на ръка и въпреки карантината фитнеса при мен продължава. :wink: Пожелавам, Весело посрещане на Великден!
Прикачен файл:
rsz_img_20200119_132445.jpg
Прикачен файл:
rsz_img_20200219_170711.jpg
Прикачен файл:
rsz_img_20200219_170703.jpg
Прикачен файл:
rsz_img_20200119_143907.jpg
Прикачен файл:
rsz_img_20200119_132339.jpg
Баш Майсторо - специалист
Прикачен файл:
rsz_img_20200303_162914.jpg
Прикачен файл:
rsz_img_20200306_180850.jpg
Прикачен файл:
rsz_img_20200306_180817.jpg
Прикачен файл:
rsz_img_20200308_121509.jpg
Прикачен файл:
rsz_img_20200308_121524.jpg
Баш Майсторо - специалист
При лошо време палех камината, слагах скарата и си уплътнявах времето на долният етаж. Старият вход, като затворих се получи малко помещение, което да стане малка баня с тоалетна.
Прикачен файл:
rsz_img_20200208_200741.jpg
Прикачен файл:
rsz_img_20200211_185634.jpg
Прикачен файл:
rsz_img_20200216_145742.jpg
Прикачен файл:
rsz_img_20200216_165044.jpg
Прикачен файл:
rsz_img_20200216_165437.jpg
Баш Майсторо - специалист
На каменните стени им почиствам фугите, махам камичките, които се разхлабят след почистването, измивам с водоструйка и измазвам с цимент и пясък 1:2 грубо. Правя го стена по стена, в последствие ще ги измажа с цимент и пясък под отвес и мастар, след като приключа с ел. инсталацията и др., за крановете може да направя куфари с ревизии за достъп.
Прикачен файл:
rsz_img_20200301_161652.jpg
Прикачен файл:
rsz_img_20200301_190139.jpg
Прикачен файл:
rsz_img_20200301_190223.jpg
Прикачен файл:
rsz_img_20200302_194119.jpg
Прикачен файл:
rsz_img_20200302_194136.jpg
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 19

Тема "Ремонт на стара къща в стил Направи Сам." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: