Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
babati - специалист
Здравейте.

Ще почвам ремонти по една къща на възраст около 30 г, пристроявана на няколко етапа. Има пукнатини на доста места вътре по стените, а също и по плочата на приземния етаж (който е на възраст около 15-16 години). Ето малко снимки:

Плоча сутерен:

Изображение

Изображение

Пукнатини по стените(най-старата част на къщата, но отремонтирана и шпаклована пак преди около 16 години):

Изображение

Изображение

Къщата е монолитно строителство и има дренаж. Правена на терен с денивелация и в долната част на къщата (точно там, където е сутеренът) има 6 колони (по 2 колони от двете страни на всеки ъгъл); слагани са рандбалки и, ако не се лъжа, е наливан бетон под основите, за да се укрепи постройката.

Отвън не знам дали има пукнатини, защото има топлоизолация...
Просто не знам как е правено всичко и дали е правено качествено, освен че го има...
Най-вече ме притесняват пукнатините по плочата в мазето...
Иначе къщата е правена с проект.

Според вас нормални ли са тези пукнатини и има ли от какво да се притеснявам?

От описанието по-горе изглежда, че къщата е добре укрепена, но все пак исках да попитам...
Дано въпросът ми не е много смешен... :rolleyes:

Много ви благодаря за мненията! :partyman:
VLADO66 - майстор
Възможно e дa имa вторично слягaнe вслeдствиe нaтовaрвaнeто от мeроприятиятa по укрeпвaнeто.Зa всeки случaй си сложи гипсови мaркeри нa пукнaтинитe дa прослeдиш повeдeниeто им.
babati - специалист
Миналата година шпакловах 2 стаи и вече на места има съвсем малки пукнатини, към милиметър широки. Напуканите стени са точно по посока денивелацията на терена, успоредни на наклона, сиреч. Ъгълът на пропукване на стената спрямо тавана е около 40-45 градуса. Пукнатините са някъде по средата на стената между тавана и пода, а не долу до пода или горе до тавана. Теренът е с денивелация някъде към 30 градуса.

Мерси за съвета, ще мацна с гипс плочата в мазето.
Tsilkov - майстор
babati написа:
Теренът е с денивелация някъде към 30 градуса.
30 градуса не са шега.Честно казано от снимките не се разбира доста - ако ще наливаш пари в тая къща най-добре извикай конструктор да я огледа на място.Може да се наложи да укрепваш терена за съжаление :sad: .Тя къщата е правена по проект - ама какъв е бил той (най-вероятно типов който грам не е отчитал денивелацията) и колко е изпълнен е божа работа.
babati - специалист
Мерси, Tsilkov.

Какъв метод би било най-добре да се използва за укрепване на терена?

Растения? Лавандула, кестен, орех?

За лавандулата четох, че има много мощна коренова система - около 1.80 в диаметър и около 3-4 метра дълбочина. Мога да сложа 2-3 реда на някои места. Естествено и други неща ще мисля, но това с растенията е най-евтиното и лесно постижимо за момента.

Ще поработим още и върху отводняването на терена, особено над самата къща.

Денивелацията е отчетена в проекта. Има разни схеми, формули, чертежи на къщата спрямо наклона... Цитирани са разни закони и наредби за строителство върху такива терени и пише, че са спазени изискванията. Ама, ей на, още се вижи сградата явно...
Tsilkov - майстор
babati написа:
Какъв метод би било най-добре да се използва за укрепване на терена?
Ми аз най-добрия които се сещам е бетонна подпорна стена - ама тя за съжаление си струва доста парички :sad: Но аз нито съм инженер - конструктор ,нито от интренет може да се каже.Това с корените също действа ,ама ти като ги засадиш ще почне да работи поне след 10 години :sad:
babati написа:
Денивелацията е отчетена в проекта. Има разни схеми, формули, чертежи на къщата спрямо наклона... Цитирани са разни закони и наредби за строителство върху такива терени и пише, че са спазени изискванията.
Вероятно това са "архитектурните" изисквания за да не засенчваш съседа.За конструкцията си иска геоложки доклад и после на негова база дебели армирани основи.Аз такава къща строена по соца не съм виждал (сигурно има де ,ама не за простолюдието).Тогава се е работило с т.н. "типови проекти" - вземаш типов проект от книжарницата ,носиш го в общината и там някой техник(със средно-специално образование) го преправя за твоя случей по свое усмотрение.

P.S.Имай предвид че това е най-лошия вариант - да е тръгнал терена.При теб може просто къщата да е слегнала.
babati - специалист
Ами дано да е второто :rock:
За последните 4 години е качен някой друг тон върху носещата конструкция - нов слой битум върху стария покрив, топлоизолация c EPS, по-тежка дограма от старата, една баня е направена, настилки тук-там. Надявам се това да е повлияло...

Укрепването на постройката и всички тия неща са правени малко след соца, 1996 г. Не става въпрос за съседи и тн. Пише, че били спазени и земетръсни и свлачищни изисквания и тн...

Наистина най-добре ще е да викна специалист да хвърли едно око на проекта и на къщата.

Междувременно ще сложа доста растения с мощни корени и ще уловя колкото се може повече водата от двора.
VLADO66 - майстор
За тези години може да са се променили някои неща под земята-например подпочвени води,скрита авария във водопровода и т.н.
schuldiner - майстор
А да не би да е направен дренаж под нивото на основите? Щото това си е рисковано при вече построена къща... То зависи и от почвата, де, ама особено при песъкливите е нормално да слягат с осушаването.

Иска си сериозен специалист това мероприятие, както каза Цилков, никак не е за направи сам.
babati - специалист
Да, би трябвало дренажът да е под нивото на основите. Доколкото знам системата работи. Като вали дъжд, тече вода от дренажната тръба в двора.

Сградата е изградена върху твърди, жълто-кафяви глини с плиоценска възраст покрити от тънък почвен слой.

Тема "Пукнатини по стени и под на къща." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: