Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
savagebs - специалист
всичко държи до 1вото сериозно земетресение лично при мен в 120кв гредова плоча имам около 4 тона желязо
fbr - майстор
1970 година това е било масовото строителство, а ако се направи статистика на сградния фонд, по-голямата част от него е с дата на раждане преди 1990 година, така че дишай спокойно.
Руди - майстор
Не съм оптимист за тухлените постройки, особено от кухи тухли четворки.
Селата около Перник демонстрираха доста сериозна неустойчивост при
сравнително слабото земетресене там.
Нещо едноетажно без плоча вероятно не е толкова опасно, ако по контура
има армирани пояси. Подходящо за стопанска постройка. Не е само до
тухлите, носещите стени от плътни тухли имат изисквания и за разтвора.

Всичката останала инвестиция - саниране, дограма, довършителни
работи - картони, плочки, инсталации, обзавеждане и прочее не се
оправдава в тухлена къща без колони. Това е сбъркан бизнес-план от
хора, които не си ценят парите.
Не може да се налива качествено вино в изгнила бъчва.

Това, че такива постройки са стояли, просто не са били близо до Перник,
другия път ще е в Чирпан, после в Сандански, ще се усети от Вранча, в
Стражица и Попово още помнят... Дано не съм прав.
alexin - напреднал
ср фев 19, 2020 1:10 pmBLUEPUPIL написа:
вт фев 18, 2020 9:40 pmalexin написа:
Никой не каза нищо за металната греда която минава през средата на хола и е бетонирана в двете стени дали реално върши работа. Знам че без пари не се дава акъл, но нали за това е и форум, а и на мен освен че ми е къща ми е и интересно.
1..Къде точно е тази ст. греда, каква е (двойно „Т“, „П“, размери), каква е армировката около мястото на вбетонирането?
2..Аз пари за дребни съвети не съм вземал от никого в този форум.
3..Строителството като цяло е много интересно, пък било и само заради това че парите са с много цифри.
4..Начертай една схема с размери, да видим колко приблизително е натоварването върху критичният участък между прозорците и вратата, изпълнен в последните редове от кухи тънкостенни тухли.
За схемата - направил съм си проект (спалнята няма врата пред нея и прозореца е на нейно място разбира се по-широк, сега го виждам това е заради бъдещата пристройка така направено) с цел как да разпределя помещенията поради малкото място, а и защото мога не е трудно.
Прикачен файл:
Untitled.png
1.Гредата е с двойно "Т" образна форма (прилича а може и да е влакова релса), накрая (около 30 см преди края) е заварена от заварчик, защото дойде къса(което много ме смущава) и е бетонирана в двете външи стени отпред в пояса, отзад в зида, както се вижда на снимката. Няма перпендикулярна греда посредата, която да е анкерирана в пода (не знам дали трябва да има, но мисля да сложа).
2. :)
3.Парите са си цифри, но имам две къщи и ограничено количество цифри и трябва да почвам повече да поразбирам от това онова. Освен това ме влече поне на идея.
4.Размерите по спомен на хола са 7 на 3.5.

И да отговоря и на moimoimoi - задната стена няма пояс. Знам че би трябвало да има, но няма.
Всичката останала инвестиция - саниране, дограма, довършителни
работи - картони, плочки, инсталации, обзавеждане и прочее не се
оправдава в тухлена къща без колони. Това е сбъркан бизнес-план от
хора, които не си ценят парите.
Не може да се налива качествено вино в изгнила бъчва.
Абсолютно съм съгласен, но къщата я вдигнахме набързо дядо знаеше че вече скоро няма да е между живите и после почнахме да вливаме по-сериозни средства, но си прав. Мен нищо нямаше да ме смущава (чак толова) ако беше изцяло от плътни единички и тая заварена греда, а не като им са свършили единичките да довършат зида с четворки :mrgreen: защото такива са намерили в практикер и "защото нищо и няма", а не че не са знаели че единичките са n пъти по-здрави от четворките, не съм и предполагал тогава, че не се прави носеща стена с кухи тухли, което е близко до акъла, но моя принос към строежа бешe даване на пари и обща работа - носене, къртене и т.н.

Пред спалнята най-дясната стая от горе на картинката има излята плоча със стъпки за колони.
Прикачен файл:
0-02-05-1d19f6933635ad531ba2bde8870d3859d9fea81f5fce2e7396294de0acf3f5f8_ae2db295.jpg
която в момента изплозвам за тераса
и се чудя тези колони, дали могат да се подпъхнат под пояса на къщата, а в другия край да се направи поне още една и евентуално една между прозорците(което ще е грозно) и да се реши до някъде проблема. Тази новата основа е за пристройка към къщата, но още се чудя, а и ще ми трябват документи и проектант там както му е каналния ред.
1970 година това е било масовото строителство, а ако се направи статистика на сградния фонд, по-голямата част от него е с дата на раждане преди 1990 година, така че дишай спокойно.

:) и аз така мисля по-скоро се вълнувам да направя нещо ако не е много скъпо и "рушащо" за да я укрепя допълнително , а и защото нямаше да илзезе кой знае колко по-трудно и скъпо - ако го бяхме направили като хората, но и на това съм доволен разбира се. Не знам защо само снимките не излизат в реда, в който ги вмъквам :)
brick - специалист
Ако бяха от едновремешните четворки, да махнеш с ръка, ама тези на снимката...

Като първа мярка бих олекотил покрива с метални керемиди или вълнообразни битумни листове (ондулин, гута) - последните са по-неугледни, но се монтират лесно и от любител, а за естетите има и ондувила. Това ще намали риска значително. Керамичните керемиди се свалят внимателно и може да се продадат за възстановяване на част от разходите.
alexin - напреднал
чет фев 20, 2020 1:13 pmbrick написа:
Ако бяха от едновремешните четворки, да махнеш с ръка, ама тези на снимката...
Какво им е толкова ли не стават.
Прикачен файл:
IMG_20200220_134257.jpg
Прикачен файл:
IMG_20200220_134317.jpg
Тази е на двора от две години. :-D
brick - специалист
Тънкостенни са и крехки, то сега други няма. Те и старите четворки не са всичките еднакви, зависи от коя фабрика идват, но има и много здрави, макар и криви - сума къща на по два етажа се изпонастрои с тях. Въпреки че в нормите винаги е било забранено тухли с хоризонтални кухини да се използват в носещи зидове.
Тази е на двора от две години
Тухлата на първо място трябва да носи товар и по правило е защитена от факторите на околната среда, а издръжливостта на дъжд и сняг (цикли замразяване-размразяване) е съществено изискване за керемидите и фасадните материали.
alexin - напреднал
На ум ми идва да и направя един тест в кръга на шегата, но ще го направя - ще мина с нея с пикапа, сега го гледах, че е 1955кг (чиста маса, а той има отзад и кутия и е пълен с натурии) и ще видим дали ще остане нещо от нея. Ясно че на едната гума не е цялата тежест и че това не е изцяло вертикално натоварване има и кинетична енергия ако е такъв термина, произлизаща от движението на пикапа, но ако вземе да остане здрава тухлата, в което се съмнявам, значи все пак има хляб в нея. Сега като се замисля аз и в завод мога да я занеса да я натиснат на хидравлична преса с малко уговорки, ако е добра идея и ще пиша резултатите - за минаването с пикапа със сигурност ще го направя. :-D
BLUEPUPIL - майстор
ср фев 19, 2020 9:49 pmsokolov.91 написа:
Добре де, нашата къща е на 2 етажа + подпокривно (таван) основите са 70см вкопан в земята камък 50см дебел + 90см над земята. Мазетата са половината под земята другата половина над земята. Върху камъка има отлят трегер 40см и после първа плоча 10см дебела. После има първи етаж 2.6м само от тухли 4ки. Вътрешните преградни стени пак с 4ки. Без цял трегер накрая и без колони. Само по 2 оградни циментови колеца за ограда над прозорците. После втора плоча пак 10см. После втори етаж идентичен на първия и трета плоча. Накрая покрив 4 скатен с керемиди.
Къщата е 70та година. Много ли е опасна?
До сега няма никъде пукнато и сцепено...
Явно почвата под основите е стабилна и без високи подпочвени води. 40см-вият трегер над каменните основи преразпределя товара. Четворките сигурно са от старата школа и са добре опечени. Къщата е стояла и ще си стои, поне още толкова, ако няма земетресение. За съжаление, аз както посочи Руди също съм скептик по отношение на хоризонталната устойчивост на подобен тип сгради. Ако къщата е близо до големите сеизмични огнища на територията на страната или се намира в североизточна Б-я (Вранча), чак тогава бих започнал да се притеснявам.
sokolov.91 - майстор
чет фев 20, 2020 6:11 pmBLUEPUPIL написа:
ср фев 19, 2020 9:49 pmsokolov.91 написа:
Добре де, нашата къща е на 2 етажа + подпокривно (таван) основите са 70см вкопан в земята камък 50см дебел + 90см над земята. Мазетата са половината под земята другата половина над земята. Върху камъка има отлят трегер 40см и после първа плоча 10см дебела. После има първи етаж 2.6м само от тухли 4ки. Вътрешните преградни стени пак с 4ки. Без цял трегер накрая и без колони. Само по 2 оградни циментови колеца за ограда над прозорците. После втора плоча пак 10см. После втори етаж идентичен на първия и трета плоча. Накрая покрив 4 скатен с керемиди.
Къщата е 70та година. Много ли е опасна?
До сега няма никъде пукнато и сцепено...
Явно почвата под основите е стабилна и без високи подпочвени води. 40см-вият трегер над каменните основи преразпределя товара. Четворките сигурно са от старата школа и са добре опечени. Къщата е стояла и ще си стои, поне още толкова, ако няма земетресение. За съжаление, аз както посочи Руди също съм скептик по отношение на хоризонталната устойчивост на подобен тип сгради. Ако къщата е близо до големите сеизмични огнища на територията на страната или се намира в североизточна Б-я (Вранча), чак тогава бих започнал да се притеснявам.
Ами в двора има ръчна помпа и мотор за вадене на вода. Казват старите, че на 4.5 метра излязла вода на времето. Отделно къщата е в северозападна България на 10км от София. И е на 50 метра от ЖП гара. Като мине товарен влак и чашите във витрината дрънкат :lol:

Тема "Носещи стени на тухлена къща без колони - споделете мнения:)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: