Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
zaksofon - специалист
Привет на всички! Пиша за да се оплача, какво ми дойде до главата януари... Ще започна от 2007-ма, когато си купих къща, хубава къща, на тиха улица, на два, даже три етажа (с висок таван - трети етаж), 75 м2 на етаж, с голям двор отпред и отзад и отстрани... Но много занемарена... И се започна големия ремонт... На първия етаж събарях стени, защото бяха, да кажем две стаи и половина, които аз превърнах в една. Да, ама "майсторите" - да им изсъхнат ръцете дано, събаряли без да подпрат на тавана на първия етаж и къщата се схлупила в средата... (по това време аз бях в чужбина, че нямаше как и ремонта се куландреше от баща ми, на който сега разбирам - хич не му се е занимавало). Тъй де, събаряли те, не подпирали и като взел да пада тавана избягали... Баща ми, като най-отговорен и смел, намерил един огромен крик, турил го насред хола и започнал да вдига, НО не знаел, че го слага върху тръбата на мръсната вода - каменина тръба от парчета по пол. метър. Вдигнали я, отляли колони и трегери и всичко 6...Да, ама не.... Като се върнах, започнах да си правя пред къщата шахта за водомера, копах, копах, копах и кво - вода, изпод основите излиза вода... Хм, викам си, ще да е подпочвена и направих дренаж, който беше голямото копане за да го свържа 10 метра по-надолу в шахтата на пътя. Както и да е... 13 години по-късно, взех да забелязвам леееки пукнатини, първо вътре по гипсокартона, после и вън по изолацията - къщата започна да пропадааа. И кво да правя, изкопах цялата северна страна - 4 метра, до под основите на 80 см и с много джилязо отлях пояс, като вадих и камъни от основите и набивах железа между тях, набих на поне метър дълбочина П-образни, дебелостенни профили, за да бъдат, като анкер и за по-голямо сцепление. И така си викам ще реша проблема с пропадането. Междувременно викнах и един приятел да оправим картона (който беше лепен) той като се подпря на стената зад дивана и тя хлътна, държала се е само на боята, като беше леш мокър, на поне метър от основите и това не само на външните стени, а и на вътрешните. Викам си, ми хайде, събаряме ремонтираните стени и ще правим на ново... Но той ми вика - "Ристее, има проблем тука с водата, това е много вода, братчето ми, търси си проблема, че тая къща си заминава". Чесах се по главата известно време, но викам си, няма как, ще къртя, макар да не ми беше в сметките да сменям и ламината, но - режи... Намерих я тръбата на третата дупка, намерих и проблема (виж снимките), нямаше половин метър от тръбата на мръсната вода...ПОЛОВИН МЕТЪР!!! Насред кухнята, точно под плочата, се беше образувала септична яма, като голяма язва, в която са се изливали водите от тоалетната от втория етаж - 13 години. Изгребах си лайната с един черпак в общо три кофи (с химическа маска) изнадих тръбата и дупката събра общо 200 кг баластра, толкова е била отмита през годините. Сега ремонта стана на 5000 лв, че е с ламинат за 30 лв м2 (заради годеницата) и нови щори за 1000 лв (заради годеницата), но - УСПЕШЕН! 😉 А на майсторчетата, които ми се подиграха така - благодаря, че ме научиха да си правя сам толкова много неща по неволя... И Димитре - да ти изсъхнат ръцете дано, некъдърник! И сега - хайде пак на Англия да си избивам парите....

Прикачен файл

received_2715036861923053.jpeg

Прикачен файл

received_267740067528633.jpeg

Прикачен файл

received_539753233309883.jpeg

Прикачен файл

received_1064960430533696.jpeg
Последна промяна от zaksofon на ср фев 19, 2020 2:03 pm, променено общо 3 пъти.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Много си хубав, с толкоз обици на ухото! Пожелавам с туй да се е свършило лошото! Успех с жената! Мир и любов и такаНататък!
naster - майстор
Бате, ти честно ли... да си жив и здрав, направи един курбан за здраве и да ви се маха от главата!
BLUEPUPIL - майстор
Канализационните тръби в основите се вкарват в ей такива heavy duty тръби за защита.

Прикачен файл:
1Q.jpeg
1Q.jpeg (7.65 KиБ) Видяна 1632 пъти
zaksofon - специалист
ср фев 19, 2020 2:13 pmnaster написа:
Бате, ти честно ли... да си жив и здрав, направи един курбан за здраве и да ви се маха от главата!
Честно - честно :-D Невероятно, но факт - котка ближе контакт, цък - цък... язък! Пиша това, за да си правите сметката, какви хора работят у вас! Има много кадърни хора, като моя приятел, с когото за един месец направихме 35 листа гипсокартон с изолация, а аз сам всичко останало - пак казвам за само един месец се случва това (а през това време уча и яко програмиране, което съвсем ми изпържи мозъка) - копането, пояса, гипсокартона с изолацията и на двата етажа и на коридора, да не казвам колко боядисване е това и ламинат... Но има и страшни идиоти! Ама страшни! Правете си сметката пичове! Аз съм благодарен, че поради тази причина мога да правя вече всичко и зидария и шпакловка и Вик и Ел., заварям сравнително добре и т. н. И всичко това, заради некъдърниците от 2007-ма. Кой каза, че неволята не учи?! Точно това е и смисъла на този форум, мисля, за което благодаря и на всички вас!
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ср фев 19, 2020 2:26 pmzaksofon написа:

Честно - честно :-D Невероятно, но факт - котка ближе контакт, цък - цък... язък! Пиша това, за да си правите сметката, какви хора работят у вас..... Аз съм благодарен, че поради тази причина мога да правя вече всичко...
:supz: =D>
addicted - специалист
Е ти яко опит си придобил, имаш за споделяне.
Аз заради същите опасения се захванах сам на подобна къща да правя цялостен ремонт.
Ама много време ми отнема... вече две години.
Поне вече почнах да шпакловам картона.

По цял ден съм сред майстори по обекти, и просто огромна част от тях нямат критерии, гледат да стане някак, да взимат парите и да бягат.
Не казвам че няма и качествени хора сред тях, има, но логично взимат по скъпо, както и заслужават на фона на цялото некадърие, пък и са затрупани с работа за година напред.
Ама то и некадърието май е завзело всеки един отрасъл в нашата мила родина.
шоп - майстор
@zaksofon, чест и почитания, че всичко споделяш на 100%...
... ама според мен и ти имаш вина.

Как може да оставиш група "майстори" да бутат стени??? :x

Ми нормално е стени, плочи и покрив да тръгнат да падат. План, схема, чертеж, изчисления, няма ли?

За да бутнеш една стена, която в къща от соца е 99% носеща се правят куп допълнителни неща, колони, трегери, фусове, контрафорси и т.н. усилваня.

Аз лично си позволих вкъщи да направя един свод L 2м в стена от четворки, но след направата на две ст. бетонни колони и трегер и намалих теглото на покрива с 4 тона.

П.П. Сподели какво стана с чамовия декинг, защото лично аз и там те критукувах:-)))
Обаче за комина и парното си номер 1 за мен!!!
zaksofon - специалист
Шопе, имаш право, но нямаше как да не ги оставя, трябваше да замина за Шотландия, като разчитах, че баща ми, ще свърши работата... Да ама... Той с неговия смотан лов, за нищо друго не мисли, даже, като се замисля, той и в неговата къща би я свършил толкоз, ако правеше такъв ремонт. Не че не разбира, ами като всички ловци и той е болен... Жалко, че потроших толкоз пари да правя ремонт на ремонта, ама на - съдба. При мен никога не е било лесно, ама каквото си го направя. :-D аз съм счетоводител по професия, по неволя пък съм тракторист, а сега уча програмиране със C#. И като си сравнявам задачите в групата, ми при мен всяко решение е максимално увъртяно и сложно, ако нещо може да се напише от нормалните хора с 20 реда код, аз го правя с поне 30, що съм такъв - беш ли му мамата?! Но много излязох от темата. Що се отнася до олекотяване, да ти продължа мисълта, имам мерак да си направя и таванското помещение на апартамент. За целта съм решил да сменя конструкцията на покрива, поради две основни причини, даже не - 3.... Първо, имам през два метра попове, които много ми пречат, после, покрива ми е трискатен (калкан), като западната е дългата страна и е доста нисичко, та искам да стане двускатен на юг и север и западния скат го направя от дограма, за да е високо. Покрива смятам да направя от термопанели, за да е лек, а и една идея по-изолиран, а и така да отпаднат поповете . Северния нисък скат, ще направя на дрешник, а южния на тераса. Това е бъдещ проект, но все пак, ще махне доста тегло от къщата. Не съм намерил нито фирма за панелите, нито пък време за това - пари ще изкарам... Но и там толкова въпроси ще имам, че, Шопе, още много ще те ядосвам :-D. Комина е мойта гордост - един голям, 6 метров паметник на упоритостта, а и го завърших точно в седмицата, в която се роди дзверо, тъй че е още по-специален! :-D Верандата е май добре с последното масло, но материала (Ракитовския), определено е калпав - много калпав.....
V1978 - специалист
Малко offtopic: , с дата 2020г, БГ:
Няма страшно, неграмотните трудоваци които са ти съборили носещата стена са от "сертифицирана фирма", всичко е законно. Скоро ти (аз) няма да имаш право да смениш една крушка в собствената си къща, защото не си сертифициран. Така било в "нормалните" държави, така трябвало да стане и тук.

Тема "Да споделя опит от ремонта!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: