• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 16
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
V1978 - специалист
Да, знам че мазето излиза по-скъпо от етажа (поне 30%). Въпросът е дали мазето се брои в РЗП. Това има значение в много аспекти. Примерно - ако се наложи да се впиша до 100м2 по новите разпоредби има огромно значение дали мазето влиза в РЗП.
За топлоизолацията - твърдо не искам каквато и да е. Никой не може да ме убеди в икономическия ефект на топлоизолацията, освен ако не живеем по 300 години (а за този период изолацията ще стане на л**но). Огромната част от топлинните загуби са от прозорците и покрива, не от стените. Масово хората слагат най-евтината дограма и лепят фибран по стените, за да си въобразяват, че ще спестят. Крайният финансов ефект е не нулев, а дори отрицателен, но малцина си го признават.
Руди - майстор
ЗУТ:
18. "Разгъната застроена площ" е сборът от застроените площи на всички надземни етажи...
В разгънатата застроена площ се включват и застроените площи в подпокривното
пространство на сградите. В застроената площ на надземните етажи се включва цялата
площ на балконите, лоджиите и терасите.
* * *
50. "Надземен етаж" е етажът, таванът, на който е разположен на повече от 1,50 м над котата
на средното ниво на прилежащия терен (на прилежащия тротоар към улицата).

Така че, ако таванът на мазето е до 1,50 м от терена е подземно или полуподземно,
тогава не се включва в Разгънатата застроена площ, но при 80 кв. на етаж още си далече.
Доскоро и използваемите тавани не се включваха, но с последните изменения (2015 г.)
вече са включени. Ако няма постоянно стълбище, спокойно може да се "пропуснат" в проекта.
radius - майстор
чет фев 20, 2020 11:30 amV1978 написа:
Никой не може да ме убеди в икономическия ефект на топлоизолацията,
Ти тая тема я пусна да питаш или да ни кажеш как си имаш мнение по въпроса и няма нужда от нашето?
Мани икономическия ефект, ами физическия.
Щом те кефи да се пазариш с мангали и да цепиш и премъкваш десетки кубици дърва или пелети ОК. И всеки път да са с различно качество. Аз съм си цъкнал преди 2 седмици копчето на ТП и все едно е лято, просто забравям, че е отоплителен сезон.
Да , с гаден горим стиропор съм, ама то и пердетата и дивана ми са от горим материал. Трябваше ламаринени да потърся ( ще питам Чирачето).
V1978 - специалист
Руди, сърдечно благодаря за отговорите.
Моят идеен проект е 81м2 мазе (с височина около 1,20м над земята и 1,30м под земята), един основен етаж (също 81м2) и таван (надзид около 1м), на който да могат да се направят две мансардни стаи (на по-късен етап). Плоча над тавана няма, направо покривна конструкция. При тази ситуация дали може с някава "врътка" РЗП да се брои 81м2 ?

Същевременно аз продължавам да се вълнувам най-вече от довършителните работи. От там се надявах да спестя най-много, като (почти) не плащам за труд. В грубия строеж няма как - не е работа за сам човек. Всякаква информация "от кухнята" относно узаконяването на довършителните дейности може да ми е от полза, особено как стоят нещата на практика - какво се проверява "под лупа", какво не толкова (все пак сме в БГ, законите и наредбите понякога не се спазват дори и от контролиращите органи)

@radius
Не виждам защо започвате със заяждане.
ПИТАХ дали топлоизолацията е задължителна по закон/наредба, не съм казвал на никой дали да си прави такава или не. На МОЯТА къща аз просто не искам такава и ако не е задължителна не бих сложил, това е.
Относно "физическия" ефект - абсолютно неадекватно твърдение правите, освен ако не вярвате в чудеса, че топлоизолацията (каквато и да е тя) може да Ви ЗАМЕНИ отоплението през зимата. За мангали и дърва аз не съм споменавал никъде, това са си ваши интерпретации.

СПРАВКА: две къщи в София, НИКАКВА топлоизолзция, прилична дограма - отопление САМО с климатици - сметката за тока е напълно поносима.

Още веднъж, моля без заяждания.



Благодаря.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
чет фев 20, 2020 3:41 pmV1978 написа:
....Плоча над тавана няма, направо покривна конструкция. При тази ситуация дали може с някава "врътка" РЗП да се брои 81м2 ?
...
".. използваемите тавани ...(2015 г.)
... Ако няма постоянно стълбище, спокойно може да се "пропуснат" в проекта."
radius - майстор
чет фев 20, 2020 3:41 pmV1978 написа:
Относно "физическия" ефект - абсолютно неадекватно твърдение правите, освен ако не вярвате в чудеса, че топлоизолацията (каквато и да е тя) може да Ви ЗАМЕНИ отоплението през зимата.
Време е ВИЕ ( що пък си говорим на вие? ) да повярвате, има много примери дори на такива невероятни постижения. Но аз говоря, очевидно на непонятен език, за нещо по земно и постижимо. Айде успех, към 203-та страница може да се включа, че довършителните сам си ги правих.
V1978 - специалист
Нямам намерение да превръщам темата в "за или против топлоизолациите", има си цял раздел за това.
Предлагам да спрем да коментираме това.
За довършителните работи - включи се сега, не чакай 203та страница. Може да си полезен и на други, не само на мен (вече сме на ти) :)
schuldiner - майстор
Най-елегантно може да се пропусне топлоизолацията като се проектира вътрешна с гипсокартон и вата и просто ватата не се положи.

Radius, хора всякакви, един от друг по-странни. Един познат си пие бирата с лед и не му се впечатлявам, ти че някои не обичат топло се кахъриш.
itilien - специалист
Доколкото знам, изолацията не е задължителна, но е задължително постигането на определени показатели за енергийна ефективност, които са описани ето тук: https://lex.bg/bg/laws/ldoc/2135497693

И аз да задам един два въпроса. При еднакви условия и квадратура, може ли да се каже ориентировъчно колко биха се оскъпили едни основи, ако в единия случай тереннът е равен, а в другия с наклон около 6-7 градуса? И друг въпрос - при едноетажна къща с площ да речем 80-90 кв. м. заместването на горната плоча с гредоред или метални греди ще доведе ли до някакво забележимо спестяване на пари от самата и липса и от евентуално олекотяване на колони и основи?
Чираче - майстор
чет фев 20, 2020 3:10 pmradius написа:
Трябваше ламаринени да потърся ( ще питам Чирачето).
Защо дърпаш дявола за опашката? :? Ако не си забелязал, отдавна не се връзвам на подобни заядливи подмятания. :lol:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 16

Тема "Строеж на къща от нулата - актуални въпроси/отговори/цени за 2020г." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: