• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 16
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
radius - майстор
ср фев 26, 2020 12:23 pmV1978 написа:
Като цяло, малко са хората във форума, които помагат. Повечето гледат да те оплюят, да ти обяснят колко не разбираш, а те какви супер професионалисти са.
Защо мрънкаш, имаш 9 страници тема за няколко дни, какво повече? Ааа има плява, ами това е форум какво да има, трябва да умееш да отсяваш (вкл. моето мнение :lol: ). Тук не е конференция на тема "Първо пиша да питам, после мисля и накрая чета." Тя като блог темата, размисли на глас, как да ти се помогне, чуваш само което искаш!
V1978 - специалист
@nikolov333

Мерси, това е чудесна новина. Ако наистина не се проверява стриктно, значи някак ще се справим с изолациите по един или друг начин.... :)

Сега да видим за основите/мазето. Дали има някой във форума, който се занимава сериозно с бетонни дейности :? Не ми се иска да отписвам мазето още, но ще ми трябва повече инфо от строителната практика.
naster - майстор
ср фев 26, 2020 11:36 amV1978 написа:
...moimoimoi пусна нещо, според което хипотетична стена само от 10см мултипор покрива изискванията. Ти какъв калкулатор ползваш? Нещо онлайн безплатно или специализиран за профи употреба?
Ако не те затруднява може ли да пробваш варианта тухли четворки + мултипор. Бетонът може да има друга, по-ефективна изаолация (EPS/XPS).
Пуснал е по старата наредба 0.4. Новата е с 30% по-изискваща. Калкулаторът е мое творение - ексел с формули смята коефициенти и дебелини на материалите и дава топлинното съпротивление за цялата дебелина. Избрах някакви мега четворки Керамат, и взех стойността от техния сертификат. С 10 см мултипор не покрива за малко (0.297), а с 12.5 см покрива успешно (0.251). С бетона ситуацията е подобна, с ХПС 10 см не покрива (0.31), а с 12 см - покрива (0.262).

@Руди - правилно отбеляза, че директивите не отразяват покупателна способност и т.н. но това се отнася за ново строителство. Темата би отплеснала в посока еконорми за автомобилите и др., затова не мисля да разсъждавам по въпроса. Всеки за себе си е преценил колко е склонен да даде днес, независимо дали очаква възрващаемост, прави го за комфорт, или просто за идеята.

Прикачен файл

multipor2.JPG
multipor2.JPG (34.27 KиБ) Видяна 1662 пъти
V1978 - специалист
@naster

Мерси за положените усилия.

Да, добре е да не се отплесваме повече в темата за изолациите. Тази тема е необятна, има за и против, всеки със своите аргументи. Аз лично предпочитам да имаме право на избор, но такова е положението....

Някой за бетона в мазето??
nikolov333 - майстор
За бетона и мазето ще е скъпо упражнение.. viewtopic.php?f=47&t=61892&start=60#p992495 Аз до тука имам опит само с едни бетонни основи на ограда с дължина 65м и височина към 2м на 25см.дебелина понеже са осъвместени и с подпорни функции и ми се уплаши окото какви пари похарчих за 34м2 бетон..над 15К с армировката труда и обратния насип + дренаж и течна изолация с мембрана.. Та според мен ги брой като делиш бетона на две и умножаваш по 1000.. :shock: :?
Последна промяна от nikolov333 на ср фев 26, 2020 3:28 pm, променено общо 2 пъти.
Руди - майстор
ср фев 26, 2020 12:23 pmV1978 написа:
Между другото, ако не е тайна ти в строителния бранш ли работиш?
(Разбира се, може да не отговаряш) :)
Тайна е, но в профила ми пише, че съм проектант-конструктор. :wink:
С 30-тина години стаж.
Освен това построих къща съвсем наскоро, та придобих пресен
практически опит на мой гръб. Някъде из форума имам отчет с
цени и срокове.
V1978 - специалист
@nikolov333

Да, знам че мазето е скъпо удоволствие. Не съм от наивниците, които мислят че за 5-10 000лв ще стане. Но има и много предимства, които не са за пренебрегване.
Имаше тема за мазетата: viewtopic.php?f=47&t=35927&hilit=%D0%BC ... 0%B7%D0%B5
Резюме от темата (да не си губите времето да четете 8 страници):
Отбор А: Къща без мазе е като жена без ци_и
Отбор Б: Не ти трЕбе мазе, туршията е в магазина...

За 8 страници талаш и говорилня имаше един-единствен смислен пост, който остана като глас в пустиня:

"Не забравяйте да извадите стойността на нулевия цикъл от стойността на мазето!
Ако не правиш мазе, нали не почваш с тухлите върху тревата?"


Тоест, каква е разликата (процентно, средностатистически, горе-долу, мнооого приблизително) при две подобни къщи - едната с мазе, другата без мазе, но с някакви основи все пак. Това според мен е същността на въпроса.

@Руди
Мерси за отговора, явно си навътре в нещата
Руди - майстор
ср фев 26, 2020 3:45 pmV1978 написа:
Тоест, каква е разликата (процентно, средностатистически, горе-долу, мнооого приблизително) при две подобни къщи - едната с мазе, другата без мазе, но с някакви основи все пак. Това според мен е същността на въпроса.

Кратка сметка, приемам етаж от 80 кв.м.
ИЗКОП
Без мазе - средно 1,50 м дълбочина
Копае се за ивични основи и за стъпки - примерно
50% изкоп, или 40х1,50=60 кубика
С мазе - средно 3,50 м, масов изкоп, със шкарпа, приемам 120 кв.м. площ:
Разлика 3,5 х 120 м2 = 420 кубика
Цената зависи от почвата, може да е 6 лв може и 20 лв., ръчния е по-скъп.
Приемам 9 лв х 360 куб. = 3240 лева допълнително.
Обратен насип с уплътняване на пластове (прието експертно):
40 куб.м. х 15 = 600 лв. допълнително

БЕТОН:
Около 2 м допълнителни стени по височина, приемам дължина на обиколката 36 м
2х0,25х36=18 куб.м.
Цена с труда 130 лева х 18 = 2340 лева допълнително

АРМИРОВКА:
Да кажем две мрежи N8 каре 20х20 (8,5 кг на квадрат) в сутеренните стени,
колоните няма да ги броя
36 х 2 х 8,5 кг = 620 кг
Цена приемам 2 лв с монтажа
612 х 2 =1240 лева отгоре

КОФРАЖ:
36х2х2 = 150 кв.м.
Цена 18-24 лева, приемам 20
150х20 = 3000 лева.

Стоманобетонова плоча - вземам обобщена цена от моята къща за
кофраж, бетон и армировка - 120 лв на квадрат
120х80 = 9600 лева

Дотук стойност на 80 кв. мазе 18800 лева само конструкция.

Трябва да се добавят 70-80 квадрата хидроизолация, стълбище,
стени, врати, довършителни работи.
nikolov333 - майстор
Ами има си и полезни мнения в темата за мазетата..зависи какво търсиш докато я четеш.. :cool: Котел в мазе с риск от наводнение не бива.. За работилница не става.. Влажността там винаги ще е повишена.. Зимата ще ти изстудява пода на етажа, но лятото ще охлажда.. Сега ако се замислиш за какво точно ти трябва мазе и ще разбереш дали си заслужава..viewtopic.php?f=47&t=35927&start=20#p378747
moimoimoi - майстор
наредбата дето съм гледал пишеше U=0,40 W/m2K, но явно е стара.
и аз съм на мнение че инвестицията от топлоизолацията се изплаща за много време

в момента живея в панелка ,има вътрешна топлоизолация 5-6см и нормална пвц дограма и за отопление и охлаждане за една година давам 400лева

сега си правя къща като един от етажите е с аналогични размери с апартамента и за топлоизолация ще са нужни 5000лева/80м2 х 62,5лв/. ако приемем че разходите за отопление и охлаждане намалеят наполовина от 400 на 200лева ще правя икономия от 200 лева на година. т.е. тези 5000лева ще си ги избия след 5000/200=25 години. естествено може и да греша в сметките но и 15 години да са пак са много,още повече че е задължително
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 16

Тема "Строеж на къща от нулата - актуални въпроси/отговори/цени за 2020г." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: