• 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 16
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
V1978 - специалист
За изолацията:
Някой написа
"...но дори 400 икономия на година да има пак идват 12,5години за изплащане..."

:wink: Ще дойдете рано или късно на моя - изолацията не е панацея :wink:

Няма лошо да има и за изолациите в тази тема, но все пак ако се заформи по-сериозна дискусия и задълбочени спорове, мисля че е по-разумно да се преместят постовете в раздел "Саниране".

:idea: Даже бих препоръчал нова важна тема в раздел "Саниране" - примерно нещо като "Изолации и изискванията в Наредба7". По-големите спецове в тая тематика може да я постнат :idea:
naster - майстор
ср фев 26, 2020 10:38 pmHursa написа:
Темата е "строеж на къща от нулата" - не ограничава само до "грубия строеж".
Аз имах предвид предходното мнение, което не цитирах и затова така изглежда.
BLUEPUPIL - майстор
ср фев 26, 2020 6:06 pmРуди написа:
Дотук стойност на 80 кв. мазе 18800 лева само конструкция.
120m2 мазе Н=260, излезе още по-скъпо. А цената на двустранният кофраж беше инфарктна. На всичкото отгоре не харесах укрепването и им дадох зелена светлина за изливане само на пластове с макс. височина 50см. Въртят маркуча по „трасето“, следва малка почивка за цигара, позициониране и вече бетона при 30 градуса е „загъснал“ и повтарят процедурата.
ср фев 26, 2020 6:06 pmРуди написа:
Копае се за ивични основи и за стъпки – примерно 50% изкоп....
Бих предложил на автора на темата да не икономисва от изкоп и да направи цялостен изкоп и после да засипе със скална маса или чакъл.
ср фев 26, 2020 6:06 pmРуди написа:
Без мазе - средно 1,50 м дълбочина....
Ако почвата е здрава, няма високи подпочвени води, терена е относително равен и сеизмичното ускорение за района е ниско, то изкоп от 1м с подложен бетон и основи от 80см могат да се окажат реализируеми за едноетажна къща без горна плоча.

И накрая един практичен съвет за изкопа. Обикновено кофата на багера е със зъби, който при загребването на последният пласт се забиват в земята и я разрохкват. После на ръка с лопати и ако е нужно и кирки този компрометиран пласт се изхвърля, преди да се излее подложният бетон.
Руди - майстор
ср фев 26, 2020 8:11 pmV1978 написа:
За арматура било 1,80лв/кг само монтажа, т.е 3,40лв/кг общо
За кофраж - 25лв/м2 било преди 5 години, сега е друго (разбира се, по-скъпо)
Какво мислиш?
Всъщност, забелязвам за няколко месеца повишаване на цените на
строителството, може би с десетина процента, което е много за такъв
кратък период.
1,80 лв само за монтаж на арматура не може да е цена;
Имам цена за кофраж от миналата година 22 лева, с оскъпяването да е
станала 25 лв. Разбира се стълбите може да се кофрират за 30-35 лева.

Интересното е, че тези цени са изключително зависими от стойността на труда,
т.е. се предполага увеличение на заплатите на работещите в строителството или
покрай новите изисквания на ЗУТ "избеляване" на бранша, т.е. реални трудови
договори, осигуровки, отпуски...
Друг важен фактор е ДДС. До преди години доста от основните материали можеха да
се купят без ДДС - бетони, арматура, тухли, пясък, цимент. Достатъчно е да платиш
кеш и да не искаш фактура. Сега става все по-затегнато и по-сложно. Същото и с труда.
nikolov333 - майстор
За мен, избора на материали и технологии за един проект трябва да се съобрази със следните фактори:
Географско, геоложко и климатично разположение на парцела, етажност и кинт по пуп..
Инфраструктура, логистика и доставчик на материалите.
Изпълнители, които да работят качествено по избраната технология..
Изисквания на възложителя към нуждите, които трябва да покрива крайния проект..
И евентуално Бюджет.. :-D
V1978 - специалист
@Руди
Благодаря още веднъж, златен си
Относно ДДС за материалите - всички цени умишлено ги вземам от магазини/складове, редовни без отстъпки и/или промоции. ДДС би трябвало да си е включен.


@BLUEPUPIL
"120m2 мазе Н=260, излезе още по-скъпо..."
В никакъв случай не се заяждам, но някак си ми се струва нормално 50% (спрямо 80м2) по голямо мазе да излезе още по-скъпо :)

"А цената на двустранният кофраж беше инфарктна" - Колко, ако може да попитам. Аз съм я смятал на 50лв/м2 готова стена. Включва кофриране и декофриране, разбира се със сглобяем кофраж на фирмата/бригадата.

Ето моята идея по-подробно, за яснота на всички, които желаят да се включат и да коригират:

Мазето не знам дали е правилно да го наричам мазе или приземен етаж. Мсля да е примерно 50/50 под и над земята, обща височина около 2,50м. Въпросът е надземната част да е под 1,50м, за да не се брои жилищна площ. Както съм писал по-горе, мазето няма да е за жилищни нужди, така че няма да правя никакви настилки на пода, както и нищо по тавана - съответно 2,50м е достатъчна височина (дори малко може да се намали). Ето как си представям нещата:

1. Пълен изкоп с дълбочина 1,50м с контури 10х10м + малко допълнително за предверие/стълбище (по 1м извън контура на къщата). Това прави 180-190м3 изкоп, от които да се извозят 145м3, останалите остават за обратен насип някъде в парцела.
2.Излива се подложен бетон с дебелина 8-10см - около 10м3.
3.Хидроизолация върху подложния бетон (някакъв битумен грунд+битумно фолио).Цените на материалите са ниски, незнам за труда, но дейността е елементарна.
4.Изливане на плоча 0 (90м2, 20см дебелина, 18м3 бетон), армирана с двойна мрежа 20х20см клетка, желязо N12. Кофраж има само по периметъра на плочата, около 8м2. Арматурата съм я взел примерна като за междуетажна плоча, не знам дали е адекватна за плоча на земята.
5. Армиране, кофраж и изливане на външните и една вътрешна стени. Тук смятам кофража х2, защото е двустранен (50лв/м2). Арматура съм смятал същата като на плочата, в реалния проект би трябвало да е по малко. Дебелината на външните стени го мисля 30см, вътрешната (точно по средата на квадрата - 25см. Бетона е много :)
6. Кофриране, армиране и изливане на плоча 1 (90м2, 20см дебелина, 18м3 бетон). Кофражът тук го смятам едностранно (очевадно), 25лв/м2. Арматура - като на плоча 0.
7. Хидроизолация на всички външни стени на конструкцията (битумен грунд+битумно фолио)
8. Обратен насип

Дебело подчертавам, че вскички параметри ще ги определи проектантът. Тези съм ги взел "на око" от подобен проект и ги използвам само за грубите сметки. В този ред на мисли, коментари от сорта на "как реши, че еди кое си ще е еди колко си" или "ти да не си проектант", са излишни.


За насоки, идеи и рефернции съм ползвал този материал: https://www.youtube.com/playlist?list=P ... 038huoVUKV
Знам, че е политнекоректно, защото е от Русия, но такова е положението, Минке... :lol:

:) Всички конструктивни мнения и предложения са добре дошли :)
BLUEPUPIL - майстор
ср фев 26, 2020 3:45 pmV1978 написа:
В никакъв случай не се заяждам, но някак си ми се струва нормално 50% (спрямо 80м2) по голямо мазе да излезе още по-скъпо.

Не съм направил уточнението, че ......, защото наивно си мислех, че вече сме „навътре“ в темата и няма нужда от многословие. Пак прочети поста на Руди, в частта за изкопа дето е 3.5м.
Или с думи прости, цената за конкретните неща описани за точно това мазе е под 20000лв, а моят пример визираше цена над 20000 за същото това мазе, получена чрез метода на сравнението, направено за м2 от стените на мазето.
ср фев 26, 2020 3:45 pmV1978 написа:
Армиране, кофраж и изливане на външните и една вътрешна стени. Тук смятам кофража х2, защото е двустранен (50лв/м2). Арматура съм смятал същата като на плочата, в реалния проект би трябвало да е по малко. Дебелината на външните стени го мисля 30см, вътрешната (точно по средата на квадрата- 25см.


Щях да коментирам дебелините на стените на мазето дето си дал, ама ако пак ще влизам в дълги обяснителни режими по-добре да си мълча.
V1978 - специалист
@BLUEPUPIL

Не твърдя, че съм навътре в нещата. Ако бях толкова навътре нямаше да пускам тема и да питам много неща.
Добре, разбрах че си приравнил оскъпяването към единица м2 и при теб е било повече.
Това за изкопа с дълбочина 3,50м обаче не го разбирам, явно нещо пропускам. Ако може - обясни ми.

"Щях да коментирам дебелините на стените на мазето дето си дал, ама ако пак ще влизам в дълги обяснителни режими по-добре да си мълча..."
Дебелините на стените, както пише в зеления текст са примерни. Тях, както и други параметри съм взел от приложения видеоматериал на прима виста (все пак са от практически реализиран обект, не фентъзи). Естествено , че проектантът ще каже за това, писах го няколко пъти вече

Дълбочината на изкопа 3,50м не я разбирам, честно. Ако наистина трябва да е такава, може да се окаже "deal breaker".
Това е страшно много земна маса за извозване, а и допълнителни рискове има.
Руди - майстор
Така, да обясня защо 3,50 изкоп.
В плана по точка 4 се предвижда плоча 20 см, това не може да са основи за къща
два етажа с мазе. Аз предвидих 60 см основи - ивични и единични. После 15 см
настилка. Светла височина в мазето 2.50 и плоча на кота нула около 15 см.
Общо стана 3.40 с подложния бетон 3.50 м, при това при съвсем равен терен.
Ако вдигнем кота нула 1,50 над терена, изкопът ще е 2 м.
V1978 - специалист
@Руди
Мерси за светкавичната реакция :)

Извинявай, строителната терминология далеч не ми е перфектна...

"Ако вдигнем кота нула 1,50 над терена, изкопът ще е 2 м".
Ако "кота нула" всъщност е подът на първия етаж - да, представям си го на около 1,30-1,50м над земята.
"В плана по точка 4 се предвижда плоча 20 см, това не може да са основи за къща два етажа"
То не е "план" :wink: . Някакви мои престави са как горе-долу искам нещата.
Дебелината на плочата е условна. Надявам се и с по-тънка да стане. Специалист (като теб :) ) ще каже колко. Идеята ми е да има солидно "дъно" мазето, за да си има стабилен под и адекватна хидроизолация.
Като цяло нарочно използвах звишени параметри при началните сметки, за да имам представа за най-лош сценарии.
Взех ги от приложеното видео, което е за голяма бетонна сграда. Реалистично (за моя случай) мисля, че може да се намлят дебелините на плочите и стените, може би арматурата също. То така си е бункерче :) Но още веднъж - това само специалистите могат да го кажат, не аз.

Т.е. ако правилно съм те разбрал - в тази ситуация няма да се копае на 3,50м, а на около 2м.
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 16

Тема "Строеж на къща от нулата - актуални въпроси/отговори/цени за 2020г." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: