• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 16
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
koceto_pz - специалист
Здравейте,имам няколко въпроса относно строеж на къща,прочетох една стара тема за строителство,но в нея имаше повече караници отколкото информация :? .
Предстои ми закупуване на парцел в едно село до Пазарджик,искам да си направя една горе долу груба сметка за строежа.
Със жената сме замислили да си построим къща на един етаж около 100-120 квадрата максимално,парцела който сме харесали е празен (трева).през последната година се нагледахме на стари прогнили къщи на луди пари,и почти съм сигурен че ако си построя нова няма да ми легне по евтино,но поне ще е по наш вкус и най вече НОВА.Никога до сега не съм мислил за строеж и съм доста невеж в това отношение...
Ето някой от въпросите ми:
След като закупя парцела през нотариус какво следва?Към кой трябва да се обърна 1во :).След като парцела е в село,документите в кметството ли трябва да ги вадя ,или в градът?Ако още преди да съм купил парцела, се обърна към строителна фирма,и им кажа примерно:Искам да ми построите къща 100квадрата:дали ще могат да ми кажат приблизителна цена?Извинявам се предварително че ви тормозя,но искам поне малко да си направя сметка за разходите,и най вече стъпките по които се минава на изграждането на една къща :).
Благодаря предварително :popcorn:
Фло - специалист
С нотариалния акт подавате молба в общината,към която е селото за издаване на виза за проектиране,която представяте в енергото и ВиК за съгласуване и сключване на предварителен договор .Като я нашарят с печати ,линии и подписи намирате архитект да ви направи архитектурен проект във всичките му части,който внасяте,заедно с визата за издаване на разрешително за строеж.Междувременно търсите фирма да строи,която по проекта ще даде цена,което иначе без проект няма как да стане.Като одобрят проекта в общината издават разрешително за строеж,за начало на строежа се счита датата,на която отдел строителен контрол в общината е подписал протокол 2 за даване на строителна линия и ниво,изготвен от техническия ръководител на строежа и подписан от упоменатите в него служебни лица.Цялата процедура дотука е има-няма към 6 месеца.Зависи от много неща това,може и да е в по- кратък срок.Ей тъй на око, нова къща от сто и нещо квадрата може да легне на 50 000 лв.,което е много относително и важи за конвенционално/стандартно/строителство.
Успех!
koceto_pz - специалист
Благодаря за бързия отговор =D> .
Другото което ме вълнува е ,цената на проекта на квадратен метър ли се смята,смисъл мой познат ми каза че квадратния метър бил 20 или 30 лева...или не е възможно да е толкова евтино :? ...или пък кризата е свалила цените :roll: .
За съжаление трябва доста неща да преценя,защото бюджета ще е фиксиран(50000лева),а само цената на парцела е 14000,и дефакто не съм сигурен с останалите 36к докъде ще стигна...Единственото което ме успокоява е че цените на строителните материала в момента доста са поевтиняли според мой познати :).
torbalan - Дървен философ
до никъде няма да стигнеш с тези пари...


освен, ако бачкаш сам и купуваш материали на черно... и си склонен на много компромиси :)


преди да купиш парцела - иди в общината и вижд дали изобщо ще ти разрешат да строиш там :)

да не се окаже, че си купил нива или нещо такова :)
Tsilkov - майстор
20 лева на квадрат е съвсем нормална цена за проекта .Лошото е ,че по разни документи и строително разрешение ще дадеш поне още толкова.

За цените на материалите като изключиш бетона и армировката всичко друго според мен се е покачило спрямо преломната 2008-ма.

36 000 от тук нататък няма да ти стигнат - освен ако не смяташ да живееш на бетонен под и неизмазани стени ,тоалетната да е външна и да се къпеш в обществена баня.

Хубавото е ,че ще си на един етаж и строителството ще ти е много опростено и сравнително евтино+че имаш доста къде да варираш.
mitaka_vk - специалист
В общи линии тези пари не са много, но не са и малко. Много зависи какво точно ще правиш на каква квадратура и на какви компромиси си съгласен. Също така след първоначалната идея е важно да се обмисли кои неща могат да се оптимизират и кои могат да се отложат за малко по късен етап, понякога редуциране съществено на стойностите идват точно от там.
ArturDent - Почти Безобиден
koceto_pz написа:
Със жената сме замислили да си построим къща на един етаж около 100-120 квадрата максимално,парцела който сме харесали е празен (трева).
Първо разбери какъв е статута на парцела - земеделска земя или за застрояване (урбанизаран) - в Общината или кадасъра.
Второ - (ВиК и Ел.) Провери дали има "Техническа възможност" да ти пуснат ток и вода и колко ще ти струва.
Това че има ток и вода покрай теб, не е гаранция. А няма ли - забрави.

След това пристъпвай към покупка...

А, че кинтите няма да ти стигнат е ясно. Даже и просто да покриеш.
Докато стигнеш до дупката ще си останал с 30 000лв.

П.П. А номерът е не да пестиш, а да изкарваш/печелиш повече.
tretre - специалист
Фло написа:
Ей тъй на око, нова къща от сто и нещо квадрата може да легне на 50 000 лв.,което е много относително и важи за конвенционално/стандартно/строителство.
Успех!
Фло, гордея се с тебе!
Фло - специалист
tretre написа:
Фло написа:
Ей тъй на око, нова къща от сто и нещо квадрата може да легне на 50 000 лв.,което е много относително и важи за конвенционално/стандартно/строителство.
Успех!
Фло, гордея се с тебе!
Радвам се колега! Виж сега,ако аз имам тоя бюджет какво бих спретнал на половин цена.
Конструкция:дървена, скелетно-гредова
Основи :бетонови стъпки,колкото са броят на гредите-общо 15 бр.със тези в средата,които правят гръбнака на къщата с размери 20 х20 х60 см
Ограждащи стени:строителни блокове от полистиролбетон от 160 лв.м3 или трислойна зидария от четворки /0,40лв.бройката/с перлит или полистирол в средата
Настилка :армиран бетон ,свързан със стъпките и с дебелина 10 см.
Покрив ,лек ,дървен ,покрит от воалит и битумни керемиди.
Айде смятай го това и, ще видиш,че е доста под 25 000лв за 100 квадрата!При това става масивна къща.
Tsilkov - майстор
Добре бе Фло това което го пишеш е вярно - честно казано и аз така бих го направил ,ама пропускаш един много основен момент-в така описаните от теб неща не можеш да живееш+различните допълнителни работи по детайлите на грубия строеж.Нали на тая къща и трябват мазилки,под,баня,кухня,комини,електро,ВиК,отопление,врати,дограма,поне основно обзавеждане,електроуреди.......Той човека дори не е купил парцела които струва 14 000.После прехвърляния,документи,заснемания,геология,проект,такса строително разрешение - и това за да почне изобщо да строи-едни 20 000 лева.
Според мен по груби предположения за да влезне да живее си трябват едни минимум 80 000 лева (с парцела и РС) и то при условие ,че прави лека и изчистена къща(каквато Фло споменава).И пак си заслужава на фона на това ,че дори сега в кризата един апартамент(извън София) почва от 400 евро квадрата и то без да е обзаведен.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 16

Тема "Изграждане на нова къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: