Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравейте, имам допитване за добавка на стая към къща. Има малък шанс да се захвана да го правя (цялостно или частично), но дори и да го връча на някой, искам да имам идея, как точно трябва да се изпълни.

В случая основно ме озадачава момента с основата на помощението, тъй като първият етаж е с около метър над нивото на двора и не знам кой е правилният начин да се подходи. Понеже къщата е на бетонни плочи и колони (трегерите засега остават непотвърдени :) ), съответно мисля за такава основа - бетонна рамка (примерно 30-40см широчина и 70-тина см в земята) и 5-10см плоча, само че реално нямам земният пълнеж под плочата и се чудя пълни ли се нещо, прави ли се все едно е таванна плоча или си се пълни с бетон.

Вариант 2 е да се вкопаят бетонни пилони и да се направи дървена конструкция (американски стил), но се притеснявам че какъвто и под и подложки да слагам, подът ще се усеща различно от останалият етаж.

Също не планирам стаята някога да се надгражда, но още не съм решил дали покрива ѝ (и този на зимната градина до нея) ще ги оставя така с наклон или ще ги направя тераси към вторият етаж (което предполагам е най-добре да се направи пак с плоча на покрива вместо, дървена конструкция). Всъщност основната причина да го обмислям е, че таваните така или иначе са 2.60 и не искам да ги скосявам, понеже аз съм 205см и така са си ми достатъчно ниски :D. Това от гледна точка, колко трябва да носи основата.

Прикачвам снимки, както и план на къщата, който обаче май е правен колкото да мине номерът тъй като няма много общо с реалността. Направил съм и много груб план на крайният резултат, като на този етап бутането на стени ще става само след оценката на строителен инженер и най-вероятно с добавянето на трегери.

Всякакви съвети ще са ми от полза. Реално вторият етаж е самостоятелен в момента и мога да си позволя експерименти с първия, стига да не свалям горните 2 долу :D

Прикачен файл

house_room_addition_labled2.jpg

Прикачен файл

house_ground_layout_labled.jpg

Прикачен файл

house_side_view.JPG

Прикачен файл

house_v2.PNG
Баш Майсторо - специалист
ср фев 19, 2020 6:00 pmkainy написа:
В случая основно ме озадачава момента с основата на помощението, тъй като първият етаж е с около метър над нивото на двора и не знам кой е правилният начин да се подходи. Понеже къщата е на бетонни плочи и колони (трегерите засега остават непотвърдени :) ), съответно мисля за такава основа - бетонна рамка (примерно 30-40см широчина и 70-тина см в земята) и 5-10см плоча, само че реално нямам земният пълнеж под плочата и се чудя пълни ли се нещо, прави ли се все едно е таванна плоча или си се пълни с бетон.
Здравей, както си казал за тази рамка и дето си я очертал с червено на снимката и аз бих направил ивични основи както си казал, а това дето ти липсва бих запълнил с трошен камък и последните 15- 20 см. да залея с бетон или бентон и камъни/бутобетон/ да върви до горе, ако искаш да стане на едно ниво с последното стъпало на снимката дето е тая бялата врата, ако съм разбрал правилно и си остави място за последваща настилка върху плочата после да ти дойде на равно с другата.
Частта която не ми е ясна при този метод е, че по принцип ивицата се излива заедно с плочата, когато само се вкопава и плочата се излива върху земя. Ако ще се пълни с трошен камък това предполагам означава че ивицата ще се излее първо, а плочата след това. Също предполагам както е при почвата, натрошеният камък ще трябва да се покрие преди да се излее бетона. Питам защото си мисля че може арматурата за плочата да се заложи още с ивиците, после през нея да се налее камък, да се покрие и залее с бетона. Или го предобрям в главата си и е достатъчно от ивиците да стърчи арматура, за която само да се върже тази на плочата?

Иначе нивото на стълбите май не отговаря на това в къщата, затова може би ще е най-лесно като махна стената към съседната стая и подът ѝ, тогава да излея колкото ще е нужно.
шоп - майстор
Има и по-лесен начин за хващане не ниво от бутане на стена. Например лазерен нивелир или маркуч с вода :)
Въпроса е че така или иначе ще бутам стената, не само за да хвана нивото :)

Тема "Дострояване на стая към къща - няколко въпроса" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: