Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
gnt69 - майстор
Общината трябва да прочетат конструктивното становище на конструктора и да си приравнят сградата каква е, после да издадат коректна скица съобразно конструкцията на сградата.
Най много да я пратят да декларира отново в данъчното и да преизчислят данъка на бабата за 5 години назад.
Захариева - помощник
Днес след не знам колко разговора, разбрах че в удостоверението за търпимост пишат, че е паянтова, защото така е отбелязано на скицата. Другото е, че към геодезическото заснемане е имало и конструктивно становище с обследване на жилищната сграда от инженер.Този лист обаче го няма при бабата, а тя и не е знаела, че го има - явно толкова е разгледала какво ѝ е дал геодезиста. В общината обаче го имат. Възможно е като са преснимали в общината оригиналите, за да си вземат копия, да са го загубили или даже да е в папката. По телефон толкова успях да разбера. Геодезистът се познава с инженера и ще ни даде до 2 дена становището. А служителката в общината не знаеше дали работят или не - това беше странно: "Аз съм на еди кой си етаж и не знам дали ще ви пуснат долу." Както и да е. Банката ще почака и като им го изпратя, ще разбера дали ги задоволява това. Отделно писах на една фирма за моя казус в сферата на конструктивно обследване на жилища и архитектурно заснемане и ми казаха, че казуса с ПЖ-то на скицата е от компетенцията на главния архитект. Ако банката е доволна от конструктивното становище - ок е и за мен, ако не е доволна, ще ровя към гл.архитект. Време имам, не съм сключила предварителен договор, не съм изтеглила кредита, така че мога само да проучвам. Най-добре е банката да приеме и така нещата. А после ще се изработва електронен кадастър и нещата ще се оправят.Но дали ще стигна до там и аз не знам, кризата ме притеснява. Днес ми обясняваха как като си теглим спестяванията, лихвите по кредите се вдигат, малко ми е сложно но ще трябва да вникна в някои чужди за мен материи.Останете си със здраве!
Захариева - помощник
Здравейте! Днес говорих с главния архитект и още повече се обърках. Според него щом е от тухли единички и няма колони и плоча, е паянтова, обляга се на кадастъра. Хубаво и аз го четох това в кадастъра - не е паянтова, масивна се води там. По принцип може да се оправи, ако наистина е монолитна, а в скицата е отбелязана като паянтова. Подават се заявления в общината, а ако има кадастър в кадастъра и не струвало много пари - така ми каза той. Както и да е, банката одобри конструктивното становище и повече няма да ровя. Той обаче ме посъветва приятелски, не като архитект, че щом къщата е такава наистина да я обследва добър инжинер-конструктор, защото реконструкцията на такива къщи били пари хвърлени на вятъра... Човекът беше любезен, но този му съвет ме хвърли в смут. По тази логика може би половината къщи в България не стават за нищо и трябва да се бутнат. Мисля, ако въобще стигнем до сделка, като правят кадастъра за района, да бъде отбелязана както трябва. А до тогава ще чета тук и ще се ограмотявам - имам въпроси, но като нямам къща, ще си трая. Дано е било полезно това инфо на някой. Останете си живи и здрави! :)
Руди - майстор
От цялата сага по сделката стана ясно, че срещу малко пари и настойчиво
обикаляне по инстанциите документално може да се промени типа на
конструкцията на къщата. Това, че банката е приела е добре.
Рискова ли е конструкцията - да. Дали трябва да се бутнат къщите с
рискова конструкция - не, защото много хора ще останат без покрив.
Дали да се инвестира в укрепване на конструкцията - пак не,
защото инвестицията е неефективна и невъзвращаема.
Пример: В началото имаме стар протрит балтон. След инвестиция
в закърпване имаме закърпен стар протрит балтон.
Живи, здрави и успех!
Vodica - напреднал
Здравейте! Да дам и моите 5 стотинки по темата, макар че не съм експерт, а само леко информиран човек. Преди две години по повод друга постройка се разговорихме с инженер-конструктор за старото строителство, т.е. строителството с тухли единички без железобетонни колони. Та конструкторът ми рече тъй: " Вече има нови норми за строителство с оглед покриване изискванията при земетръс, в каквато сеизмична зона попада България и това е строителство с железобетонни колони, пояси, плочи, а керамичната тухла само изпълва пространствата в този скелет. Строителството с тухли единички, както е правено преди години не прави сградата рискова, но е абсолютно забранено да се пипа която и да е стена от къщата, тъй като е носеща." Т.е. , ако харесваната от Вас къща Ви устройва като разпределение и няма да бутате, пристроявате и вадите тухли от стените, ползвайте си я със здраве! Е, може да я санирате, боядисате, смените дограма, врати и да подмените керемидите на покрива. Но, ако трябва да сменяте греди по него, ще Ви е нужен проект. Успех!
naster - майстор
Дори и в този форум има поне една съвременна къща с шайба от единички. А според мен търпимостта и паянтовата сага е, че са строили без документи и са узаконили чрез търпимостта.
Vodica - напреднал
съб юни 13, 2020 11:23 pmnaster написа:
Дори и в този форум има поне една съвременна къща с шайба от единички. А според мен търпимостта и паянтовата сага е, че са строили без документи и са узаконили чрез търпимостта.
Точно така си е. Купих парцел със стара къща в него, строена през 1935 година и ,естествено, без никакви строителни книжа. Тъй като фигурираше на скицата като Пж помолих продавачите да извадят удостоверение за търпимост, без което сделката нямаше да мине през нотариус. Още се чудя как успяха при положение, че къщичката е за бутане!!! Но и при мен е налице факта - къща, градена с тухли единички, водеща се като паянтова жилищна в кадастъра.
naster - майстор
Самият термин "търпимост" предполага, че постройката е нито за бутане, и негодна за преустройство и т.н, докато съществува. Търпи се, докато не я събориш. Срокът за узаконяване май изтече преди години по тази линия.

Тема "Къща с удостоверение за търпимост - чуденки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: